przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/7/07
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 17 STYCZNIA 2007 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Szpital Miejski- funkcjonowanie placówki, przedstawienie informacji przez dyr. J. Podolak nt:
- sytaucja bieżąca szpitala
- bilans - przychody i wydatki( w tym inwestycje)
- kontrakt z NFZ
- ilość hospitalizowanych i leczonych ambulatoryjnie mieszkańców miasta Szczecina oraz osób spoza Szczecina
- osoby nieubezpieczone, bezdomne oraz osoby w stanie upojenia alkoholowego
- przedstawienie informacji dyrektorów szczecińskich szpitali dot. ilości hospitalizowanych mieszkańców miasta
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja w wyniku głosowania (za-7) przyjęła protokół z dnia  10.01.2007r.


Ad. pkt. 3.
Szpital Miejski- funkcjonowanie placówki, przedstawienie informacji przez dyr. J. Podolak nt:
- sytaucja bieżąca szpitala
- bilans - przychody i wydatki( w tym inwestycje)
- kontrakt z NFZ
- ilość hospitalizowanych i leczonych ambulatoryjnie mieszkańców miasta Szczecina oraz osób spoza Szczecina
- osoby nieubezpieczone, bezdomne oraz osoby w stanie upojenia alkoholowego
- przedstawienie informacji dyrektorów szczecińskich szpitali dot. ilości hospitalizowanych mieszkańców miasta


Przewodniczący  Komisji Tomasz  Grodzki przywitał wszystkich  zaproszonych gości oraz uzasadnił  potrzebę   dzisiejszego spotkania.  Poinformował, że  decyzja Prezydenta Miasta Szczecin jest już znana, rok 2007 jest ostatnim rokiem, w którym dofinansowany zostanie Szpital Miejski. Po analizie  dotyczącej  zapotrzebowania na usługi medyczne w mieście, brak jest realnej potrzeby, aby  siłowo utrzymywać  placówkę, która się nie samofinansuje i  do której  trzeba dokładać po kilka milionów rocznie. Przypomniał również,  że   żaden  inny szpital w mieście nie jest  dotowany przez miasto lub organ założycielski., nie płacono im  extra za  usługi medyczne czy leczenie osób nieubezpieczonych, bezdomnych, alkoholików, a tak się dzieje  stałe w Szpitalu Miejskim.

Przewodniczący chciałby dziś głośno  zdementować panujący powszechnie mit, że Szpital Miejski jest jedynym, który przyjmuje i leczy osoby bezdomne, samotne, i w trudnej kryzysowej sytuacji  życiowej, nie wiadomo, co stało u podstaw  podtrzymywania   takiego myślenia pośród mieszkańców miasta, prawdopodobnie  decyzje polityczne poprzedniego Prezydenta.  Jednocześnie chciałby  uspokoić zarówno załogę szpitala i związki zawodowe- nic nie będzie się działo bez ich obecności,  Prezydent nie zamierza  pozbawić  nikogo pracy. Został  cały rok na podjęcie tej trudnej decyzji - co dalej ze szpitalem miejskim? Przypomniał o spotkaniu z  personelem szpitala- toczyła się  dyskusja nad przyszłym kształtem placówki, proszono  załogę  o ewentualne  propozycje  dot. funkcjonowania szpitala.  Materiał pisemny, dotyczący ilości osób leczonych w szpitalach, w szpitalu miejskim, dot. ilości wykonywanych usług dla o. bezdomnych, nieubezpieczonych oraz alkoholików- stanowi załącznik do protokołu i jest podstawą dyskusji na Komisji. Również materiał  przygotowany przez Panią  dyr. Podolak dot. funkcjonowania szpitala miejskiego stanowi zał. do protokołu.

Przewodniczący Komisji poinformował   również   o fakcie zamknięcia  oddziału opieki długoterminowej w szpitalu w Policach, jest zatem wielka potrzeba  utworzenia przynajmniej kilkudziesięciu  takich łóżek w mieście.

Przewodniczący  Komisji oddał  głos p. Prezydentowi  Tomaszowi  Jarmolińskiemu.

