przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
Data odpowiedzi:
2010/03/12
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Odpowiadając na Pana interpelację w sprawie jw. uprzejmie wyjaśniam, że mając właśnie na uwadze istniejący stan infrastruktury rowerowej Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska zlecił i sfinansował wykonanie dokumentu pn. „Inwentaryzacja infrastruktury rowerowej na terenie miasta Szczecina”. Celem jaki przyświecał przy podejmowaniu decyzji o zleceniu i sfinansowaniu tego dokumentu było stworzenie praktycznego narzędzia, które pomoże służbom miejskim odpowiedzialnym za drogi poprawić jakość istniejących ścieżek rowerowych poprzez ujednolicenie i remonty nawierzchni, obniżenie krawężników, poprawę oznakowania czy też utrzymanie czystości.

Pisze Pan, że wiele racjonalnych propozycji Stowarzyszenia jest lekceważonych lub pomijanych. Jak Panu wiadomo dyskusje na spotkaniach Zespołu są niejednokrotnie bardzo burzliwe i pełne emocji. Każdy z uczestników spotkania ma prawo do wypowiedzenia własnej opinii i zgłoszenia uwag, które są analizowane i dyskutowane zarówno pod kątem zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego jak i zagadnień prawno – terenowych. Co oczywiste, zgłaszane uwagi nie zawsze mogą być uwzględnione. Wówczas jednak negatywne stanowisko poparte jest rzeczowymi argumentami. Również i Pan w niektórych sytuacjach miewał odmienne zdanie, niż przedstawiciele Stowarzyszenia.

Odnośnie przyjętych „Zasad do stosowania przy projektowaniu, budowie, przebudowie i remontach ścieżek rowerowych w Szczecinie” , to zostały one przekazane do wszystkich jednostek podległych Prezydentowi w celu ich wdrażania. Nie ukrywam, iż zdarzają się pewne odstępstwa od przyjętych zasad. Wynikają one nie ze złej woli, ale z tego, iż niektóre dokumentacje wykonywane były przed przyjęciem tych standardów, a ich realizacja możliwa była np. w 2009 r. Podejmowane są jednak starania podczas posiedzeń Zespołu, aby zmieniać sposób wykonywania ścieżek z kostki brukowej na nawierzchnie bitumiczną. Przykładem takiego działania są zmiany wprowadzone do projektu przebudowy Autostrady Poznańskiej. Przykładów takich jest więcej i decyzje w tej sprawie podejmowane były na kilku ostatnich spotkaniach Zespołu, w których niestety Pan nie uczestniczył. Zmiany dotyczą również ul. Struga, ronda przy ul. Chłopskiej, Dąbskiej, Handlowej czy ulic na osiedlu Kijewo II.

W kwestii dotyczącej opracowania standardów projektowania i budowy ście-żek rowerowych informuję, że temat ten winien być omówiony na Zespole. Ze względu na ważność takiego dokumentu proponuję, aby to właśnie członkowie Zespołu opracowali założenia do ogłoszenia np. przetargu/konkursu na wykonanie takiego opracowania. Pozwoliłoby to na określenie wszystkich wymagań, jakie dokument ten miałby spełniać. Natomiast ze swojej strony mogę zapewnić, iż środki finansowe na ten cel zostaną zagwarantowane.

Dlatego też, jako Zastępcę Przewodniczącego Zespołu zapraszam Pana na spotkania ponieważ – pomimo zaproszeń – jest Pan w ostatnim czasie sporadycznym ich uczestnikiem.


Interpelacja: Dot. tras rowerowych w Szczecinie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2010/03/17, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2010/03/17 14:19:16
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2010/03/17 14:19:16 nowa pozycja