Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Biuro Dialogu Obywatelskiego
- Odpowiadający:
- Daniel Wacinkiewicz - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2020/01/22
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pańską interpelację nr 1178 informuję, co następuje:
z niżej przedstawionych danych porównujących edycję SBO 2019 i 2020 wnioskować można, że SBO 2020 odnotowałowidoczny i znaczący wzrost zaangażowania mieszkańców w życie lokalnej społeczności.
- Łączna ilość osób biorących udział w głosowaniu (tylko ważne karty)
SBO 2019 – 21 291 osób
SBO 2020 – 30 164 osób àwzrost o 29%
- Łączna ilość ważnie oddanych głosów
SBO 2019 – 61 727 głosów
SBO 2020 – 141 415 głosów
- Łączna ilość głosów nieważnych
SBO 2019 – 8 829 głosów (tj. 12,5% wszystkich głosów)
SBO 2020 – 6 101 głosów (tj. 4,14% wszystkich głosów)
- Nabór:
SBO 2019 – 173 zgłoszonych projektów
SBO 2020 – 199 zgłoszonych projektów
- Na liście do głosowania:
SBO 2019 – 110 projektów
SBO 2020 – 122 projekty
- Do realizacji skierowano:
SBO 2019 – 13 projektów
SBO 2020 – 29 projektów.
Błąd w papierowej karcie do głosowania wpłynął na wyniki tylko jednego z dwudziestu trzech obszarów, w których odbywało się głosowanie. Projekt, który odpadł w wyniku błędu – po konsultacjach z autorem - zostanie zrealizowany przez Miasto ze środków innych niż SBO. Społeczność lokalna zyskała, nie straciła.
Odpowiadając na Pańskie pytania:
- formularz był możliwy do pobrania od piątku 22 listopada 2019 do poniedziałku 25 listopada 2019.
- Za zamieszczanie informacji dotyczących konsultacji społecznych na stronach internetowych Urzędu Miasta Szczecin odpowiadają pracownicy Biura Dialogu Obywatelskiego.
- Nie posiadamy danych o ilości kart do głosowania pobranych drogą elektroniczną, za pośrednictwem których oddano nieważny głos. W załączeniu zestawienie wszystkich głosów oddanych na projekty SBO 2020, z podziałem na głosy ważne i nieważne.
- Informacja o zamieszczeniu błędnej karty do głosowania została podana podczas konferencji prasowej w dniu 7.01.2020 r.
- Do Biura Dialogu Obywatelskiego wpłynęły następujące wnioski i skargi dotyczące przebiegu SBO:
- Wniosek zarejestrowany w Urzędzie dnia 7.11.2019 w sprawie odwołania od decyzji społecznego Zespołu Opiniującego SBO 2020 oraz o „rozpatrzenie odwołania podczas posiedzenia Zespołu Odwoławczego w myśl regulaminu SBO 2020”.
Wskazany projekt był procedowany zgodnie z Regulaminem SBO. Projekt nie mógł zostać skierowany do realizacji, ponieważ działka objęta projektem stanowi dla Miasta teren inwestycyjny, który po uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania będzie przeznaczony na sprzedaż. Sprawdzenie, czy działka stanowi dla Miasta teren inwestycyjny jest jedną z przesłanek wykonalności projektu, a co za tym idzie kryterium dopuszczenia do głosowania zgodnie z zapisami Regulaminu SBO (Uchwała Nr V/154/19 Rady Miasta Szczecin z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie wprowadzenia zasad i trybu przeprowadzania Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego,§ 8 ust. 1 pkt 5).
- Wniosek zarejestrowany w Urzędzie dnia 10.12.2010 „o powtórzenie głosowania w ramach konsultacji z mieszkańcami dotyczących Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 w zakresie głosowania na projekty ogólno miejskie oraz głosowania na projekty zgłoszone w obszarach lokalnych Zawadzkiego-Klonowica, Gumieńce i Śródmieście Północ, Śródmieście Zachód po uwzględnieniu na listach brakujących projektów. Głosowanie w tych obszarach zostało przeprowadzone z naruszeniem Uchwały nr V/154/19 Rady Miasta Szczecin z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Miasta Szczecin dotyczących Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, poprzez niedopuszczenie na listę prawidłowo złożonych wniosków.”. Wniosek został rozpatrzony negatywnie, ponieważ samo prawidłowe złożenie wniosku do Urzędu Miasta Szczecin nie skutkuje automatycznym włączeniem go na listę do głosowania przez mieszkańców.
Każdy ze zgłoszonych pomysłów musi zostać przeanalizowany w Urzędzie pod kątem szeregu przesłanek, o których mowa we wspomnianej wyżej Uchwale. Sprawdzana jest między innymi zgodność z prawem, zgodność z obowiązującymi w mieście planami, programami i strategiami, wykonalność zgłoszonego pomysłu oraz jego koszty – czy mieściły się w granicach wyznaczonych w Zarządzeniu Nr 204/19 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 4 czerwca 2019 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Miasta Szczecin dotyczących Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020.
Przytoczone przez wnioskodawcę projekty nie spełniały kryteriów wymienionych
w Uchwale Nr V/154/19 Rady Miasta Szczecin:
- Projekt „NASZA PŁONIA. Zakątki i porty.” – 8 z 14 działek, na których zaplanowano realizację projektu nie stanowi własności Gminy Miasta Szczecin. Wnioskodawca przedstawił oświadczenie właściciela tylko jednej działki, w którym wyraża on zgodę na realizację projektu, co zgodnie z Uchwałą było niezbędnym warunkiem dopuszczenia projektu pod głosowanie - na podstawie §6 ust.2, §8 ust.1 pkt 4, §15 ust. 1 pkt 2.
