przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/107/09
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 16 LIPCA 2009 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 16:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu.
3. Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta dn. 20 lipca 2009r.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono zmian.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu.


L. Duklanowski - zarządził głosowanie protokołu z dnia 18. 07. 09r.:

Za - 7, Przeciw - 0, Wstrzym. -2.

W wyniku powyższego głosowania protokół został przyjęty.


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta dn. 20 lipca 2009r.


- 144/09 – uchwalenia Planu Gospodarki Odpadami dla miasta Szczecina aktualizacja na lata 2009 - 2011 z perspektywą do roku 2015 (załącznik); - załącznik nr 3 do protokołu.

M. Przepiera Dyrektor WGKiOŚ - w czerwcu br. wszedł w życie Wojewódzki Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Zachodniopomorskiego, bez którego nie mogliśmy rozpocząć pracy nad planem. Planu Gospodarki Odpadami dla miasta Szczecina powstał zgodnie z wymaganiami prawa polskiego w zgodności z wskazaniami ujętymi w Rozporządzeniu Ministra Środowiska, ustawie o odpadach i Ustawie - Prawo ochrony środowiska.

A. Krzyżański przedstawiciel "Szczecin Zielona Alternatywa" - powiedział, że jako organizacja chcieliby zainteresować komisję Szczecińskim Forum Odpadowym i poprosić o uzupełnienie Planu o brakujący wariant, który uwzględni technologię prezentowane na ww. forum. Uważa, że dotychczas efekty przyjęcia ostatniego z planów są mizerne i nie zostały one w większości zrealizowane. Jego zdaniem miastu Szczecin nie jest potrzebna spalarnia, gdyż poniesie z tego powodu wysokie koszty eksploatacji. Rocznie ok. 60 mln zł przeznacza się z budżetu miasta na użytkowanie tego typu inwestycji.

P. Pieczyński - powiedział, że interesuje go dyrektywa z 2008r. ( 5-stopniowa ), stwierdził, że w 2020r. nie będzie czego spalać. Odzysk odpadów jest niewielki, u nas występuje ok.4-6%.

W. Dzikowski - powiedział, że często przy sporządzaniu Planu Gospodarki Odpadami występuje wiele uwag i zmian zgłaszanych przez mieszkańców. Plan nie wykazuje rozwiązań dla wszystkich dzielnic miasta Szczecina, przykładem jest plan zagospodarowania przestrzennego miasta części prawobrzeżnej. W planach jest przyłączenie kanalizacji natomiast plan odpadami zaprzecza temu zapisowi. Stwierdził, że spalarnia jest dla naszego miasta "ostatnią deską ratunku".

P. Gzyl - stwierdził, że koszt utrzymania spalrni może być wysoki. Jednak są zabezpieczone na to środki finansowe, które będą realizowane w ramach projektów.

M. Przepiera - powiedział, że przygotowując plan zastosowano wszelkie wymagane procedury. Plan jest opracowaniem, który wskazuje kierunki organizacji, zasad i sposobu postępowania z odpadami na terenie naszego miasta. Osobą odpowiedzialna za realizacje planu jest Prezydent Miasta. Plan nie może zostać w całości zrealizowany, gdyż jest to dokument programowy, został przyjęty przez poprzednią kadencję.
Odnośnie odzysku odpadów to występuje on w skali od 4-8%, co oznacza że w naszym mieście będzie co spalać i nie powinna wystąpić sytuacja o której mówił P. Pieczyński.

J. Posłuszny - stwierdził, że trzeba zaczynać od początku czyli edukowania dzieci i młodzieży w zakresie ochrony środowiska - tzw. recykling śmieci.

L. Duklanowski  - zarządził głosowanie projektu uchwały:

Za - 2, Wstrzym. - 5, Przeciw - 0.

W wyniku powyższego głosowania projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie.

­- 149/09 – podwyższenia kapitału zakładowego Spółki pod nazwą „Tramwaje Szczecińskie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”; załącznik nr 4 do protokołu.

L. Duklanowski  - zarządził głosowanie:

Za - 7, Wstrzym. - 2, Przeciw - 0.

W wyniku powyższego głosowania projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie.

­- 152/09 – wprowadzenia zmian w uchwałach w sprawie zatwierdzenia zestawienia przychodów i wydatków gminnego i powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej na rok 2009 oraz w sprawie uchwalenia budżetu Miasta na rok 2009 (załączniki: 1 ,2); załącznik nr 5 do protokołu.

L. Duklanowski  - zarządził głosowanie:

Za - 7, Wstrzym. - 2, Przeciw - 0.

W wyniku powyższego głosowania projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie.

- 160/09 – zaproszenia w roku 2010 do Gminy Szczecin jednej rodziny narodowości polskiej - repatriantów z terenu azjatyckiej części byłego ZSRR; - załącznik nr 6 do protokołu.

L. Duklanowski  - zarządził głosowanie:

Za - 2, Wstrzym. - 4, Przeciw - 0.

Stwierdzono w trakcie brak quorum.

­- 153/09  – wyrażenia zgody na podwyższenie kapitału zakładowego Szczecińskiego Centrum Renowacyjnego Spółki z o.o. w Szczecinie; - załącznik nr 7 do protokołu.

M. Wajdziak - omówił szczegółowo projekt uchwały, powiedział że wkład pieniężny przekazany przez miasto pozwoli realizować zaplanowany wcześniej proces renowacji kamienic w kwartale 21. Rozpoczęto proces inwestycyjny.

L. Duklanowski  - zarządził głosowanie:

Za - 6, Wstrzym. - 3, Przeciw - 0.

W wyniku powyższego głosowania projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie. 

- 170/09 - zmieniająca uchwałę w sprawie opłaty targowej - załącznik nr 8 do protokołu.

W. Dzikowski - dokonał wprowadzenia do tematu. Poinformował komisje, że zwrócili się do niego przedstawiciele giełdy w Płoni z prośbą o wprowadzenie pod obrady Rady Miasta projektu uchwały w sprawie opłaty targowej.
Spółka Gryfbet na terenie której znajduje się giełda samochodowa, zwróciła się do miasta z wnioskiem o  powierzenie jej funkcji inkasenta wraz z ustaleniem wynagrodzenia za pobór opłaty targowej. Zaproponowała miastu, że poboru dokona za wynagrodzeniem 40%, tj. mniej o 5 % niż robi to MZOG oraz gotowa jest przejąć pracowników MZOG na zasadach określonych w art. 23-1 kodeksu pracy.

L. Duklanowski  - zarządził głosowanie projektu uchwały nr 170/09:

Za - 9, Wstrzym. - 0, Przeciw - 0.

W wyniku powyższego głosowania projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie. 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Monika Bekisz
Podinspektor BRM
 Leszek Duklanowski
udostępnił: BRM, wytworzono: 2009/07/09, odpowiedzialny/a: Monika Bekisz, wprowadził/a: Rafał Miszczuk, dnia: 2009/10/14 10:18:20
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Rafał Miszczuk 2009/10/14 10:18:20 modyfikacja wartości
Monika Bekisz 2009/07/09 10:35:01 modyfikacja wartości
Monika Bekisz 2009/07/09 10:15:14 nowa pozycja