przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
Data odpowiedzi:
2009/03/31
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Odpowiadając na Pani zapytanie z dnia 23 marca 2009 r. w sprawie indywidualnych umów na wywóz odpadów komunalnych, uprzejmie informuję co następuje.

Zagadnienia związane z postępowaniem z odpadami zostały uregulowane przepisami ustawowymi i stosownymi aktami miejscowymi. Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwałą Nr LXIII/1175/06 Rady Miasta Szczecin z dnia 16 października 2006 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin (zm. Uchwałami Nr X/301/07 Rady Miasta Szczecin z dnia 11 czerwca 2007 r. i Nr XIV/382/07 Rady Miasta Szczecin z dnia 29 października 2007r. zmieniającymi uchwałę w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin), obowiązkiem właściciela nieruchomości jest wyposażenie nieruchomości w pojemniki przeznaczone do gromadzenia odpadów oraz przekazywanie odpadów komunalnych zmieszanych i zebranych selektywnie podmiotowi uprawnionemu do ich odbioru zgodnie z zawartą umową. Przez właścicieli nieruchomości rozumie się również współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością.

Obowiązki powyższe właściciel nieruchomości realizuje po dobrowolnym wyborze przedsiębiorcy świadczącego na podstawie zezwolenia wydawanego przez Prezydenta Miasta usługi odbierania odpadów komunalnych.

Właściciel nieruchomości, zawierając umowę z przedsiębiorcą świadczącym usługę odbierania odpadów, zobowiązany jest do podania zgodnej ze stanem faktycznym liczby osób zamieszkujących nieruchomości. Dane te służą do określenia ilości urządzeń (pojemników) służących do gromadzenia odpadów komunalnych, które to w praktyce dostarcza przedsiębiorca.

W przypadku gdy odpady komunalne nie są zbierane w sposób selektywny, § 6 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin (Uchwała Nr LXIII/1175/06 Rady Miasta Szczecin z dnia 16 października 2006 r.) określa normatywy dotyczące odpowiedniej ilości pojemników w jakie należy wyposażyć zamieszkiwaną nieruchomość. Natomiast w § 15 przywołanej Uchwały ustalono częstotliwość odbioru odpadów, poprzez zapis „odpady komunalne z nieruchomości zabudowanych powinny być usuwane co najmniej raz w tygodniu”. Częstotliwość taka jest optymalnym ustaleniem w warunkach naszego miasta i dotyczyć musi wszystkich właścicieli nieruchomości.

Mając na uwadze powyższe i odpowiadając na Pani zapytanie, uprzejmie informuję, że obowiązek podpisywania umowy z przedsiębiorcą posiadającym stosowne zezwolenie na świadczenie usług odbierania odpadów komunalnych, jest obligatoryjny dla wszystkich właścicieli nieruchomości i jego nie przestrzeganie podlega karze – jak stanowi zapis § 27 Uchwały Nr LXIII/1175/06 Rady Miasta Szczecin z dnia 16 października 2006 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin.


Interpelacja: Dot. podpisywania umów przez mieszkańców na wywóz śmieci komunalnych
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2009/03/31, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2009/03/31 14:43:22
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2009/03/31 14:43:22 nowa pozycja