Jednocześnie z uwagi, że większość działek wymienionych w projekcie leży w obszarach chronionych – Natura 2000 nie ma pewności co do możliwości realizacji tego projektu, ponieważ decyzje na podstawie szczegółowej dokumentacji projektowej i przyrodniczej w tego typu sprawach wydaje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Na rzece Płoni znajdują się liczne budowle hydrotechniczne np. małe elektrownie wodne, w sąsiedztwie których lokalizowanie takich zakątków może okazać się niemożliwe. W ocenie wydziału merytorycznego – Wydziału Ochrony Środowiska projekt nie mógł zostać skierowany na listę do głosowania.
- ODRA RIVER - Stadion im. Włodzimierza Obsta – projekt nie mógł zostać włączony na listę do głosowania, ponieważ został wycofany przez autorów.
- ROWEREM Z PUSZCZY NA PLAŻĘ! Połączenie i wybudowanie nowych ścieżek rowerowych na Prawobrzeżu. Ścieżka rowerowa łącząca Dąbie, Zdroje, Słoneczne, Majowe, Bukowe, Klęskowo i Kijewo – projekt nie mógł zostać włączony na listę do głosowania ponieważ szacowany przez wydział merytoryczny koszt zadania to 4 968 000,00 zł, co znacznie przekracza środki dostępne w puli projektów ogólno miejskich, tj. 3 816 000 zł.
- Stacja roweru miejskiego przy Netto Arena – projekt nie mógł zostać włączony na listę do głosowania, ponieważ w związku z planowanym wprowadzaniem w Szczecinie nowego systemu Bike_S IV generacji dotychczasowe stacje zostaną zlikwidowane.
- Nowy park przy ul. Cukrowej – projekt nie mógł wejść na listę do głosowania z uwagi na kolizję z §8 ust. 1 pkt 5, ponieważ działka, na której autor zaplanował projekt jest zgodnie z decyzją Prezydenta Miasta Szczecin przygotowywana do zbycia (szczegóły pod adresem http://bip.um.szczecin.pl/chapter_131019.asp?soid=856EC7989ED7490C8FC4F92DDD6ABBDD).
- Prace modernizacyjne poprawiające bezpieczeństwo i funkcjonalność ciągów komunikacyjnych przy Jasnych Błoniach – projekt nie mógł zostać wprowadzony na listę do głosowania ponieważ wymaga zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na podstawie całościowego projektu rewaloryzacji dla obszaru Jasnych Błoni (autor założył wprowadzenie zmian na Jasnych Błoniach w wybranych punktach).
Przy weryfikowaniu projektów SBO w Urzędzie dokładane są wszelkie starania, aby te kierowane na listę do głosowania charakteryzowały się pełną wykonalnością.
- Wniosek zarejestrowany w Urzędzie dnia 11.12.2019 „o powtórzenie głosowania na projekty zgłoszone w obszarze lokalnym Śródmieście Północ, Śródmieście Zachód po uwzględnieniu na listach brakującego projektu. Głosowanie w tych obszarach zostało przeprowadzone z naruszeniem Uchwały nr V/154/19 Rady Miasta Szczecin z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Miasta Szczecin dotyczących Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego oraz Zarządzenia nr 204/19 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 4 czerwca 2019 w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Miasta Szczecin dotyczących Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020, poprzez niedopuszczenie na listę do głosowania prawidłowo złożonego wniosku mojego autorstwa dot. miejsc parkingowych oraz placu zabaw dla dzieci przy ul. Ks. Salomei (projekt numer ŚPŚZ/0004).”.
Wniosek został w Urzędzie Miasta Szczecin rozpatrzony negatywnie. Projekt „Plac zabaw i miejsca postojowe przy ul. Księżnej Salomei” nie mógł zostać uwzględniony na liście do głosowania ponieważ stoi w sprzeczności z § 8 ust. 1 pkt 5 Uchwałą Nr V/154/19 Rady Miasta Szczecin z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie wprowadzenia zasad i trybu przeprowadzania Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, który stanowi, że ramach SBO nie może być wykonana inwestycja, która dotyczy nieruchomości obciążonej na rzecz osób trzecich, przeznaczonej do zbycia lub stanowi dla Miasta rezerwę na inny cel inwestycyjny.
Zgodnie z weryfikacją dokonaną przez Wydział Zasobu i Obrotu Nieruchomościami, Referat ds. Prywatyzacji Nieruchomości Gruntowych, działka na której zaplanowano realizację wskazanego projektu to dla Miasta teren inwestycyjny, który będzie przeznaczony na sprzedaż po uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania. Oznacza to, że projekt nie mógłby trafić na listę do głosowania na projekty SBO.
- Skarga i wniosek w sprawie bezprawnej promocji w szczecińskim budżecie obywatelskim 2020 z dnia 5.12.2019. Skarga na osoby podejmujące działania promocyjne niezgodne z zasadami. Skarga w części dotyczących jednostek oświatowych została uznana za bezzasadną.
W uzasadnieniu uznano działania dyrektorów jednostek oświatowych za zgodne z ustawowymi zapisami określającymi: zadania systemu oświaty – Art. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.) oraz zadania dyrektora szkoły lub placówki – Art. 68 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.).
Skarga w części dotyczącej działań Radnego Rady Miejskiej nie mogła zostać rozpatrzona przez Radę Miasta Szczecin, z uwagi na brak kompetencji Rady Miasta Szczecin do tego rodzaju działań.
Interpelacja: Dot. unieważnienia z winy urzędników wielu tysięcy głosów w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim 2019