przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Oświaty
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Elżbieta Masojć
Data odpowiedzi:
2010/08/04
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Odpowiadając na interpelację z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie dostępu dzieci i młodzieży do wysokokalorycznych produktów spożywczych na terenie szczecińskich szkół uprzejmie wyjaśniam.
Szczecińskie szkoły podejmują działania zmierzające do upowszechniania tematyki właściwego odżywiania oraz zwiększania aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Długofalowe działania w zakresie poprawy stanu zdrowia dzieci i młodzieży poprzez ograniczanie zjawiska niedożywienia, upowszechnianie i zmianę nawyków żywieniowych dzięki zwiększeniu udziału mleka, przetworów mlecznych, owoców i warzyw w codziennej diecie zawarte są w realizowanych programach:
-3zklanka mleka" w ramach programu Unii Europejskiej „Mleko dla szkół1 zachęcająca dzieci do spożywania produktów mlecznych i przestrzegania zbilansowanej diety oraz rozwija dobre nawyki żywieniowe, które będą trwać przez całe życie. W tym programie w roku szkolnym 2009/2010 uczestniczyło 81 % uczniów szczecińskich szkół podstawowych.
-,pwoce w szkole" Program Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi mający na celu podniesienie świadomości uczniów i rodziców w zakresie zdrowego żywienia, które będzie skutkowało ograniczeniem występowania wśród dzieci nadwagi i innych chorób cywilizacyjnych spowodowanych zbyt małym spożyciem owoców i warzyw. W programie uczestniczyło 62% uczniów.
-pomoc państwa w zakresie dożywiania - wieloletni Program, którego celem jest wsparcie gmin w wypełnianiu zadań własnych o charakterze obowiązkowym w zakresie dożywiania dzieci oraz zapewniania posiłku osobom go pozbawionym, ze szczególnym uwzględnieniem osób z terenów objętych wysokim poziomem bezrobocia i ze środowisk wiejskich.
Ponadto Ministerstwo Zdrowia włączając się w profilaktykę prozdrowotną w grudniu 2009 r. przesłało do szkół monografie opracowane w ramach programu zdrowotnego pn.: Narodowy program zapobiegania nadwadze i otyłości oraz przewlekłym chorobom niezakaźnym poprzez poprawę żywienia i aktywności fizycznej na lata 2007-2011 POL-HEALTH":
Należy także podkreślić, że zgodnie z rozporządzeniem MEN w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2001 r. Nr 61, póz. 624, z późn. zm.) szkoły, tworząc program wychowawczy i program profilaktyki, są zobowiązane, aby tematykę w nich zawartą oraz formy realizacji dostosować do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska. W prace nad skonstruowaniem powyższych programów powinni być aktywnie włączeni również rodzice i uczniowie.
Wymienione powyżej działania, pośrednio wpływają na ograniczenie popytu u uczniów na niezdrowe przekąski, a poprzez popularyzację programów dotyczących spożywania owoców, warzyw, soków i mleka przyczyniają się do nabywania i utrwalania prawidłowych nawyków żywieniowych u uczniów.
Z zebranych danych ze szczecińskich szkół i placówek oświatowych dotyczących samoobsługowych automatów do dystrybucji środków spożywczych wynika, że tyko w 10 % placówkach znajdują się automaty z produktami typu batoniki czekoladopodobne i przekąski ziemniaczane, a w ok. 30% z napojami wysokokalorycznymi. Ponad 70% szkół ich nie posiada wcale.
Dodatkowo w wielu szkołach podejmowane są działania ze strony dyrektorów i rodziców wycofujące z półek szkolnych sklepików nieodpowiednie słodycze typu lizaki, żelki i batony oraz przekąski ziemniaczane i napoje wysokokaloryczne, by uchronić dzieci od pokusy ich kupowania.
Obecnie większy problem stanowią sklepy spożywcze znajdujące się w okolicy szkoły, w których młodzież może kupić wysokokaloryczne, niezdrowe produkty.
Wprowadzanie ograniczania sprzedaży produktów powszechnie uznanych za niezdrowe typu ,junk food' leży w gestii dyrektora szkoły oraz przedstawicieli Rady Rodziców, którzy mogą w porozumieniu z właścicielami automatów i sklepików szkolnych decydować o promowaniu zdrowych produktów, ograniczając jednocześnie sprzedaż produktów wpływających niekorzystnie na zdrowie dzieci i młodzieży.
W związku z trwającym okresem wakacyjnym Wydział Oświaty podejmie stosownie działania w sprawie dostępu dzieci i młodzieży do wysokokalorycznych produktów spożywczych w nowym roku szkolnym 2010/2011.
 


Interpelacja: Dot. dostępu młodzieży szkolnej do wysokokalorycznych produktów w szkołach.
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2010/08/04, odpowiedzialny/a: Katarzyna Stachowicz- Dąbrowska, wprowadził/a: Katarzyna Stachowicz, dnia: 2010/08/04 14:01:05
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Stachowicz 2010/08/04 14:01:05 nowa pozycja