Prezydent T. Jarmoliński podał przykłady innych miast w Polsce, które posiadają miejskie placówki  szpitalne, wszystkie w jakiś sposób są  dotowane, ale nie w takiej formule i nie w takich wielkościach , jak to ma miejsce  w Szczecinie. Odnośnie  potrzebnych łóżek  w opiece   długoterminowej- inne duże miasta,  posiadają takich od 200 do 300 i jest to standard, który powinien być zachowany.

Radny Arłukowicz zadał pytanie pani dyr. Podolak, które z przepisów restrukturyzacji szpitala jej podległego  weszły w życie i jakie jest zadłużenie szpitala  na dzień dzisiejszy.

Dyr. Podolak poinformowała,  że na dzień 31.112006r stan zadłużenie jednostki wynosi 2.189 tys zl. (jest to dług  wymagalny). Odnośnie  restrukturyzacji- dyr. Podolak  stwierdziła , że omawiała już szczegółowo te  działania na Komisji  Zdrowia poprzedniej kadencji RM. Przypomniała., ze PAM wycofała się ze współpracy ze  szpitalem odnośnie szkoleń oraz lekarzy POZ.

Radny Arłukowicz zadał pytanie  Prezydentowi Jarmolińskiemu, jak ma się  materiał przygotowany przez   Biuro Budżetu dot. dofinansowania  szpitala  do roku 2010,  do tego co planuje Prezydent Miasta odnośnie szpitala..

Otrzymał odpowiedź, że nie ma żadnego przełożenia,  materiał  Biura Budżetu został  przygotowany przez poprzedniego  Prezydenta Miasta.

Radny   Bartosz Arłukowicz zgłosił  wniosek formalny (stanowi on załącznik do  protokołu). Radny wnosi o to, aby  Komisja Rewizyjna  skontrolowała   realizację  programu restrukturyzacji  Szpitala Miejskiego, przyjętego uchwałą Rady Miasta  nr XLII/806/05 z dnia 21 lipca 2005r  i na podstawie którego to programu, szpital  miejski otrzymał środki finansowe na  swoje funkcjonowanie. Uchwała  ta była również  podstawą do udzielenia szpitalowi kredytu.

Radny  Karut popiera zgłoszony wniosek, proponuje, aby Komisja Rewizyjna przyjrzała się również  możliwościom przejęcia dobrych wzorców  i pomysłów do wykorzystania z nowym programie naprawczym dla szpitala (słabe, mocne strony).

Głos zabrał dyr. Woj. Szpitala  Zespolonego dr Z. Czajkowski, uważa, że nie można winić  do końca  za sytuację fin. szpitala tylko jego dyrektora,  winę ponosi nadzór właścicielski, przede wszystkim za błędne  decyzje polityczno-ekonomiczne. Proponuje aby się  zastanowić nad fuzją- Szpital Miejski- Woj. Szpital Zespolony, nie ukrywa, że jest zainteresowany bazą  lokalową  i możliwościami, jakie się rodzą. Poddaje ten pomysł  pod rozwagę.

Dyr. Ilnicka-Mądry- PSK Nr 1- jest zdania, że funkcjonując na dotychczasowych zasadach, szpital miejski  nie jest w stanie się utrzymać  i samofinansować. Uważa, że strumień pieniędzy skierowany na  leczenie określonych osób  w szpitalu miejskim jest niewspółmiernie wysoki do tego, co otrzymują inne  placówki za tą samą  usługę.

Dyr. E. Kasprzak- Urząd Marszałkowski- popiera wypowiedź   dr Mądry, podsumowując, uważa, że  kondycja finansowa szpitala jest bardzo trudna, obojętnie jaką  decyzję  się   podejmie, należy pamiętać o tym, że trzeba  zabezpieczyć pacjenta.

Radni z Komisji dyskutowali nt pomocy udzielanej szpitalowi , radny Arłukowicz przypomniał, że w poprzedniej kadencji, Komisja Zdrowia  zaprosiła wszystkich dyr. szpitali i  wygenerowała stanowisko do Prezydenta z wnioskiem o  rozważenie możliwości  dofinansowania szpitali w mieście, które  objęły opieką  osoby w trudnej, kryzysowej sytuacji życiowej. Prezydent Jurczyk niestety nie zrobił nic w tym kierunku, aby sprawiedliwie  rozdysponować  środki na w/w opiekę w mieście.

