przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Nieruchomościami
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
Data odpowiedzi:
2010/09/20
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak


Odpowiadając na Pana Interpelację z dnia 06.09.2010r. dotyczącą odmowy paniom Małgorzacie Kurpiowskiej i Marzenie Kiedel prawa do rozbudowy jak również odmowy zbycia nieruchomości położonej przy ul. Rydla 5, stanowiącej działkę nr 91 o pow. 5962 m2 z obr. 4079 (Dąbie 79) zabudowanej budynkiem, w którym mieści się Zespół Szkół „Słoneczne” uprzejmie wyjaśniam, że omawiana nieruchomość aktem notarialnym z dnia 19.11.2002r. została oddana w nieodpłatne użytkowanie od 19.11.2002r. do 31.12.2030r. z przeznaczeniem na działalność oświatową.
W akcie notarialnym zawarty został zapis na jakie prace związane z utrzymaniem budynku użytkownik nieruchomości nie musi mieć zgody Użyczającego. Remonty dotyczące bieżącej eksploatacji przeprowadzane są na koszt i z inicjatywy użytkownika nieruchomości. Należą do nich nakłady związane z bieżącą eksploatacją budynku, w tym bieżącymi naprawami i konserwacjami. Nakłady te nie podlegają zwrotowi po zakończeniu użytkowania.
Wszelkie remonty kapitalne, modernizacje, a przede wszystkim rozbudowa, muszą być uzgodnione z właścicielem nieruchomości i wymagają zawarcia odrębnych umów.
Wydatki poniesione na remont kapitalny również nie podlegają zwrotowi.
W przypadku ewentualnej sprzedaży nieruchomości na rzecz użytkownika, o ile zezwolą na to obowiązujące przepisy, nakłady poniesione na remont lub modernizację zostaną uwzględnione przy zbywaniu tej nieruchomości
Po upływie okresu użytkowania , może być ponownie, za zgodą Rady Miasta, zawarta nowa umowa nieodpłatnego wieloletniego użytkowania.

W ramach użytkowania, użytkownikowi nie odmawia się prawa do rozbudowy. Jednak Panie Kurpiowska i Kiedel, uzależniły wykonanie prac remontowych i rozbudowę obiektu szkoły od wcześniejszego nabycia przedmiotu użytkowania.

Na przykładzie wniosku Pań Kurpiewskiej i Kiedel , rozważana była sprawa zbywania przez Gminę Miasto Szczecin nieruchomości będących w nieodpłatnym użytkowaniu, w których prowadzona jest działalność oświatowa.
Ustalono, że nieruchomości gruntowe zabudowane oddane w wieloletnie nieodpłatne użytkowanie z przeznaczeniem na cele oświatowe mogą podlegać prywatyzacji, bez zastosowania bonifikaty w przypadku:
- poniesienia przez użytkownika, na dzień złożenia wniosku, nakładów powyżej
40% wartości rynkowej budynków
- zapisu dla nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego
wyłącznie funkcji oświatowej.
Ostateczne rozpatrzenie wniosku o prywatyzację będzie uwzględniało m.in. kwestie kontynuacji funkcji oświatowych w przyszłości, koniecznych nakładów majątkowych, które należy jeszcze ponieść i zgody Rady Miasta.
Dodam ponadto, że Wydział Oświaty Wydział Oświaty w oparciu o wniosek Zespołu Szkól „Słoneczne”, zarówno negatywnie zaopiniował zbycie nieruchomości na rzecz Zespołu Szkół „Słoneczne” jak i wyraził negatywna opinię co do prywatyzacji nieruchomości oświatowych będących w wieloletnim nieodpłatnym użytkowaniu.
 


Interpelacja: Dot. szkoły "Słoneczna"
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2010/09/20, odpowiedzialny/a: Katarzyna Stachowicz- Dąbrowska, wprowadził/a: Katarzyna Stachowicz, dnia: 2010/09/20 15:15:43
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Stachowicz 2010/09/20 15:15:43 nowa pozycja