Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Prezydent Miasta Piotr Krzystek
- Data odpowiedzi:
- 2007/06/28
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na interpelację z dnia 10.06.2007 r stwierdzam, że zarzuty sformułowane przez Pana w stosunku do pracowników związanych z przygotowaniem inwestycji p.n.: ,, Rozbudowa istniejącej Szkoły Podstawowej nr 13 i Gimnazjum Nr 31 przy ul. Bałtyckiej w Wielgowie" są niezasadne.
Środki przyznane w budżecie Miasta na remont istniejącej szkoły ( 1.500.000 zł ) są w dyspozycji Wydziału Oświaty.
Jednakże w związku z poleceniem wydanym Wydziałowi Inwestycji Miejskich przez Pana Prezydenta Miasta w dniu 26.03.2007r., polegającym na konieczności opracowania dokumentacji projektowo - kosztorysowej rozbudowy istniejącej szkoły na potrzeby Gimnazjum, działania związane z wydatkowaniem środków na remont istniejącego budynku musiały zostać wstrzymane.
Wydział Inwestycji Miejskich , natychmiast przystąpił do wykonania polecenia ( o czym był Pan powiadomiony pismem WIM-IV-K.K./2222/51/07 z dnia 26.03.2007 r.) Po uzyskaniu programu funkcjonalno - użytkowego budowy segmentu dydaktycznego dla Gimnazjum od Wydziału Oświaty, udzielono zamówienia na wykonanie dokumentacji. Koncepcja rozbudowy szkoły została przedstawiona zainteresowanym Stronom ( dyrekcji Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz Panu ) na wspólnym spotkaniu w dniu 08.05.2007 r. Z wniosków końcowych w niej zawartych jednoznacznie wynika, że ze względu na niewystarczającą powierzchnię istniejącego terenu oraz niezgodność zamierzenia inwestycyjnego z obowiązującymi przepisami prawa, realizacja rozbudowy jest niemożliwa. O wynikach analizy możliwości rozbudowy obiektu, niezwłocznie został powiadomiony Pan Prezydent Miasta, który polecił zaniechać dalszych prac dokumentacyjnych .
Stwierdzam, że powodem opóźnienia przygotowania procedury remontu budynku szkoły nie była niechęć, opieszałość i niekompetencja pracowników, lecz wyżej opisana i słusznie przeprowadzona analiza możliwości polepszenia warunków nauki w istniejącym obiekcie. Ponadto w związku z zaniechaniem rozbudowy szkoły o dodatkowy segment, przy planowaniu remontu kapitalnego należy przeanalizować inny sposób poprawienia warunków nauczania w szkole, poprzez np.: zwiększenie pomieszczeń kuchni i stołówki tak aby wydatkowanie środków na remont nie było tylko zabiegiem kosmetycznym, a spowodowało podwyższenie standardu funkcjonowania obiektu.
Po przeprowadzeniu wszystkich wyżej opisanych działań, znaleźliśmy się w warunkach czasowych, które nie pozwolą na wykonanie kompleksowego remontu budynku w tegorocznym okresie wakacyjnym ( bo tylko taki jest możliwy), ponieważ sporządzenie dokumentacji łącznie z uzyskaniem pozwolenia na budowę i wyłonieniem wykonawcy robót budowlanych wymaga zastosowania obowiązujących procedur.
Dlatego prawdopodobnie w tym roku zostanie wykonana kompleksowa dokumentacja techniczna na remont, natomiast realizacja prac zostanie przeniesiona na rok następny.
Obecnie Wydział Oświaty zwrócił się do 3 projektantów o złożenie oferty cenowej na wykonanie projektu budowlanego remontu ( modernizacji ) istniejącego budynku szkoły. Dokumentacja techniczna na budowę nowej sali gimnastycznej zostanie zlecona po ustaleniu miejsca jej lokalizacji.
Interpelacja: Dot. budowy obiektu szkolnego w Gimnazjum w Wielgowie.