przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/24/07
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 16 MAJA 2007 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Stefania Biernat - Wiceprzewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Wiceprzewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Wizja lokalna - Szkoła Podstawowa Nr 9 i Szkoła Podstawowa Nr 44.
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


S. Biernat - poprosiła o wprowadzenie do porządku obrad punktu pt. "Szczecińska Kronika Filmowa".

ww. propozycja została przyjęta w głosowaniu: jednomyślnie.


Ad. pkt. 2.
Szczecińska Kronika Filmowa.


B. Piekarczyk - właściciel Kompanii Muzyczno - Filmowej MUFI - przedstawił i omówił materiał stanowiący załącznik nr 3 do protokołu. Podkreślił, że prezentowany projet nie ma charakteru komercyjnego. W ramach pozyskiwania sponsorów Kompania uzyskała zapewnienie Politechniki Szczecińskiej dot. dofinansowania w kwocie 10.000 zł.


Ad. pkt. 3.
Wizja lokalna - Szkoła Podstawowa Nr 9 i Szkoła Podstawowa Nr 44.


Zespół Szkół Nr 9 ul. Dąbrówki

M. Gradzikiewicz - Dyrektor GM 30, D. Bednarska - Dyrektor SP 9

omówili sytuację nowo powstałego zespołu szkół. Poinformowali, że w GM uczy się 82 uczniów, w SP - ok. 300. Szkoła ściśle współpracuje z radą osiedla, policją, MOPR-em i MOIK-iem. Utworzono w tym celu "komisje interdyscyplinarne", których zadaniem jest praca z rodzinami niewydolnymi. Szkoła wydaje ok. 100 obiadów MOPR-owskich, ok. 50-60 osób pobiera stypendium. Zajęcia trwają do godz. 16.05, zajęcia pozalekcyjne: do 18.30. Nieodpłatnie prowadzone są zajęcia z karate, koła artystyczne, taniec nowoczesny, zajęcia plastyczne, sportowe, informatyczne, ekologiczne, wspieranie ucznia słabego. W ramach współpracy z Klubem Sportowym Hutnik uczniowie mogą korzystać z boiska klubowego.

M. Gradzikiewicz - przedstawił i omówił materiał stanowiący załącznik nr 4 do protokołu. Podkreślił, że uczniom jego szkoły potrzebna jest pomoc psychologiczna. Szczególny nacisk położył na fakt, że z 82 uczniów uczęszczających do jego szkoły wszyscy mają problemy, często wielokrotnie złożone: orzeczenie poradni o obniżeniu wymagań, nauczanie indywidualne, drugoroczność, nadzór kuratorski, problemy wychowawcze, rodziny niewydolne, rodziny niepełne itp.

D. Bednarska - poinformowała, że spośród 300 uczniów SP, 60 pochodzi z rodzin patologicznych, kolejnych 60 - z rodzin, które wcale nie zajmują się swoimi dziećmi. Do tego dochodzi ok. 60 osób, które zajęte pracą cały obowiązek wychowania dzieci scedowały na szkołę.

W. Szymańska - Przewodnicząca Rady Osiedla Stołczyn - przypomniała, że ważnym elementem szkoły środowiskowej jest także bezpieczna droga dziecka do szkoły. Rada Osiedla od 8 lat wnioskuje o wykonanie chodnika wraz z oświetleniem ul. Dąbrówki. Koszt całego przedsięwzięcia oszacowano na ok. 400 tys. zł. Zadeklarowała, że w roku bieżącym taki wniosek zostanie ponownie złożony do Rady Miasta i zaapelowała o jego poparcie.

Zespół Szkół Nr 10 ul. Skalista

R. Łażewska - Dyrektor SP 44 - przedstawiła materiał stanowiący załącznik nr 5 do protokołu. Omówiła także katalog potrzeb szkoły (załącznik nr 6). Poinformowała radnych, że SP uczy się 229 uczniów, w GM - 83. Wszyscy uczniowie otrzymują śniadania w szkole (program dożywiania dzieci realizowany we współpracy z PCK), 70 dzieci otrzymuje obiady MOPR-owskie. Koniecznym jest, zdaniem p. dyrektor, poprowadzenie zajęć wyrównawczych dla dzieci o szczególnych potrzebach edukacyjnych i zwiększenie liczby etatów w administracji i obsłudze szkoły, co pozwoli na prowadzenie zajęć w świetlicy do godz. 17.00. Wyjaśniła także, że w ramach tzw. godzin dyrektorskich odbywają się zajęcia logopedyczne (każda klasa w nauczaniu zintegrowanym ma 1 godz. tygodniowo).

D. Falkowska - Przewodnicząca Rady Osiedla Skolwin i Przewodnicząca Rady Rodziców - uznała, że największym problemem środowiska jest bezwład i inercja. Trzeba "pociągnąć" za sobą rodziców: Ich oczekiwania są duże, brak jednak jest chęci i zaangażowania do pracy. Szkoła, zdaniem p. Przewodniczącej, powinna działać do wieczora, zapewnić ofertę do późnych godzin. Rozwiązaniem z pewnością będzie budowa zespołu boisk i ławek, co pomoże zabezpieczyć dzieci do czasu powrotu rodziców z pracy.

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Wiceprzewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Stefania Biernat
udostępnił: , wytworzono: 2007/12/31 13:07:58, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2007/08/10 15:09:48
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2007/08/10 15:09:48 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2007/05/14 15:25:26 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2007/05/14 15:12:18 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2007/05/14 15:06:23 nowa pozycja