Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Nieruchomościami
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
- Data odpowiedzi:
- 2009/09/11
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Możliwość wynajmu lokali mieszkalnych osobom niepełnosprawnym określa uchwała Rady Miasta Szczecin nr VI/114/03 Rady Miasta Szczecina z dnia 09 czerwca 2003r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Szczecin (Dz. Urz. Wojew. Zachodniopomorskiego z 2003r. Nr 58, poz. 1047, Nr 101, poz.1710, z 2004r. Nr 5, poz.78, z 2005r. Nr 90, poz.1837, z 2006r. Nr 14, poz.266, z 2006r. Nr 87, poz.1591, z 2006r. Nr 97, poz. 1838, z 2007 r. nr 70, poz.1118)
Na podstawie § 20 i 21, ww. uchwały Gmina Miasto Szczecin może zawrzeć umowę najmu lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Szczecin z osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności, związanym z niezdolnością do samodzielnego poruszania się oraz w przypadku, gdy członek gospodarstwa domowego jest osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności, związanym z niezdolnością do samodzielnego poruszania się.
- przedmiotem umów są lokale położone na najniższych kondygnacjach budynku.
- osoby niepełnosprawne ubiegające się o zawarcie umowy muszą:
- udokumentować niepełnosprawność,
- spełniać ogólnie obowiązujące kryteria, tj. nie posiadać tytułu prawnego (z wyłączeniem zamiany), i wykazać przynależność do wspólnoty samorządowej Gminy.
- Gmina Szczecin może zawrzeć umowę najmu lokalu, przeznaczonego dla osoby niepełnosprawnej, z osobą posiadającą tytuł prawny do lokalu należącego do mieszkaniowego zasobu Gminy Szczecin pod warunkiem rozwiązania umowy najmu dotychczasowego lokalu i przekazania go wynajmującemu.
- zawarcie umowy najmu następuje po uzyskaniu opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej i niezależnie od wniosków aktualnie realizowanych na zasadach ogólnych z danego rocznika, biorąc pod uwagę najdłużej oczekujące wnioski osób niepełnosprawnych,
- lokale, które przy udziale środków finansowych Gminy Szczecin przystosowane zostały do potrzeb osób niepełnosprawnych – tworzą zasób mieszkań dla wskazanej kategorii osób i nie podlegają zamianie. Wyjątek stanowią sytuacje, w których osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności, związanym z niezdolnością do samodzielnego poruszania się lub gospodarstwo domowe, w którym znajduje się osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności, związanym z niezdolnością do samodzielnego poruszania się dokonuje zamiany międzylokatorskiej z osobą, która w myśl § 20 ust.1 spełnia warunki do zamieszkania w tym lokalu.
Odmowa przyjęcia propozycji przydziału lokalu skutkuje realizacją wniosku na ogólnie przyjętych zasadach.
Lokale dla osób niepełnosprawnych wynajmowane są zarówno z zasobu mieszkaniowego Gminy jak i z zasobu towarzystw budownictwa społecznego. W przypadku dysponowania przez Gminę lokalami z zasobu TBS (przystosowanymi dla potrzeb tej grupy) lokale te są wynajmowane osobom z listy zgodnie z datą złożenia wniosku.
Osoby te w drodze indywidualnej uchwały Zarządu Spółki są zwalniane z konieczności osiągania tzw. dolnych progów dochodowych.
Jedynym kryterium przyznania osobie niepełnosprawnej lokalu, po spełnieniu ww. warunków i pozytywnej opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej - jest data złożenia wniosku o przydział lokalu mieszkalnego.
Na dzień 07.09.2009 r. w kolejce wynajęcia lokalu przystosowanego dla osoby niepełnosprawnej oczekuje 26 rodzin, w tym 8 rodzin oczekuje na zamianę z urzędu (posiadają tytuł prawny do lokalu).
Gmina partycypuje w kosztach dostosowania lokali dla osób niepełnosprawnych w miarę posiadanych środków w nowobudowanych i remontowanych budynkach.
Każdorazowo w trakcie remontu kapitalnego budynku całą kondygnację parteru przeznacza się na lokale dla osób niepełnosprawnych, a przy remontach lokali położonych na parterze rozważa się możliwość utworzenia podjazdu.
Problem lokali dla osób niepełnosprawnych Gmina próbuje rozwiązać również w ramach zasobów TBS w oparciu o:
- Ustawę „o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego” (Dz.U. z 2000 r. Nr 98,poz.1070, z późn. zm.)
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 lipca 200 r. w spr. warunków i trybu udzielania kredytów i pożyczek ze środków KFM oraz niektórych wymagań dotyczących lokali i budynków finansowanych przy udziale tych środków ( Dz. U. z dnia 15 listopada 2007 r.)
