Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
- Data odpowiedzi:
- 2009/09/22
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na zapytanie radnego dotyczące przeszkód w przeprowadzeniu przetargu na obsługę postoju TAXI przed Dworcem Głównym PKP wyjaśniam, że ustawa z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych przewiduje dwa sposoby gospodarowania gruntami znajdującymi się w pasie drogowym. W zależności od ich przeznaczenia jest to:
- oddanie w najem, dzierżawę albo użyczenie, w drodze umowy, na cele związane z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego, a także na cele związane z potrzebami obsługi użytkowników ruchu,
- zezwolenie zarządcy drogi na zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg, wydane w drodze decyzji administracyjnej.
Ulica Kolumba, przy której jest zlokalizowany omawiany dworzec, jest drogą publiczną, zaliczoną w oparciu o przepisy ustawy do dróg powiatowych.
Wskazać przy tym należy, że w świetle art. 1 ustawy z drogi publicznej, zgodnie z jej przeznaczeniem, może korzystać każdy, a ograniczenia dostępności i wyjątki od tej zasady mogą wynikać z samej ustawy lub przepisów szczególnych. Ustawa dokonuje przy tym rozróżnienia dróg na ogólnodostępne oraz na drogi o ograniczonej dostępności, w tym autostrady i drogi ekspresowe. Ograniczenia dostępności mogą być podyktowane np. ciężarem lub wymiarami pojazdów (opłaty za przejazd pojazdów nienormatywnych, okresowe ograniczenia lub zakaz ruchu), czy rodzajem pojazdów (zakaz wjazdu traktorów, pojazdów zaprzęgowych), które mogą się poruszać po danej drodze.
Przy budynku dworca PKP funkcjonuje ogólnodostępny postój TAXI, w ramach którego usługi w zakresie zarobkowego transportu osób mogą świadczyć wszystkie podmioty działające na szczecińskim rynku. W świetle przepisów ustawy nie jest możliwe przeprowadzenie przetargu, którego przedmiotem będzie prawo, przysługujące ex lege wszystkim. Ograniczenie dostępności do drogi publicznej poprzez wyznaczenie postoju TAXI na prawach wyłączności dla jednej korporacji nie wynika również z przepisów szczególnych, natomiast organy administracji publicznej mogą działać wyłącznie na podstawie i w granicach prawa. Ponadto działanie takie, jako zagrażające lub naruszające interes innego przedsiębiorcy lub klienta, mogłoby być potraktowane jako czyn nieuczciwej konkurencji.
Funkcjonowanie w niektórych miastach postojów TAXI na prawach wyłączności dla określonej korporacji wynika z faktu, że zostały one zlokalizowane na gruntach, do których nie mają zastosowania przepisy ustawy o drogach publicznych. Taka sytuacja ma miejsce np. przy dworcach PKP oraz na lotniskach w Poznaniu i Warszawie, które to tereny stanowią własność odpowiednio PKP i lotnisk, a więc nie są one drogami publicznymi w rozumieniu ustawy.
Interpelacja: Dot. przetargu na obsługę postoju TAXI przed Dworcem Głównym PKP