Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Interpelacje i zapytania radnych

Dot. pomocy kupcom mających stoiska przy szczecińskich cmentarzach

Numer: 1908
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2020/11/02

Szanowny Panie Prezydencie,
W sytuacji znacznego wzrostu zachorowań na koronawirusa i szerzącej się pandemii, rząd RP podjął trudne, ale odpowiedzialne decyzje w sprawie obchodów święta Wszystkich Świętych. W związku z powyższym, zamknięte zostały cmentarze w dniach 31.11 - 02.11.2020 roku.
Spotkało się to z reakcją Pana Prezydenta na jednym z portali społecznościowych, bardzo krytyczną i emocjonalną. Pytał Pan m.in. "Jak można tak zostawić wszystkich przedsiębiorców dla których ten czas był wielką szansą". Nie dodał Pan jednak, że rząd już przygotowuje wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu, a szczegóły będą znane już w przyszłym tygodniu. Z jednej strony mamy odważne, ale konieczne działania rządu i wzięcie odpowiedzialności za konsekwencje decyzji, które mają na celu ochronić życie i zdrowie ludzi. Z drugiej zaś, podsycanie emocji i narzekanie ze strony władz miasta.

Wiele samorządów szybko podjęło konstruktywne rozwiązania, aby pomóc przedsiębiorcom już teraz. Przykładem jest Stalowa Wola, gdzie Prezydent Lucjusz Nadbereżny zdecydował o zakupie przez samorząd miasta chryzantem od hodowców kwiatów i sprzedawców mających miejsca handlowe, przyznane przez miasto, przy cmentarzu komunalnym. Kwiaty mają zostać nasadzone na terenie miasta. Ponadto władze miasta zakupiły znicze, które zostaną przekazane do organizacji patriotycznych w celu upamiętnienia grobów Bohaterów w Polsce i za granicą naszej Ojczyzny. Innym przykładem jest inicjatywa władz Świdnika, gdzie podjęto decyzję o zakupie zniczy od osób handlujących przy cmentarzu, a następnie ich zapaleniu przez pracowników przedsiębiorstwa komunalnego na każdym grobie, na którym nikt nie zdążył zapalić świeczki. Tak natychmiastowe działania samorządów spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców. Podejmowane decyzje w sytuacjach trudnych, za którymi idą czyny, to ważny egzamin z zarządzania dla władz miasta. To nie jest czas na malkontenctwo i ciągłe narzekanie.

W związku z powyższym, apelujemy o podjęcie działań przez Prezydenta Szczecina i skierowanie realnej pomocy dla drobnych przedsiębiorców i osób handlujących przy cmentarzach. Wnioskujemy, aby podjąć podobne inicjatywy, jak w wyżej opisanych samorządach, które zakupują towar od kupców, a także zorganizowania akcji zachęcającej mieszkańców, firmy, instytucje do wsparcia handlarzy poprzez zakup kwiatów oraz zniczy.Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/11/02, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/11/02 08:07:14
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/11/02 08:07:14 nowa pozycja