Zgodnie z wymienionymi aktami prawnymi, jednym z załączników wniosków o udzielenie kredytu na realizację przedsięwzięć inwestycyjno – budowlanych jest :
a) informacja o sposobie dostosowania budowanego lokalu lub lokali do potrzeb osób niepełnosprawnych
b) porozumienie wnioskodawcy z Gminą o przeznaczeniu budowanych lokali na potrzeby osób niepełnosprawnych.
W związku z powyższym, 14 września 2004 r. pomiędzy TBS „Prawobrzeże” a Gminą Miasto Szczecin zostało zawarte Porozumienie w sprawie budowy lokali mieszkalnych przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo w każdym przedsięwzięciu inwestycyjno – budowlanym realizowanym przez Towarzystwo .
Na podstawie zawartego porozumienia przed przystąpieniem do realizacji kolejnej inwestycji mieszkaniowej, strony ustaliły w aneksach do porozumienia ilość mieszkań planowanych do realizacji pod potrzeby osób niepełnosprawnych na lokalizacjach:
- os. Nad Rudzianką zadanie 16,17 - 2 mieszkania ( w realizacji)
- os. Kusocińskiego I etap - 1 mieszkanie ( w realizacji)
- os. „Słoneczne Tarasy” I etap - ul. Wschodnia/Sąsiedzka - 2 mieszkania
- os. Kusocińskiego II etap - 1 mieszkanie
- os. „Słoneczne Tarasy” II etap - ul. Wschodnia/Sąsiedzka - 2 mieszkania
- os. „Nad Płonią” ul. Koszarowa - 2 mieszkania
Do 2007 r. TBS „Prawobrzeże” Sp. z o.o. wybudowało i przekazało do dyspozycji Gminy 16 mieszkań przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych :
- os. Sanatoryjna – Młodzieży Polskiej - 1 mieszkanie
- os. N/Rudzianką zad. 21 - 6 mieszkań
- Iwaszkiewicza/Wierzyńskiego - 1 mieszkanie
- Wańkowicza/Botaniczna - 2 mieszkania
- N/Rudzianką zad. 67 - 6 mieszkań
Dysponentem mieszkań wybudowanych na potrzeby osób niepełnosprawnych, jest Gmina Miasto Szczecin. Mieszkania usytuowane w parterach budynków, są dostępne dla osób niepełnosprawnych. Mieszkania wyposażone są standardowo, z tym że otwory drzwiowe dostosowane są do poruszania się osób na wózkach inwalidzkich. Pozostałe potrzeby dotyczące wyposażenia osób niepełnosprawnych, tj. wanna lub natrysk, urządzenia i armatura sanitarna, pochwyty ,określane są na etapie realizacji inwestycji - według potrzeb osób wskazanych do zasiedlenia mieszkania.
Wybudowane lokale mieszkalne przeznaczone są wyłącznie dla osób niepełnosprawnych spełniających kryteria wynikające z ustawy z dnia 26 października 1995 r. „ o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego z późniejszymi zmianami oraz określone w Uchwale Nr 22/2007 r. Zgromadzenia Wspólników TBS „Prawobrzeże” w spr. zasad gospodarowania lokalami mieszkalnymi stanowiącymi mieszkaniowy zasób TBS „Prawobrzeże” Sp. z o.o. z późn. zmianami ( w załączeniu ).
Budowa mieszkań na wynajem będących w dyspozycji Gminy, w tym dla osób niepełnosprawnych jest finansowana ze środków własnych, Gminy oraz środków kredytu zaciąganego przez TBS „Prawobrzeże”.
Natomiast w przypadku Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o. Gmina Miasto Szczecin nabywa udziały w spółce poprzez wniesienie wkładów pieniężnych, które są środkami przeznaczonymi na sfinansowanie budowy mieszkań przeznaczonych do jej dyspozycji, w tym także wszystkich mieszkań wybudowanych przez spółkę i dostosowanych dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Oznacza to, że Gmina partycypuje w kosztach budowy mieszkań dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mieszkania te posiadają odpowiednią do poruszania się na wózku inwalidzkim szerokość drzwi, odpowiednio umiejscowione zamki w drzwiach, klamki, wyłączniki i gniazdka elektryczne, uchwyt do słuchawki domofonowej, klamki w skrzydłach okiennych oraz zlikwidowane są progi przy wyjeździe na balkony lub bezpośrednio na tzw. przedogródki. Łazienki w tych mieszkaniach wyposażone są w podłogowe wpusty natryskowe umożliwiające swobodny dojazd pod prysznic oraz układ funkcjonalny umożliwiający poruszanie się na wózku w obrębie pomieszczenia. Dodatkowe wyposażenie w formie uchwytów, pochwytów lub innych urządzeń ułatwiających korzystanie z łazienki najemca lokalu – osoba niepełnosprawna ruchowo ma możliwość pozyskania w ramach środków finansowych z Państwowego Funduszu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, które są kierowane celowo do danej osoby.
Interpelacja: Dot. procedur przydziału mieszkań dla osób niepełnosprawnych