przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Biuro Rady Miasta
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Elżbieta Masojć
Data odpowiedzi:
2008/03/13
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

W uzupełnieniu do odpowiedzi na interpelację w sprawie budowy domów systemem gospodarczym złożonym przez Radę Osiedla Gumieńce udzielonej przez Zastępcę Prezydenta Miasta p. Beniamina Chochulskiego w dniu 11 marca br. uprzejmie informuję:

Wniosek w wersji proponowanej przez radę osiedla nie może być zaakceptowany – rada osiedla nie posiada kompetencji do zajmowania się problematyką zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami) gmina może tworzyć jednostki pomocnicze, określając w statucie tych jednostek ich zakres działania i organizację (art. 35 ust. 1 ustawy).

Zakres zadań jednostek pomocniczych samorządu terytorialnego, jakimi są w Szczecinie osiedla oraz kompetencje ich organów reguluje Statut Osiedla (uchwała Nr XV/354/96 Rady Miejskiej w Szczecinie z dnia 25.09.1996 r. ze zmianami - tekst jednolity - obwieszczenie Przewodniczącego Rady Miasta Szczecina z dn. 22.11.2001 r. ogłoszone w Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2002 r. Nr 20, poz. 353).

Podstawowym zadaniem rady osiedla jest reprezentowanie interesów mieszkańców osiedla wobec organów miasta, miejskich jednostek organizacyjnych oraz innych instytucji i organizacji działających na terenie osiedla (§ 19 ust. 1 Statutu Osiedla). Szczegółowy zakres kompetencji organów osiedla określają przepisy § 19 ust. 2, 6 i 7 Statutu Osiedla.
Nie ma możliwości prawnych uzupełnienia Statutu Osiedla o zapisy, które sankcjonowałyby taką kompetencję rad osiedli działających w Mieście.

Rada osiedla nie posiada osobowości prawnej, wobec czego ewentualnych czynności prawnych może dokonywać wyłącznie w imieniu i na rzecz Miasta, na podstawie udzielonego pełnomocnictwa. Takiego pełnomocnictwa Miasto nie mogłoby udzielić, gdyż nawet Miasto nie ma prawnej możliwości realizowania budownictwa mieszkaniowego wobec osób, które nie są członkami wspólnoty samorządowej.

Wskazany we wniosku Rady Osiedla Gumieńce pomysł komitetu budowy mieszkań jest niespójny, nie znajduje oparcia w jakimkolwiek przepisie prawa – mieszkania , domy mogą budować osoby fizyczne we własnym zakresie, spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz członków (nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainteresowani założyli taką spółdzielnię), deweloperzy.

Sprzeczny z obowiązującym prawem (ustawą o gospodarce nieruchomościami) jest pomysł, aby Miasto bezprzetargowo wskazywało i udostępniało z bonifikatą nieruchomości gruntowe przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, jak również, by zapłatę ceny nieruchomości rozłożyć na 15 lat z dwuletnią karencją, skoro zgodnie z ustawą może to być najwyżej 10 lat. Niezgodny z Konstytucją jest pomysł w części ograniczającej wiek osób zamierzających tworzyć komitety budowy.

Reasumując, nie ma prawnej możliwości, aby Rada Osiedla Gumieńce, jak i jakakolwiek rada osiedla działająca w Szczecinie mogła pełnić rolę przewidzianą dla niej we wniosku.


Interpelacja: Dot. wniosku Rady Osiedla Gumieńce w sprawie stworzenia w Szczecinie Programu „Budowy Domów Sposobem Gospodarczym"
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2008/03/14, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2008/03/14 12:59:56
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2008/03/14 12:59:56 nowa pozycja