Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Prezydent Miasta Piotr Krzystek
- Data odpowiedzi:
- 2008/06/25
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na Pana zapytanie dotyczące ujęcia spalarni odpadów w wizji Miasta Szczecina na 2050 rok, przekazane do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przez Biuro Prezydenta Miasta pismem z dnia 20.05.2008 r., znak: BPM-I/JL/0057/166/08 informuję, że w chwili obecnej nie dokonano jeszcze wyboru lokalizacji inwestycji o nazwie "Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych" w ramach projektu "Utworzenie Sprawnego Kompleksowego Systemu Zarządzania Gospodarką Odpadami dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego".
Jednocześnie informuję, że nowa wizja Szczecina jest rewolucją w rozwoju miasta. Szczecin zwraca się w stronę wody, ekologii i zamierza połączyć w sobie zalety metropolii i miejsca wygodnego do życia.
14 kwietnia zaprezentowaliśmy logo Szczecina, które nawiązuje do herbu miasta. Głównym tematem prezentacji było jednak nie logo, tylko wizja rozwoju miasta do 2050 roku oraz osobny symbol, który będzie towarzyszył projektowi - Szczecin 2050 Floating '(?arden. Inspiracją do symbolu stał się zapis miasta w IPA, międzynarodowym alfabecie fonetycznym.
Floating Garden albo Pływający Ogród mówi o otwartości miasta, jego transgraniczności i wizjonerstwie. Podkreśla jego wielokulturowość i wielojęzyczność.
Wcielenie wizji w życie już się rozpoczęło. Wizji podporządkowane będą m.in. miejskie inwestycje, które powinny realizować założenia miasta proekologicznego i nowoczesnego. W te założenia jak najbardziej wpisuje się zakład termicznego unieszkodliwiania odpadów. Nareszcie Szczecin będzie właściwie gospodarował odpadami. Zakład ten będzie spełniał najwyższe normy ekologiczne.
Na zlecenie Urzędu Miasta specjaliści z krakowskiego Biura Inżynierii Środowiska i Rozwoju Technologii opracowali "Ocenę strategiczną docelowego systemu gospodarki odpadami dla Miasta Szczecina wraz z wyborem wariantów lokalizacji Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów" (ZTUO), w której przedstawili m.in.:
a. potencjalne warianty lokalizacji,
b. ocenę wskazanych lokalizacji z punktu widzenia infrastruktury technicznej i komunikacyjnej,
c. ocenę wskazanych lokalizacji z punktu widzenia uwarunkowań środowiskowych oraz społecznych,
d. analizę wielokryterialną wyboru lokalizacji ZTUO.
Na podstawie dotychczasowych badań i analiz eksperci wytypowali wstępnie pięć lokalizacji: Ostrów Grabowski (czyli tereny portowe), nieczynną fabrykę Wiskord, teren przy ul. Stołczyńskiej, w sąsiedztwie elektrowni Szczecin (ulica Gdańska) i przy elektrociepłowni Pomorzany. W chwili obecnej Gmina Miasto Szczecin rozważa wybór najlepszej lokalizacji dla Szczecina, biorąc pod uwagę szereg istotnych warunków jakie musi spełniać przedsięwzięcie. Prowadzone są liczne konsultacje społeczne z mieszkańcami Szczecina oraz organizacjami ekologicznymi. Władze Miasta oraz specjaliści z dziedziny gospodarki odpadami informują zainteresowanych o wszystkich istotnych aspektach realizacji inwestycji, korzyściach i zagrożeniach z tego płynących oraz zapewniają uruchomienie dialogu społecznego na temat zalet i wad potencjalnych wariantów lokalizacji Zakładu. Będzie to gwarancją rzeczywistego udziału społeczeństwa w procesie decyzyjnym dotyczącym wspomnianej inwestycji.
Interpelacja: Dot. powstanie spalarni śmieci w rejonie ul. Szczawiowej