przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. toru kolarskiego

Numer: 4967
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2023/04/26

Szanowny Panie Prezydencie,

Tor Kolarski im. Zbysława Zająca w Szczecinie położony przy al. Wojska Polskiego a ul. Szafera to obiekt, który niedługo, bo już za dwa lata będzie obchodził swoje setne urodziny. Został wybudowany w 1925 roku, jednak w ostatnich dziesięcioleciach był kilkukrotnie modernizowany. W jego infrastrukturę wchodzi tor zadaszony (400 m obwodu w linii pomiarowej, widownia na 2000 miejsc siedzących). W miejscu tym odbywały się zawody na poziomie światowym i europejskim, a to przyczyniało się do popularyzacji kolarstwa torowego.

Jednak od jesieni 2021 roku tor kolarski został wyłączony z użytkowania z uwagi na zły stan techniczny dachu. W kwietniu 2022 roku zastępca Prezydenta Krzysztof Soska stwierdził, że „na podstawie uwag i zaleceń ekspertyzy, należy w trybie pilnym przystąpić do remontu konstrukcji zadaszenia toru kolarskiego a eksploatacja obiektu jest możliwa jedynie przy prędkości wiatru nie przekraczającej 10 mis”. Ponadto zaznaczył, że „wydatek na zadanie polegające na modernizacji dachu toru kolarskiego nie został uwzględniony w projekcie budżetu i planowanych zmianach do budżetu na rok 2022 roku”. Przekazana została również informacja, że Gmina Miasto Szczecin wystąpiła do Ministerstwa Sportu o pozyskanie potrzebnych środków w ramach programu „Sportowa Polska- Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej edycja 2022 ". W sytuacji, kiedy to miasto otrzymałoby potrzebne środki, będzie możliwe przystąpienie do remontu konstrukcji zadaszenie toru kolarskiego.

Niestety w ostatnich tygodniach pojawiają się niepokojące informacje w sprawie dalszego funkcjonowania toru kolarskiego i ewentualnych planów miasta, co do likwidacji obiektu. Byłoby to działanie nadzwyczaj szkodliwe dla Szczecina. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin w jednostce planistycznej Z.K.01 zapisano funkcję dominującą jako usługi sportu i rekreacji. W zasadach przekształceń określono działania „mające na celu stworzenie atrakcyjnego zagospodarowania terenu sportowo-rekreacyjnego z zielenią urządzoną o znaczeniu ponadlokalnym i lokalizacji węzłowej, możliwość modernizacji, przebudowy toru kolarskiego lub realizacji nowego wielofunkcyjnego obiektu sportowego wraz z niezbędnym zapleczem”. To oznacza, że miasto w tym dokumencie wyraża stanowisko zachowania toru kolarskiego z możliwością jego przebudowy.

W związku z powyższym, proszę o odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czy GM Szczecin wystąpiła do Ministerstwa Sportu o pozyskanie potrzebnych środków w ramach programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej edycja 2022”? Jeśli tak, jaki był wynik aplikowania do tego programu? Na jaką kwotę gmina składała wniosek w sprawie remontu konstrukcji zadaszenia toru kolarskiego? Czy ekspertyza techniczna stanu obiektu została przeprowadzona w 2023 roku? Jeśli tak, proszę o jej załączenie.
  • Jakie są plany miasta wobec toru kolarskiego przy al. Wojska Polskiego a ul. Szafera? Czy rozpatrywana jest likwidacja tego obiektu? Jak przedstawia się perspektywa funkcjonowania toru kolarskiego na najbliższe lata? Czy przeprowadzone zostaną prace modernizacyjne, remontowe (tak, aby w 100. rocznicę wybudowania obiektu był on odpowiednio przystosowany i dostępny dla mieszkańców i sportowców)?
     


Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2023/04/26, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2023/04/26 15:32:30
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2023/04/26 15:32:30 nowa pozycja