przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Nieruchomościami
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
Data odpowiedzi:
2009/12/29
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 14 grudnia 2009 r. roku uprzejmie wyjaśniam, że w dniu 14 grudnia br. Rada Miasta Szczecin przyjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały w sprawie szczegółowych zasad umarzania wierzytelności Gminy Miasto Szczecin i jej jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy Ordynacja podatkowa oraz udzielania innych ulg w spłacie tych należności, a także wskazania organów do tego uprawnionych, w której zostały uregulowane zasady umarzania i rozkładania na raty wierzytelności z tytułu zwrotu zwaloryzowanych bonifikat, udzielonych przy sprzedaży lokali komunalnych.

Uchwała ta daje możliwość rozpatrzenia wniosku Państwa Bornowskich z dnia 22 grudnia 2009r. o rozłożenie wierzytelności na raty, a ponieważ dłużnicy wystąpili ze stosownym wnioskiem przed skierowaniem sprawy na drogę sądową, umorzeniu podlega kwota waloryzacji bonifikaty. Raty są nieoprocentowane i mogą być spłacane przez 25 lat.

Jednocześnie informuję, że podstawą wystąpienia w dniu 15 października br. do Państwa B. z żądaniem zwrotu na rzecz Gminy Miasto Szczecin zwaloryzowanej bonifikaty udzielonej przy sprzedaży lokalu mieszkalnego, jest art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Lokal został zbyty Państwu B. w dniu 24 lutego 2000 roku, natomiast w dniu 15 czerwca 2001 roku Państwo Bornowscy zbyli w drodze zamiany lokal osobom trzecim,
które nie były dla Nich osobami bliskimi. Od nabycia lokalu od gminy do momentu zbycia lokalu osobie trzeciej nie upłynął okres 10 lat, więc zgodnie z przywołanym wyżej przepisem bonifikata podlega zwrotowi.

Miarodajnym dla oceny obowiązku, w zakresie zwrotu zwaloryzowanej bonifikaty, jest stan prawny istniejący w dacie zawarcia pomiędzy gminą, a dotychczasowym najemcą umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego i udzielenia bonifikaty. W tej dacie, tj. 24 lutego 2000 r., obowiązywały unormowania ustawy o gospodarce nieruchomościami w jej pierwotnym brzmieniu, które nie przewidywały w razie zamiany nabytego uprzednio lokalu komunalnego, zwolnienia od obowiązku zwrotu udzielonej bonifikaty.

Na dzień zawarcia umowy kupna-sprzedaży lokalu komunalnego przepis stanowił, że właściwy organ może żądać zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, jeżeli nabywca lokalu mieszkalnego przed upływem 10 lat, licząc od dnia jej nabycia, zbył ten lokal (nie dotyczyło to zbycia na rzecz osoby bliskiej).

Art. 68 u.g.n. w zakresie obowiązku zwrotu bonifikaty jest przepisem bezwzględnie obowiązującym, a zatem jego stosowanie nie może być wyłączone przez strony w drodze oświadczenia woli. Zobowiązanie powstaje z mocy prawa, a zwrot następuje na żądanie właściwego organu. Jeżeli osoba zobowiązana do zwrotu bonifikaty nie odda jej dobrowolnie, gmina może z żądaniem zwrotu wystąpić przeciwko niej do sądu cywilnego.

Dzięki ww. uchwale podjętej przez Radę Miasta Szczecin i ze względu na chęć polubownego załatwienia sprawy przez Państwa Bornowskich, wniosek jest rozpatrywany w postępowaniu pozasądowym.


Interpelacja: Dot. zwrotu bonifikaty związanej z wykupem mieszkania
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2009/12/31, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2009/12/31 09:13:39
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2009/12/31 09:13:39 nowa pozycja