przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Nieruchomościami
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
Data odpowiedzi:
2008/06/03
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Pani interpelację z dn. 19.05.2008 r. dotyczącą północnych dzielnic Szczecina informuję, że problematyka rewitalizacji ww. obszarów została ujęta w przyjętym przez Radę Miasta Lokalnym Programie Rewitalizacji Obszarów Miejskich, Powojskowych i Poprzemysłowych w Szczecinie (LPR). Zgodnie z przyjętymi w LPR założeniami rewitalizacji rozwój tego obszaru powinien opierać się o jego unikalne w skali miasta uwarunkowania endogeniczne. Zaliczyć do nich należy: wyjątkowo malownicze położenie, dużą powierzchnię ogólnodostępnych terenów zielonych, bliskość nabrzeża Odry, zabytki, bliskość centrum miasta.

Na podstawie badań socjologicznych przeprowadzonych wśród mieszkańców osiedli oraz szeregu analiz dotyczących sytuacji gospodarczej, społecznej i infrastrukturalnej przyjęto w Programie, że zasadniczą barierą rozwoju tych obszarów jest brak odpowiedniej infrastruktury technicznej, mieszkaniowej oraz społecznej. Mając powyższe na uwadze zaplanowano i podjęto szereg działań mających na celu stworzenie odpowiedniej bazy infrastrukturalnej. Do najważniejszych z nich należy prowadzona przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., budowa kanalizacji sanitarnej, deszczowej i wodociągowej obejmująca osiedla: Skolwin, Stołczyn oraz Golęcin-Gocław. Równolegle Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych przygotowuje oraz realizuje modernizacje budynków mieszkalnych, mające na celu podłączenie ich do nowopowstałych sieci wodno-kanalizacyjnych. W przypadku gdy stan techniczny budynków nie pozwala na ich remont przeprowadzane są wykwaterowania oraz wyburzanie zdekapitalizowanej zabudowy mieszkaniowej.

Wysiłkiem Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., wybudowano dwa budynki mieszkalne przy
ul. Kościelnej, a w roku 2009 rozpocznie się budowa dwóch kolejnych przy ul. Światowida. Ponadto przygotowywane są projekty mające na celu rozwój infrastruktury drogowej i społecznej, w tym stworzenie ogólnodostępnej strefy rekreacyjno-sportowej w rejonie ul. Grobla.

Dalsze działania rewitalizacyjne zaplanowane zostaną w ramach opracowywanej nowelizacji Lokalnego Program Rewitalizacji Obszarów Miejskich, Powojskowych i Poprzemysłowych w Szczecinie. Jednym z zasadniczych założeń zmian do Programu jest koncentracja działań rewitalizacyjnych planowanych przez podmioty miejskie oraz innych partnerów rewitalizacji na najbardziej zdegradowanych obszarach miasta. Z prowadzonych analiz wynika, że należą do nich śródmiejskie kwartały oraz teren północnych osiedli Szczecina. Program stanowić będzie narzędzie, za pomocą którego zostaną zaplanowane i skoordynowane działania rewitalizacyjne oraz środki na ich realizację pochodzące z różnych źródeł. Ukończenie prac nad projektem nowelizacji Programu planowane jest jesienią bieżącego roku.

Oprócz wyżej wymienionych informacji przekazuję w załączeniu wykaz prac modernizacyjnych budynków mieszkalnych znajdujących się w północnych osiedlach planowanych w roku bieżącym przez ZBiLK.

Zakres prac modernizacyjnych zabudowy mieszkaniowej
w ramach rewitalizacji osiedli Skolwin, Stołczyn, Golęcino-Gocław
-          wg informacji przekazanych przez ZBiLK
(stan na dzień 2 czerwca 2008 r.)
lp.
adres budynku
planowany zakres prac w 2008 r.
kwota   w tys. zł
1
Cegłówki 1-8
remont kapitalny - dokumentacja
239
2
Cegłówki 1-8
odwodnienie terenu - dokumentacja
500
3
Dąbrówki 15
odwodnienie terenu - dokumentacja
81
4
Kolska 3
remont kapitalny budynku
300
5
Stołczyńska 126
remont dachu
150
6
Stołczyńska 128
remont dachu
150
7
Stołczyńska 173
remont dachu
200
8
Stołczyńska 60
remont dachu
146
9
Stołczyńska 122, 134
remont instalacji elektrycznej
80
10
Inwalidzka 36-38
remont kapitalny budynku - dokumentacja
150
11
Wodna 4, 8
dokumentacja i podłączenie do sieci wod.-kan.
100
12
Dąbrówki 8
budowa łazienek i wc
500
13
Stołczyńska 150, 152, 154
dokumentacja i podłączenie do sieci wod.-kan.
70
14
Skwarna 5
dokumentacja i podłączenie do sieci wod.-kan.
70
15
Łączna 2
dokumentacja i podłączenie do sieci wod.-kan.
420
16
rezerwa
dokumentacja i podłączenie do sieci wod.-kan.
490
 
RAZEM
 
3 646


Interpelacja: Dot. stanu technicznego budynków
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2008/06/04, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2008/06/04 12:21:30
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2008/06/04 12:21:30 nowa pozycja