Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Elżbieta Masojć
- Data odpowiedzi:
- 2010/03/22
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na zapytanie w sprawie oceny skutków likwidacji w 2007 roku przedszkoli publicznych, prowadzonych przez Miasto Szczecin oraz przeprowadzenia kontroli wykonania uchwał Rady Miasta Szczecin z dnia 9 lipca 2007 r. i umów zawartych z dzierżawcami budynków po zlikwidowanych przedszkolach publicznych uprzejmie informuje, że dzierżawione nieruchomości wraz z budynkami przy ul. Podhalańskiej 5/6, ul. Tomaszowskiej 2a, al. Wojska Polskiego 123, al. Wojska Polskiego 211 wykorzystywane są na cele prowadzonej przez siebie działalności statutowej przedszkola.
Podmioty prowadzące przedszkola niepubliczne pod ww. adresami złożyły oświadczenia w formie aktu notarialnego o poddaniu się rygorowi egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 4 kpc, w przypadku określonym w § 10 ust. 1 umowy dzierżawy.
Wszelkie zmiany postanowień umowy (np. zmiana numeru konta, zmiana zapisu powierzchni użytkowej przedszkola) dokonywane są w formie aneksów do umowy dzierżawy zawartej w dniu 30.08.2007 r. (w załączeniu).
Wydział Oświaty zgodnie z kompetencjami na bieżąco egzekwuje zobowiązania wynikające z umów dzierżawy zawartych w dniu 30.08.2007 r. pomiędzy Gminą Miasto Szczecin, a podmiotami prowadzącymi przedszkola niepubliczne w majątku Gminy. Wszystkie 4 niepubliczne przedszkola, o których mowa powyżej terminowo regulują swoje zobowiązania wynikające z umowy dzierżawy § 6 pkt 4 tj. czynsz płatny do 20-go dnia każdego miesiąca.
Jednocześnie informuję, że w 2007r. nie zostały zlikwidowane żadne przedszkola publiczne, a jedynie 4 przedszkola publiczne zostały przekształcone w przedszkola niepubliczne (z zachowaniem pełnej procedury). Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty, system oświaty obejmuje: przedszkola, w tym z oddziałami integracyjnymi, przedszkola specjalne oraz inne formy wychowania przedszkolnego.
Ponadto informujemy, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. ustawy „szkoła i placówka może być szkołą i placówką publiczną albo „niepubliczną” (Dz.U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z póź. zm.).
Należy podkreślić, że Gmina Miasto Szczecin przekazuje dla wszystkich niepublicznych przedszkoli dotację na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż 75 % ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia. Zgodnie z zawartymi umowami, od dnia 1.09 2007r. do dnia 31.08.2010r. dotacja w czterech przekształconych w 2007 r. przedszkolach niepublicznych wynosi 100% wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych, natomiast od dnia 1.09.2010r. nie będzie niższa niż 75%.
Biorąc powyższe pod uwagę Wydział Oświaty planując liczbę miejsc w przedszkolach uwzględnia nie tylko przedszkola publiczne ale wszystkie inne formy wychowania przedszkolnego, w tym przedszkola niepubliczne, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych oraz punkty przedszkolne.
Zgodnie z powyższym liczba miejsc w przedszkolach w skali Miasta nie uległa zmniejszeniu, gdyż przedmiotowe przedszkola nie zostały zlikwidowane, a jedynie przekształcone w placówki niepubliczne, które nadal są dotowane przez Miasto i stanowią atrakcyjną ofertę edukacyjną dla mieszkańców Szczecina.
Interpelacja: Dot. oceny skutków likwidacji w roku 2007 przedszkoli publicznych prowadzonych przez Miasto Szczecin oraz przeprowadzenia kontroli wykonania uchwał Rady Miasta Szczecin z dnia 9 lipca 2007r. i umów zawartych z dzierżawcami budynków po zlikwidowanych w roku 2007 przedszkolach publicznych