przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
Data odpowiedzi:
2010/08/04
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

Odpowiadając na interpelację odnośnie wspomagania osób pokrzywdzonych przez współmałżonka w przypadku osób będących najemcami lokali komunalnych wyjaśniam, że każdy ze współnajemców posiada jednakowe zarówno prawa jak i obowiązki, wynikające z zawartej umowy najmu.
W przypadku gdy najemca bądź inny lokator zwracają się z prośbą o pomoc do wynajmującego w sytuacji zaistniałego konfliktu, Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych, udziela pomocy, która wymaga jednak także aktywnych działań ze strony pokrzywdzonego najemcy. Pouczany jest on o możliwości skorzystania z uprawnienia wynikającego z art. 13 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r., nr 31 póz. 266), który stanowi, że „l Jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo
0 rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu
1 nakazanie jego opróżnienia. 2. Współlokator może wytoczyć powództwo o nakazanie przez sąd eksmisji małżonka, rozwiedzionego małżonka lub innego współlokatora tego samego lokalu, jeżeli ten swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie".
Uzyskanie prawomocnego wyroku o wydanie umożliwi wówczas tut. Zarządowi eksmisję uciążliwego lokatora i pozostawienie w lokalu tylko i wyłącznie osoby pokrzywdzonej.
Jeżeli z przeprowadzonych rozmów i oceny osoby pokrzywdzonej wynika, że nie jest w stanie samodzielnie wykonywać ww. czynności, informujemy MOPR, celem udzielenia bezpośredniej pomocy w tym zakresie.
W sytuacji, gdy lokal komunalny jest zadłużony, a osoba pokrzywdzona nie podejmuje aktywnych działań, ZBiLK samodzielnie wszczyna postępowanie sądowe o wydanie lokalu przeciwko wszystkim osobom go zajmującym.
Wyjaśniam, że sprawę zameldowania lub wymeldowania reguluje ustawa z dnia 10.04.1974r o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U Nr 139 póz. 993 z 2006r. z póz zmianami). Natomiast tut. Zarząd nie wyrażał zgody na zameldowanie osób w lokalu przy al. Wyzwolenia 107/3A jak również zgody na podnajem ,


Interpelacja: Dot. procedury i systemu wspomagania osób pokrzywdzonych przez współmałżonka z grupy najemców komunalnych lokali mieszkalnych.
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2010/08/04, odpowiedzialny/a: Katarzyna Stachowicz- Dąbrowska, wprowadził/a: Katarzyna Stachowicz, dnia: 2010/08/04 13:47:00
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Stachowicz 2010/08/04 13:47:00 nowa pozycja