Przewodniczący Komisji  Tomasz Grodzki przypomniał zebranym, podając dane liczbowe (stanowiące załącznik do protokołu) że spośród wszystkich szczecinian leczonych w  szpitalach na terenie miasta, w szpitalu miejskim leczyło sie  około 7% obywateli naszego miasta, ok. 30% osób bezdomnych i 6% nieubezpieczonych. Nie można więc twierdzić, że szpital  miejski  jest jedynym w mieście, który te osoby leczy-inne szpitale tego nie czynią (  a takie założenie leżało u podstaw  dofinansowania kontraktu).

Dr Śliwa- Szpital Zdroje- prosiła radnych  o zwrócenie uwagi na nierównomierne rozmieszczenie usług medycznych w mieście. W chwili obecnej na prawobrzeżu  zauważa się  deficyt  takich placówek i świadczonych usług. Na prawobrzeżu brak jest właściwego zabezpieczenie usług medycznych. Prosi, aby zwrócić dziś na ten fakt uwagę, to ważny problem.

Następnie  Przewodniczący  Komisji T. Grodzki poddał  pod głosowanie wniosek radnego Arłukowicza. Wniosek stanowi zal. do protokołu. Komisja w wyniku głosowania (za-9-jednogłośnie) przyjęła  zgłoszony wniosek  jako inicjatywę  Komisji.  Treść wniosku:

    Zleca się Komisji Rewizyjnej przeprowadzenie kontroli w zakresie  realizacji programu  restrukturyzacji Szpitala Miejskiego, zgodnie z uchwałą Rady Miasta NR XLII/806/05 z dnia 21 lipca 2005r.

Komisja przygotuje inicjatywę uchwałodawczą w tej sprawie i skieruje ją  na najbliższą sesję Rady Miasta.

Następnie Przewodniczący  Komisji Tomasz  Grodzki zgłosił  projekt stanowiska do Prezydenta Miasta. Stanowisko w brzmieniu:

       Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miasta Szczecina zwraca się do Prezydenta Miasta o przygotowanie w trybie pilnym  Programu Naprawczego dla Szpitala Miejskiego w Szczecinie ( w terminie najpóźniej do dnia 30 lipca br).

zostało przyjęte w głosowaniu  (za-9- jednogłośnie).

Następnie Prezydent  Jarmoliński zwrócił się do przedstawicieli  NFZ aby przedstawić  dane procentowe  dotyczące ilości leczonych w szpitalu miejskim, na  tle innych placówek w mieście.

Przedstawicielka NFZ p. Siadkowska  podała  dane liczbowe i procentowe, waha się   to w okolicach od  4,0 - 4,2 % ogółu łóżek  w mieście.

dr Ilnicka-Mądry  zadała pytania Przewodniczącemu  Komisji:

-  czy miasto zna potrzeby  dotyczące zabezpieczenia  łóżek  opieki długoterminowej?

-  jaką metodologię przyjmuje się przy obliczaniu ilości takich łóżek?

- czy  nie jest zasadne, aby w mieście  utworzyć oddział  pielęgnacyjno- rehabilitacyjny?   w Szczecinie  brak jest w/w

Przewodniczący  Komisji  odpowiedział, że  zapotrzebowanie na dzień dzisiejszy  kształtuje się  w okolicach 100-150 łóżek opieki długoterminowej ale  nie jest to  dokładny szacunek. Odnośnie  oddziału opiekuńczo-rehabilitacyjnego- to b. dobry pomysł, Szczecin potrzebuje takiej placówki.

Podsumowując posiedzenie, Przewodniczący stwierdził, że jest to pierwsze z wielu spotkań i dyskusji nt  funkcjonowania i przyszłości Szpitala Miejskiego, dzisiejsze spotkanie było  bardzo potrzebne, na kolejne   z udziałem  zaproszonych dziś gości serdecznie zaprasza, jest to ważne, aby dyskusja toczyła się w jak najszerszym kręgu zainteresowanych.

 

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Tomasz Grodzki
udostępnił: , wytworzono: 2007/12/31 13:07:58, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2007/01/24 09:03:46
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2007/01/24 09:03:46 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2007/01/24 08:53:15 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2007/01/19 13:33:38 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2007/01/18 11:13:39 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2007/01/04 10:41:58 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2007/01/04 10:35:09 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2007/01/04 08:51:19 nowa pozycja