przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. używania dronów do wykrywania szkodliwych substancji w powietrzu

Numer: 2529
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/04/16

Szanowny Panie Prezydencie,

Zanieczyszczenie powietrza jest problemem o charakterze globalnym. W wielu polskich miastach smog jest zjawiskiem o bardzo dużym nasileniu, a dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza są istotnie przekroczone. Sytuacja ta ma wpływ nie tylko na ekosystem i środowisko, ale również niesie poważne konsekwencje zdrowotne dla ludzi. Niestety jest to bardzo szerokie spektrum chorób (m.in. układu oddechowego, nowotwory, astma oskrzelowa itd.). Według szacunkowych danych z Europejskiej Agencji Środowiska skażenie powietrza tylko jednym ze składników smogu – pyłem drobnocząsteczkowym PM2,5 było w 2016 roku przyczyną przedwczesnego zgonu ok. 412 000 mieszkańców czterdziestu jeden europejskich krajów. Wśród nich było około 43 000 Polaków.
Problemy ze smogiem od 2016 roku są dziś jeszcze bardziej odczuwalne, a ludzie mają większą świadomość, jak zły stan powietrza negatywnie wpływa na ich zdrowie i jakość życia. Istotnym elementem systemu zwalczania smogu są działania kontrolne związane z emisją szkodliwych substancji z pieców domowych. W celu tym miasto Szczecin zakupiło drony, które miały badać jakość powietrza, a jednocześnie namierzać sprawców zanieczyszczeń.
W związku z powyższym, proszę o przedstawienie informacji dotyczących całościowych efektów kontroli przy użyciu dronów w 2020 roku, w odniesieniu do 2019 roku. Ponadto proszę o odpowiedź na następujące pytania:
- W ilu skontrolowanych budynkach dochodziło do emisji szkodliwych substancji, spalania odpadów. Proszę o podanie jaki procent z kontroli przy użyciu dronów wykazał naruszenia.
- Z jakich przyczyn dochodziło do używania dronów do wykrywania emisji szkodliwych substancji z pieców domowych? Ile kontroli zostało przeprowadzonych w związku ze zgłoszeniem, a ile kontroli zostało zaplanowanych przez miasto?
- W jakich miesiącach, dniach tygodnia i o jakich porach przeprowadzono kontrole za pomocą dronów w 2020 roku?
- Ile urządzeń znajduje się w posiadaniu miasta, a także ilu pracowników zostało przeszkolonych do korzystania z dronów? Proszę o podanie informacji, czy liczba dronów i pracowników zwiększyła się od 2018 roku.
 



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2021/04/16, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2021/04/16 08:48:57
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2021/04/16 08:48:57 nowa pozycja