przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
Data odpowiedzi:
2010/01/22
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Odpowiadając na Pana zapytanie uprzejmie informuję, iż zadanie rekultywacji Jeziora Głębokiego w Szczecinie zostało rozpoczęte we wrześniu 2008 roku poprzez zakup i instalację aeratora z napędem wiatrowym oraz zakup usługi przeprowadzenia 6 zabiegów aeracji mobilnej na powierzchni całego jeziora.
Koszt realizacji zadania wyniósł 440 000 zł. Gmina Miasto Szczecin na realizację zadania uzyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie dofinansowanie w wysokości 50 % wartości zadania.

Zamierzeniem przyjętej metody jest likwidacja zakwitu sinic poprzez strącenie fosforu zawartego w wodzie oraz natlenienie wód jeziora wspomagające rozwój flory i fauny jeziora. Metoda rekultywacji wykorzystująca procesy aeracji pulweryzacyjnej z inaktywacją fosforu została opatentowana przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (przed zmianą Akademia Rolnicza w Poznaniu) natomiast wykonawcą jest firma „AERATOR Stanisław Podsiadłowski” z Poznania, posiadająca umowę na wyłączność.

Zasada działania aeratora z napędem wietrznym:

Technologia ta polega na wykorzystaniu energii wiatru do niwelowania odtlenionej warstwy wody naddennej (tzw. oksykliny), występującej powszechnie na jeziorach płytkich w półroczu letnim (rys. 1).

Oksyklina powstaje na skutek intensywnego zużywania tlenu podczas reakcji chemicznych, zachodzących na styku osadów dennych i wody (im temperatura wody wyższa tym reakcje te zachodzą intensywniej). Występowanie oksykliny praktycznie uniemożliwia samo rekultywację jeziora, ograniczając występowanie bentosu (żyjątek bytujących przy dnie) i intensywny wzrost żywiących się nim ryb. Aerator pulweryzacyjny wyposażany jest w tej technologii również w system inaktywacji fosforu, jednego z głównych czynników degradacji jezior położonych w pobliżu miast i osiedli. Pozwala on na systematyczne strącanie fosforanów (wydzielających się na skutek tzw. emisji dna) w strefie aeracji.
Aerator napędzany energią wiatru wprawia w ruch koło łopatkowe. Łopatki wyrzucają wodę w górę, po czym opada ona do zbiorniczka, z którego jest odprowadzana z powrotem na dno. Podczas gdy woda jest wyrzucana w górę, ulega rozdrobnieniu - pulweryzacji, co bardzo ułatwia proces dyfuzji. W rezultacie zostanie ulotniony siarkowodór, a na jego miejsce wchodzi tlen. Dzięki różnicy temperatur między wodą na dnie a wodą na powierzchni, wymiana gazów jest intensywniejsza. Istotną zaletą urządzenia jest bezpośredni pobór wody z dna jeziora i odprowadzanie natlenionej wody do warstw pozbawionych tlenu.
Technologie rekultywacji jezior płytkich zastosowane zostały już na jeziorach: Starzyc
w Chociwlu, Resko w Gawrońcu i Miejskim w Chodzieży, Zalewie w Kielcach, Głębokim
w Szczecinie, Średnim w Turawie i ostatnio (od września 2009) na Zalewie Kraśnickim.
Technologia mobilnej aeracji pulweryzacyjnej z precyzyjną inaktywacją fosforu:
Technologia ta została opracowana z myślą o jeziorach znajdujących się w pobliżu miast i nie mogących spełniać roli kąpielisk miejskich, z uwagi na silne zanieczyszczenie i zakwity sinic.

Technologia ta polega na jakby „uprawieniu” całej powierzchni jeziora aeratorem mobilnym, co pozwala na dotlenienie strefy przydennej i precyzyjną inaktywację fosforu (eliminacja fosforu silnie ogranicza tzw. zakwity).

W odpowiedzi na zapytanie „czy urządzenie w ogóle działa” przyznaję, iż podobne zapytania były wcześniej zgłaszane przez dziennikarzy, dlatego też na potrzeby własne jak i opinii publicznej został umieszczony na przeglądarce Google filmik zatytułowany „Jezioro Głębokie – aerator się kręci”. http://www.youtube.com/watch?v=MxF5DrExPtI Mając na uwadze popularyzację wiedzy o procesach rekultywacji jeziora podjętych przez miasto, we wrześniu 2009 roku przy wejściu na teren kąpieliska miejskiego na Jeziorze Głębokie została zainstalowania tablica informacyjna o wymiarach 150 x 170cm, której projekt pozwalam sobie załączyć do odpowiedzi.


Interpelacja: Dot. urządzenia do oczyszczania wody umieszczonej na jeziorze Głębokim
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2010/01/25, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2010/01/25 09:14:57
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2010/01/25 09:14:57 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2010/01/25 09:09:11 nowa pozycja