Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
- Data odpowiedzi:
- 2008/06/04
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że w razie konieczności zapoznania się z poziomem zanieczyszczenia powietrza wykorzystywane są dane opracowywane przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Szczecinie. W ramach państwowego monitoringu środowiska przepisy ustawy z dnia 27.04.2001r. Prawo ochrony środowiska (tj.-Dz.U. z 2008r. Nr 25, poz. 150) wprowadziły obowiązek przeprowadzania rocznych „ocen jakości powietrza” dla poszczególnych stref, którą jest aglomeracja Szczecin (Tytuł II Dział II ww. ustawy). „Oceny” dokonuje Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, a pierwsze dane dla strefy aglomeracji Szczecin uzyskano za rok 2002r. – opracowania dostępne są na stronie internetowej - www.wios.szczecin.pl.
Funkcjonujący system monitoringu oparty jest na pomiarach automatycznych i manualnych, metodzie wskaźnikowej (pomiary pasywne), obliczeniach rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń i obiektywnych metodach szacowania. Do przygotowania „Oceny” wykorzystane są dane z automatycznych pomiarów zanieczyszczeń powietrza ze stałych stacji WIOŚ oraz Elektrowni „Dolna Odra”, ponadto pomiary manualne Inspekcji Sanitarnej.
„Ocena” dokonywana jest na podstawie następujących wskaźników:
- poziomy dopuszczalne dla niektórych substancji w powietrzu,
- poziomy docelowe dla niektórych substancji w powietrzu,
- poziomy celów długookresowych dla niektórych substancji w powietrzu.
„Ocena” za 2007r. dla strefy aglomeracji Szczecin wykazała przekroczenie poziomu docelowego średniorocznego stężenia benzo(a)pirenu, co oznacza konieczność opracowania programu ochrony powietrza (przez Marszałka Województwa). Ponadto, stwierdzono przekroczenie stężenia 8-godzinnego poziomu długookresowego ozonu ze względu na ochronę zdrowia (do 2020r. należy doprowadzić do obniżenia stężenia ozonu w powietrzu).
W „Ocenie” za 2006r. stwierdzono podwyższoną wartość średniorocznego stężenia NO2, jednak standard ten nie został przekroczony, natomiast wystąpiło przekroczenie standardu jakości powietrza przez 24 godzinne stężenie pyłu PM 10. Większość przekroczeń miała miejsce w czasie dwóch miesięcy 2006r. tj. w styczniu i lutym, przy wyjątkowo niskich temperaturach powietrza. Z analizy wielkości emisji poszczególnych rodzajów źródeł emisji wynika, iż przekroczenie 24 godzinnej wartości dopuszczalnej PM10 pochodzi głównie z emisji z indywidualnego ogrzewania mieszkań, gdzie jako podstawowe paliwo używany jest węgiel (również ten niskiej jakości). Dotyczy to kilku ulic dzielnicy Śródmieście, na których zamieszkuje ok. 7000 osób.
Dodatkowo, wnioski wynikające z projektu programu ochrony powietrza za 2006r. stwierdzają, iż na terenach przemysłowych tj. portowych i stoczniowych występuje znaczna emisja niezorganizowana pyłu powstająca podczas prac związanych z obróbką powierzchniową prowadzoną na otwartym terenie – obszar niezamieszkały w rejonie Basenu Górniczego. Według obliczeń stężenia te również pochodziły od Huty Szczecin, jest to teren w niewielkim stopniu zabudowany, w którym zamieszkuje ok. 80 osób.
W związku z powyższym Marszałek Województwa jest zobowiązany do przygotowania programu ochrony powietrza dla pyłu PM 10 (do chwili obecnej nie został uchwalony przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego).
Wcześniejsze oceny jakości powietrza nie wykazywały przekroczeń standardów, jednakże wskazywały na zagrożenia przekraczania w kolejnych latach dopuszczalnych wartości przez 24 godzinne stężenie pyłu PM10 i średnioroczne stężenie NO2 w centrum Szczecina, w obszarze zabudowanym, w rejonie oddziaływania na jakość powietrza ze źródeł powierzchniowych (paleniska domowe w Śródmieściu).
Zgodnie z zapisami ustawy Prawo ochrony środowiska, Prezydent Miasta nie jest zobligowany do przeprowadzania pomiarów dla własnych potrzeb, jednakże działania podjęte w celu ochrony atmosfery, które będą wynikały z programu ochrony powietrza będą obowiązkowo podlegały realizacji.
Przekazywane przez do tut. Urzędu wyniki z pomiarów wielkości emisji zanieczyszczenia do atmosfery przez prowadzających instalacje nie wykazują przekroczeń standardów środowiskowych. Zgłoszenia mieszkańców na zapylanie powietrza, rozpatrywane są na bieżąco, zgodnie z kompetencjami skargi dotyczące okolic terenów portowych i stoczniowych sprawdzane i rozpatrywane są przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Szczecinie.
Interpelacja: Dot. zanieczyszczeń powietrza w zakresie gazów i pyłów