przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. problemów w zakresie nasadzeń zastępczych drzew

Numer: 2958
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/08/05

Szanowny Panie Prezydencie,

W wielu miejscach naszego miasta młode drzewa usychają. Nasadzenia zastępcze są działaniem podejmowanym w ramach kompensacji przyrodniczej, jednak jak zauważa wielu mieszkańców coraz częściej efekt docelowy nie jest osiągnięty.
Z odpowiedzi służb miejskich najczęściej słyszymy, że problemem są warunki atmosferyczne, które powodują niekorzystny stan w przedmiotowej sprawie. Jednak trudno obwiniać tu wyłącznie porę roku, temperaturę, czy ulewne deszcze. W odróżnieniu od innych przestrzeni, specyfika terenów miejskich ma dużą śmiertelność młodych drzew, które nie przyjmują się po posadzeniu. W centrach dużych miast, młode drzewa przeżywają średnio 7 - 10 lat. Dlatego też tak ważna jest wzmożona i prawidłowa pielęgnacja, czy też ochrona zadrzewień. Ponadto, problem narasta jeszcze bardziej poprzez niedostateczną liczbę i skuteczność nasadzeń zastępczych w porównaniu do drzew usuwanych.
Jednym z przykładów, który ostatnio zwrócił uwagę także mediów, jest młody drzewostan przy ul. Arkońskiej. Przebudowa ulicy pochłonęła ponad 800 dorodnych drzew. W zamian wykonano nasadzenia zastępcze, jednak większość z nich uschła lub zbliża się ku temu. Takich sytuacji w naszym mieście jest więcej, a to wzbudza z kolei duże zaniepokojenie brakiem efektywności w rekompensowaniu strat poniesionych przez środowisko.
W związku z powyższym, proszę o następujące informacje:
- Czy miasto prowadzi opracowania ekofizjograficzne, szczególnie przy realizowanych nowych inwestycjach w celu rekompensacji nasadzeń? Dobór drzew i krzewów powinien odbywać się w oparciu o właściwe parametry przyrodnicze i jakościowe materiału roślinnego (parametry dendrometryczne, współczynnik powierzchni liści, tempo wzrostu, trwałość, tolerancyjność na warunki miejskie itd).
- Czy przeprowadzono przegląd "nowych" drzew przy ul. Arkońskiej? Jakie jest stanowisko GMS w tej sprawie, czy będą prowadzone zastępcze nasadzenia, czy wybór roślin pozostanie bez zmian, czy nastąpią w tym zakresie korekty?

Podsumowując, w Warszawie również pojawia się problem z nieprzyjmowaniem się młodych drzew. Natomiast prowadzone są działania, aby sytuacja uległa poprawie. Przykładowo dendrolodzy z Zarządu Zieleni opracowali nowatorską technologię sadzenia drzew w trudnych warunkach przyulicznych. "Podczas tegorocznych nasadzeń drzew w pasach drogowych zastosowano specjalny system napowietrzający z piasku i żwiru oraz biodegradowalne pasy i maty. Nowy sposób sadzenia drzew minimalizuje negatywne skutki nadmiernego ubicia gleby przez pojazdy i nadmierny ruch pieszy dzięki zapewnieniu odpowiednich warunków tlenowych. A to wszystko bez grama plastiku"1. Warto, aby Szczecin również pochylił się nad realnym rozwiązaniem problemu, bo pogoda winna sama nie jest obecnej sytuacji z zielenią w naszym mieście.


1 przypis: (https://portalkomunalny.pl/nowa-metoda-sadzenia-drzew-w-miastach-instrukcja-w-dziewieciu-krokach-412823/).


 



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2021/08/05, odpowiedzialny/a: Marzena Arciszewska, wprowadził/a: Marzena Arciszewska, dnia: 2021/08/05 10:39:45
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2021/08/05 10:39:45 nowa pozycja