przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - V kadencja 2006-2010

Dot. Strefy Płatnego Parkowania

Numer: 1296
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Zapytanie
Data wpływu: 2009/08/25

Szanowny Panie Prezydencie

Wprowadzając Strefę Płatnego Parkowania władze Szczecina przekonywały mieszkańców, że rozwiązanie wymusi rotację pojazdów w miejscach parkingowych w miejscach gdzie ich brakuje oraz pozwoli w krótkim czasie wybudować za uzyskane z SPP środki nowe miejsca parkingowe w Szczecinie.

Jak pokazała praktyka - SPP nie tylko nie rozwiązała problemów z parkowaniem w Szczecinie ale od momentu założenia drastycznie się rozrosła stając się dla władz miasta bardzo wygodnym i efektywnym „para podatkiem”. Przy kolejnym powiększaniu strefy nawet już nie silił się Pan na udowadnianie radnym, że zmiany te pomogą w czymkolwiek mieszkańcom Szczecina. Najlepszym dowodem na to, że władze Szczecina świadomie i z premedytacją stosują swoisty „haracz” za życie w mieście są środki uzyskiwane ze strefy oraz jej wielkość. Dla porównania o wiele liczniejsze od Szczecina miasta z „ podatku strefowego” uzyskają w 2009 roku zdecydowanie mniejsze środki. I tak Szczecin - 23 mln zł, a Wrocław - 6,6 mln i Poznań - 15,8 mln.

Wielkość strefy w Szczecinie obejmującej praktycznie całe centrum miasta w najlepiej obrazuje patologie aktualnego rozwiązania. Strefa płatnego parkowania miała być zlokalizowana JEDYNIE tam gdzie jest problem z zaparkowaniem samochodu i jest potrzeba wymuszenia opłatą rotacji. Rozrost strefy oraz wprowadzanie nowych opłat od roku 2006 w oparciu o badania natężenia ruchu przeprowadzone w 2004r. to również dowodów jak niepoważnie władze Szczecina potraktowały mieszkańców i radnych.

Opinię publiczną bulwersuje również skala kosztów zarządu strefą. Szokujące jest to że ok. 50% każdej opłaty parkingowej uiszczanej przez mieszkańców Szczecina w strefie nie trafia do kasy Szczecina, a na konto operatora strefy - Miejskiego Zakładu Obsługi Gospodarczej.

W dniu dzisiejszym dowiedzieliśmy się z prasy, że chce Pan zlecić przeprowadzenie kolejnej analizy funkcjonowania SPP w Szczecinie. Rodzą się zatem pytania.

Jaki jest przewidywany koszt w/w badań i kto za nie zapłaci? Mam nadzieję, że nie kierowcy w kolejnej podwyżce.

Czy jeśli zlecone badania wykażą, że w obszarze strefy są ulice na których nie ma obecnie problemu z zaparkowaniem samochodu to zostaną one wyłączone z SPP?

Jakie zyski ze strefy płatnego parkowania od początku jej powstania ma miasto Szczecin oraz kolejni operatorzy (osobno wpływy do kasy miasta oraz zyski operatora strefy) w ujęciu rocznym?



Interpelujący Radni:

Nazwisko i Imię Nazwa klubu
Hinc Tomasz PiS

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

Wydział merytoryczny Odpowiadający Data odpowiedzi Odpowiedź w terminie?
Wydział Gospodarki Komunalnej Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski 2009/09/07 Nie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2009/08/25, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2009/08/25 13:58:10
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2009/08/25 13:58:10 nowa pozycja