Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Interpelacje i zapytania radnych

Dot. podejmowanych działań przez władze miasta w zakresie wsparcia kobiet w Szczecinie

Numer: 1915
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2020/11/05

Szanowny Panie Prezydencie,

Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która odbyła się 2 listopada 2020 roku zostało podjęte stanowisko w sprawie poszanowania praw kobiet, które znalazło aprobatę wśród większości radnych klubu Bezpartyjnych, jak i Koalicji Obywatelskiej. W uzasadnieniu tego apelu pojawiła się argumentacja, że „jako przedstawiciele mieszkańców naszego miasta stoimy po stronie kobiet, ich wolności i godności”. W związku z powyższym, prosimy ustosunkować się do przyjętego wniosku i przedstawienie konkretnych działań, które poczyniły i będą prowadzić władze Szczecina w kwestii prowadzonej polityki lokalnej, mającej na celu wsparcie kobiet przez nasze miasto.

  1. Ile mieszkań zostało wygospodarowanych dla samotnych matek z dziećmi w Szczecinie w ciągu ostatnich dwóch lat? Wnioskujemy również o zabezpieczenie 100 lokali mieszkalnych dla kobiet z dziećmi, które potrzebują takiej pomocy.
  2. Ile miejsc parkingowych zostało utworzonych dla kobiet w ciąży w naszym mieście w ciągu ostatnich dwóch lat, a także ile będzie przygotowanych nowych tego rodzaju miejsc parkingowych (bezpłatnych) znajdujących się w Strefie Płatnego Parkowanie. Prosimy o wykaz aktualnych miejsc parkingowych wyznaczonych dla kobiet w ciąży w SPP z podaniem adresów, w których się znajdują.
  3. Wnioskujemy o obniżenie czynszu o 50% w lokalach komunalnych, w których kobiety prowadzą swoją działalność. Prosimy również o przedstawienie dotychczasowych działań wynikających z prowadzonej polityki Prezydenta w zakresie wspierania kobiet, które prowadzą lub rozpoczynają działalność gospodarczą.
  4. Jakie działania przeprowadziły władze miasta w zakresie wspierania opieki zdrowotnej kobiet w ciągu ostatnich dwóch lat? Jakie środki finansowe zostały przeznaczone na badania profilaktyczne dla kobiet (prosimy o przedstawienie rodzaju badań finansowanych ze środków miasta) i promocję opieki zdrowotnej? Wnioskujemy w związku z przyjętym stanowiskiem ws. poszanowania praw kobiet, o podjęcie konkretnych działań w tym zakresie tj. zapewnienie prawa do ochrony zdrowia i wprowadzenie w naszym mieście bezpłatnego pakietu medycznego dla kobiet, który będzie finansowany przez samorząd.
  5. Zgodnie z zapisami Statutu Miasta, prosimy podać, jak realizowana jest bezpłatna pomoc prawna dla kobiet w ciąży.
  6. Jakie inne działania są planowane i będą przeprowadzane przez samorząd Szczecina w zakresie wspierania kobiet oraz kiedy zostaną wdrożone?

Wyrażamy wielką nadzieję, że powyższe propozycje zostaną spełnione w związku z podjętym stanowiskiem ws. wsparcia kobiet, a władze miasta zaczną realnie prowadzić politykę poprzez konkretne działania, nie ograniczając się jedynie do słów i politycznych wystąpień.

Z poważaniem,

Marcin Pawlicki,

Agnieszka Kurzawa,

Dariusz Matecki,

Leszek Duklanowski,

Witold Dąbrowski,

Stefania Biernat,

Maciej Ussarz,

Robert Stankiewicz,

Roman Lewandowski,

Krzysztof Romianowski.Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/11/05, odpowiedzialny/a: Rafał Miszczuk, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/11/06 08:55:47
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/11/06 08:55:47 modyfikacja wartości
Rafał Miszczuk 2020/11/05 13:09:56 nowa pozycja