Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Elżbieta Masojć
- Data odpowiedzi:
- 2008/05/05
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na zapytanie nr 0057/781/08 złożone w dniu 28 kwietnia 2008r.: wyjaśniam co następuje:
Ad 1)
Sformułowanie „Rada pedagogiczna Centrum/szkoły używane jest w § 7 w punktach dotyczących zamiennie szkoły wchodzącej w skład Centrum lub samego Centrum. Jednocześnie § 7 pkt. 2 określa kiedy połączone rady pedagogiczne szkół wchodzących w skład CKS tworzą ciało stanowiące o istotnych dla CKS sprawach.
Ad 2)
W planach prac związanych z tworzeniem CKS nie ma upraszczania struktury poprzez likwidację poszczególnych rad pedagogicznych. Rada pedagogiczna jest to - w rozumieniu ustawy o systemie oświaty (Art. 40 ust.1 i 3) - zespół nauczycieli, który działa w określonym miejscu (szkole, przedszkolu, domu dziecka itd.) i na określonych warunkach (o czym Pan Radny jako były Kurator oraz nauczyciel zespołu szkół na pewno wie), zatem w każdej ze szkół wchodzących w skład Centrum działa rada pedagogiczna danej szkoły. Jednocześnie nauczyciele Centrum, jako swoistego rodzaju zespołu szkół, tworzą radę pedagogiczną Centrum, która stanowi o sprawach dotyczących Centrum.
Ad 3)
W żadnej mierze ani skala przedsięwzięć podejmowanych w siedzibie szkoły przy ul.Rydla 49, ani rozbudowana struktura CKS nie utrudnią funkcjonowania Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego i Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego z siedzibą przy ul.Mazurskiej 40. Nie zakłóci to również ich współpracy z Ministerstwem Sportu. Odpowiednia kadra kierownicza Centrum z pewnością zadba o właściwy podział kompetencji tak, aby nie wystąpiły żadne problemy w tej mierze. Na mocy § 4 Umowy o współpracy dotyczącej realizacji programu „Szkolenie dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Szczecinie zawarta w dniu 3 stycznia 2008r. „w przypadku likwidacji ZSOMS i ustanowienia na jego bazie Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie, prawa przysługujące ZSOMS na mocy niniejszej umowy uzyskuje CKS w Szczecinie”.
Ad 4)
Rady Rodziców pracują w oparciu o wewnętrzne regulaminy wypracowane przez połączone rady rodziców szkół wchodzących w skład Centrum. Mając na uwadze doświadczenia podobnych rad rodziców zespołów np.: ZS 6, ZCE, ZS 4, w skład których wchodzi kilka szkół różnych typów, nie ma obawy co do powodzenia prac Rady Rodziców Centrum Kształcenia Sportowego.
Ad 5)
Posiedzenia wspólne samorządów uczniowskich poszczególnych szkół wchodzących w skład CKS, stanowiących Samorząd Uczniowski CKS, mogą się odbywać przy ul. Mazurskiej, tak aby najmłodsi uczniowie Centrum nie musieli przemieszczać się na ul. Rydla. Niemniej, gdyby zaszła taka konieczność zawsze może im towarzyszyć opiekun samorządu uczniowskiego lub inny nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły, który w myśl Art. 39 ust.1 pkt. 3 Ustawy o systemie oświaty sprawuje opiekę nad uczniami.
Ponadto Art. 17 ust. 2 przytaczanej przez Pana Ustawy dotyczy odległości od miejsca zamieszkania dziecka do szkoły i odnosi się do szkół obwodowych.
Interpelacja: Dot. Statutu Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie stanowiącego załącznik do uchwały nr 125/08 w sprawie likwidacji Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego oraz powołania Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie z siedzibą przy ul. Rydla 49 i przy ul. Mazurskiej 40