przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Nieruchomościami
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
Data odpowiedzi:
2008/02/15
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Ustosunkowując się do przedłożonej treści pisma mieszkańców budynku przy ul.Mickiewicza 22 w Szczecinie, w sprawie wyłączenia ich mieszkań z zasobu docelowo czynszowego, uprzejmie wyjaśniam i informuję:

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t. jedn. – Dz. U. z 2005 r., Nr 31, poz.266 ze zm.) gmina w celu realizacji zadań może tworzyć i posiadać zasób mieszkaniowy. O tym, które z lokali wchodzą w skład zasobu mieszkaniowego gminy, rozstrzyga aktualnie art. 1 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy. Zgodnie z tą definicją są to lokale stanowiące własność gminy albo gminnych osób prawnych lub spółek handlowych utworzonych z udziałem gminy, z wyjątkiem towarzystw budownictwa społecznego, a także lokale pozostające w posiadaniu samoistnym tych podmiotów.
Działania zmierzające do wyodrębnienia zasobu docelowo czynszowego zostały podjęte już we wcześniejszych regulacjach aktów prawa miejscowego - § 2 ust. 1 pkt 4 uchwały Nr XVI/316/04 Rady Miasta Szczecin stanowi, że wyłączeniu ze sprzedaży podlegają lokale, które położone są w budynkach wskazanych przez Prezydenta Miasta jako nieruchomości docelowo przeznaczone na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych poprzez najem. Następnie, mając na uwadze powyższe tendencje przyjęto, zgodnie z postanowieniami § 7 ust. 1 Uchwały Nr LX/1123/06 Rady Miasta Szczecin z dnia 25 lipca 2006 r. (zmienionej uchwałą Nr XII/341/07 z dnia 30 lipca 2007r.), w celu zapewnienia właściwych warunków realizacji zadań, z mieszkaniowego zasobu Gminy zostanie wyodrębniony zasób docelowo czynszowy spośród lokali położonych w budynkach stanowiących wyłączną własność Gminy oraz w budynkach wspólnot mieszkaniowych liczących powyżej 7 lokali.
Rada Miasta ustaliła, iż wielkość zasobu docelowo czynszowego ma być nie większa niż 8000 lokali mieszkalnych. Lokale mieszkalne stanowiące zasób docelowo czynszowy nie będą podlegały prywatyzacji.
Ponadto realizując dyspozycję art. 21 ww. ustawy, Rada Miasta Szczecin podjęła w dniu 25 lipca 2006 r. uchwałę Nr LX/1123/06 w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasto Szczecin na lata 2006-2011.

Celem strategicznym Programu jest stworzenie warunków do właściwego i sprawnego realizowania ustawowych zadań gminy w celu zapewnienia lokali socjalnych i zamiennych oraz zaspokajania potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach.

Jednocześnie stała sprzedaż mieszkań powodowała sukcesywne zmniejszanie się liczby wspólnot z przewagą udziału miasta, a wprowadzone w 2004 r. bonifikaty w wysokości 95% i 97% zachęciły do ubiegania się o nabycie lokalu przez ich najemców. Ponadto w tym samym czasie wzrosła liczba rodzin uprawnionych do ubiegania się o lokal z mieszkaniowego zasobu gminy, a w szczególności liczba osób, którym należy zapewnić lokale socjalne i zamienne.
W takiej sytuacji, przy malejącej liczbie mieszkań komunalnych, zasadne stało się podjęcie działań zmierzających do wyodrębnienia i utrzymania zasobu docelowo czynszowego.
Przy kształtowaniu zasobu docelowo gminnego, tj. wskazaniu budynków do zasobu, kierowano się przyjętymi priorytetami, które wyodrębniły lokale:

  1. położone w budynkach gminnych z wyjątkiem budynków mieszkalnych do 4 lokali albo we wspólnotach, w których Gmina ma co najmniej 60 % udziałów, z wyłączeniem tzw. małych wspólnot;
  2. które znajdują się w budynkach o co najmniej dostatecznym stanie technicznym, ze szczególnym uwzględnieniem budynków po kapitalnym remoncie i oddanych do użytku po 1992 r. 
  3. położone w budynkach, które są zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego.

Budynek przy ul.Mickiewicza 22 spełnił przyjęte kryteria i został zakwalifikowany do zasobu. Przede wszystkim zostało spełnione podstawowe kryterium wyodrębnienia zasobu tj. udział Gminy w przedmiotowym budynku o średnim stanie technicznym wynosi 100% .

Wobec powyższego, brak jest podstaw do wyłączenia przedmiotowego budynku z zasobu docelowo gminnego.


Interpelacja: Dot. wyłączenia z zasobu docelowo czynszowego, mieszkań w budynku przy ul. Adama Mickiewicza 22 w Szczecinie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2008/02/18, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2008/02/18 12:35:59
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2008/02/18 12:35:59 nowa pozycja