Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Elżbieta Masojć
- Data odpowiedzi:
- 2008/04/03
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na zapytanie Nr: 0057/696/08 w sprawie naboru do klasy pierwszej z językiem włoskim w Szkole Podstawowej Nr 45, ul. Benesza 75 w Szczecinie zaprzeczam, że dwujęzyczna klasa I z językiem włoskim, planowana w Gimnazjum Nr 14 w ZSO Nr 4 w roku szkolnym 2008/2009 nie cieszyła się zainteresowaniem. Obecnie przyjętych jest 27 uczniów, którzy potwierdzili chęć podjęcia nauki w ww. klasie. Podobna sytuacja była w Gimnazjum Nr 42 w ZSO Nr 6, gdzie do klasy z językiem francuskim zgłosiło się 18 kandydatów z pierwszej preferencji. Dziwi mnie fakt, że zainteresowanie Pana Radnego dotyczy tylko jednej, wybranej szkoły. Ponadto uważam, ze nie powinno się odbierać należnych dyrektorowi szkoły kompetencji w sprawach kierowania działalnością placówki, organizowania jej pracy czy realizacji koncepcji jej funkcjonowania. Sądzę, że zaszło tu nieporozumienie, gdyż Wydział Oświaty może jedynie wspierać dyrektora w zakresie finansowym i organizacyjnym oraz podejmować działania umożliwiające nawiązanie ewentualnej współpracy dyrektorów szczecińskich szkół i placówek z pracownikami naukowymi wyższych uczelni lub innych instytucji oświatowych. Nadmieniam, że polityka oświatowa Prezydenta Miasta Szczecin zakłada wzmacnianie i wspieranie dyrektorów w realizacji programów językowych. W marcu 2008 roku odbyły się dwa spotkania dyrektorów zainteresowanych szkół. W pierwszym uczestniczyłam osobiście, a drugie miało charakter roboczy i odbyło się w gronie bezpośrednio zainteresowanych tematem dyrektorów.
Nie widzę powodów, dla których pracownicy Wydziału mieliby realizować zadania, które nie leżą w ich kompetencji i narażać urząd na dodatkowe koszty w celu przeprowadzenia wskazanych przez Pana analiz, gdyż klasy te są bezrejonowe. Nigdy nie prowadzono badań w tym zakresie, ani do Gimnazjum Nr 16 w ZSO Nr 7, ani do Gimnazjum Nr 42 w ZSO Nr 6 i Gimnazjum Nr 46 w ZSO Nr 1. Jeżeli wówczas, będąc Kuratorem, zwróciłby Pan na to uwagę, zapewne dyrektor szkoły podjąłby zalecone działania w obszarze edukacji językowej. Przypominam, że w poprzednim roku szkolnym wyraził Pan pozytywną opinię w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 4, którego celem nadrzędnym było wzmocnienie pozycji szkół wchodzących w jego skład w środowisku poprzez poprawę jakości kształcenia.
Odnośnie zagadnienia dotyczącego kwalifikacji nauczycieli języka obcego informuję, że to do kompetencji organu sprawującego nadzór pedagogiczny zgodnie z art. 31 i 33 ustawy o systemie oświaty, a nie do organu prowadzącego, należy m.in.: badanie potrzeb nauczycieli w zakresie doskonalenia, inicjowanie i koordynowanie działań związanych z doskonaleniem nauczycieli, dokonywanie oceny stanu i warunków działalności dydaktycznej oraz udzielanie pomocy szkołom i nauczycielom w wykonywaniu tych zadań, o których Pan jako były Kurator, zapewne doskonale pamięta.
Ponadto nadmieniam, że w pierwszej fazie przygotowań uczestniczył Pan Kurator - Maciej Kopeć - bądź osobiście, bądź w osobie Pana pracowników. Dziwne, że wówczas jako Zachodniopomorski Kurator Oświaty nie wspomagał Pan ww. działań Prezydenta Miasta, ani ich nie sugerował. Zresztą kierowany przez Pana Urząd nigdy nie przeprowadził żadnych diagnoz, analiz w zakresie kształcenia językowego. Opinie, które otrzymywałam były zdawkowe i dowodziły bezradności Urzędu wobec innowacji pedagogicznej i lokalnej polityki rozwoju nauki języków.
Dyrektorom szkół ani Pan, ani Pana pracownicy nie udzielili nawet kilku wskazówek (nam zresztą też), które byłyby merytoryczne i zgodne z prawem.
Interpelacja: Dot. koncepcji utworzenia klas z językiem włoskim w Szkole Podstawowej nr 45 w Szczecinie, ul. Benesza 75