przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Oświaty
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Elżbieta Masojć
Data odpowiedzi:
2010/04/29
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 21 kwietnia 2010 r. uprzejmie informuję:

Ad. 1.
Zakres pełnomocnictwa procesowego określa art. 91 ustawy z dnia
17 listopada 1964 r. Kodeks Postępowania Cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm.).

Ad. 2, 3.
Kopie akt osobowych dostarczane w zamkniętych kopertach do Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Szczecin przekazywane są następnie, bez otwierania, radcy prawnemu – pełnomocnikowi procesowemu pozwanych jednostek oświatowych. Kopie akt osobowych osób, które wystąpiły z powództwem przeciwko poszczególnym szczecińskim jednostkom oświatowym – swoim pracodawcom - przedstawiane są sądowi, jako dowód przy składanym sprzeciwie od nakazu zapłaty. Tak więc dwie kopie akt osobowych składane są sądowi tj. jedna - do akt sądowego postępowania, druga – przekazywana jest wraz ze sprzeciwem od nakazu zapłaty powodowi/powódce. Ostatnia kopia pozostaje w dyspozycji pełnomocnika procesowego pozwanej jednostki oświatowej i stanowi część składową prowadzonych przez stronę pozwaną akt postępowania sądowego.

Ad. 4.
Do akt osobowych dołączana jest informacja na potrzeby postępowania sądowego dla pełnomocnika procesowego strony, który prowadząc postępowanie musi posiadać niezbędne informacje o stanie faktycznym sprawy.

Ad. 5.
Sąd Rejonowy przekazując nakaz zapłaty nie zwracał się do pracodawców ani do Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Szczecin o wydanie kopii akt osobowych, ani też o wydanie opinii pracodawców, ponieważ nie musiał tego robić. Decyzja co do ewentualnego złożenia sprzeciwu od nakazu jest decyzją pozwanego pracodawcy i jeżeli podjęta zostaje decyzja o zaskarżeniu nakazu zapłaty, to pozwany obowiązany jest przy sprzeciwie przedstawić wszystkie swoje twierdzenia i dowody w sprawie pod rygorem utraty prawa powoływania się na nie w dalszej części postępowania.

Stąd decyzją pracodawcy i jego pełnomocnika procesowego jest, jakie dowody zostaną w sprawie powołane i jakie zgłoszone zostaną twierdzenia w celu obrony własnego interesu i stanowiska strony pozwanej. Kontakty pomiędzy pełnomocnikami pozwanych jednostek z dyrektorami tych jednostek w sprawie zaskarżenia nakazów zapłaty i prowadzonych w związku z tym postępowań odbywały i odbywają się w drodze spotkań osobistych, rozmów telefonicznych oraz wymiany korespondencji mailowej. Szczegóły tych kontaktów objęte są tajemnicą, do której radca prawny zobowiązany jest z mocy ustawy o radcach prawnych.


Interpelacja: Dot. braku odpowiedzi na moje zapytanie z dnia 09.04.2010r. w sprawie działań podejmowanych przez Prezydenta Miasta dotyczących sądowych nakazów zapłaty w postępowaniu administracyjnym wydawanych przez Sąd Rejonowy w Szczecinie Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w związku z pozwami złożonymi przez pracowników administracji i obsługi ze względu na odmowę wykonania postanowienia art. 4 ust. l pkt 2 Ponadzakładowego układu zbiorowego pracy dla pracowników niebędących nauczycielami w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Miasto Szczecin
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2010/04/30, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2010/04/30 15:12:48
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2010/04/30 15:12:48 nowa pozycja