przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/61/08
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 2 KWIETNIA 2008 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:30

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Opiniowanie projektów uchwał na sesję w dniu 07.04.08 (projekty o numerach: 71/08, 84/08, 87/08, 88/08).
4. Dyskusja nad wnioskiem Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności w sprawie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Komisja w wyniku głosowania, przyjęła  protokoły z posiedzeń w dniu:

27.02.2008- za-4, wstrz-2

05.03.2008- za-5, wstrz-2

19.03.2008- za-6

 


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję w dniu 07.04.08 (projekty o numerach: 71/08, 84/08, 87/08, 88/08).


Komisja opiniowała następujące projekty uchwał:

Projekt uchwały nr 88/08 w sprawie określenia  zadań  dot. rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych  i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na te zdania w roku 2008.

Projekt uchwały omówił dyr. Wydz. Zdrowia i Polityki Społecznej p. Piotr Grodzki.  Projekt uchwały jest wykonaniem ustawy o rehabilitacji zawodowej  i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997r. Kwota przeznaczona na te zadania w budżecie miasta na rok 2008- to 6.385.622,- zl.

Komisja bez dyskusji głosowała za pozytywnym zaopiniowaniem projektu  uchwały.

(za- 6- jednogłośnie)

Projekt uchwały nr 87/08 zmieniająca uchwałę  w sprawie  połączenia  Szpitala Miejskiego im. Św. karola Boromeusza w Szczecinie- SP ZOZ z SP SPZOZ  "Zdroje"  w Szczecinie

Projekt uchwały omówił dyr. Wydz. Zdrowia i Polityki Społecznej p. Piotr Grodzki. 

Projekt ten jest wynikiem uwag Wojewody  Zachodniopomorskiego , zawartych w rozstrzygnięciu nadzorczym  do  uchwały nr XV/437/07 , chodzi tu głównie o doprecyzowanie  zapisów zawartych w porozumieniu, które jest załącznikiem do tej uchwały. Nie zmienia się istota sprawy, ani zapisów zawartych na mocy porozumienia.

Radny  J. Wijas zadał pytanie  Prezydentowi Jarmolińskiemu, czy uwagi i zastrzeżenia radnego Jurasa, które prezentował w swoich pytaniach  na Komisjach i nie tylko, nie były uzasadnione? Wówczas nie były one brane pod uwagę przez  Pana  Prezydenta, a może warto było się nad  nimi zastanowić. Poruszył również kwestie  inwencyjności poprzednich zapisów uchwały, wyrażenie woli to nie to samo co  wykonanie zadania.

Prezydent Jarmoliński  ustosunkował się do tej wypowiedzi, uważa, że poprzednia, przyjęta juz przez Radę Miasta uchwała nie miała charakteru intencyjnego, zawarty był w niej duch porozumienia. Jednocześnie Prezydent  podkreślił, że miejscy prawnicy  dokładnie analizowali ten problem i nie dostrzegli uchybień w zapisach projektu uchwały. Jednakże, po piśmie od Wojewody oraz rozstrzygnięciu nadzorczym-  Prezydent postanowił  uwzględnić wszelkie  wniesione uwagi, stąd projekt dziś prezentowany radnym.

Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie pozytywne zaopiniowanie projektu (za-5, wstrz-1)

Projekt uchwały nr 71/08  zmieniający  uchwałę w sprawie  ustalenia najniższego  wynagrodzenia  zasadniczego  oraz wartości jednego punktu w złotych dla pracowników  miejskich jednostek organizacyjnych pomocy społecznej oraz Miejskiej Izby Wytrzeźwień  w Szczecinie oraz  zasad ustalenia  wysokości  wynagrodzenia  na   skutek ustalenia  wartości punktu.

Projekt uchwały omówił dyr. Wydz. Zdrowia i Polityki Społecznej p. Piotr Grodzki.  

Komisja bez dyskusji, głosowała za pozytywnym zaopiniowaniem projektu (za-6- jednogłośnie).

Projekt uchwały nr 84/08  w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie  Miasta Szczecin na rok 2008. Projekt uchwały omówił dyr. Wydz. Zdrowia i Polityki Społecznej p. Piotr Grodzki. 

Przypomniał o  dodatkowych środkach (zawartych w paragrafie 11) dot. zwiększenia ok. 1 mln złotych na zadanie związanie z realizacją Gminnego  Programu Profilaktyki i Rozwiązywania   Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania  Narkomanii zgodnie z zał. nr 9 do uchwały.

Komisja głosowała za pozytywnym zaopiniowaniem projektu (za-6).

 

 

 

 

 

 

 

 


Ad. pkt. 4.
Dyskusja nad wnioskiem Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności w sprawie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


 Komisja  Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności RM  wystąpiła ze stanowiskiem nr 23/08  o  w sprawie odwołania  dotychczasowego składu  Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wniosek Komisji Bezpieczeństwa oraz odpowiedź  Prezydenta Tomasza  Jarmolińskiego- stanowią zał. do protokołu. 

 Załącznikiem do protokołu jest  również  odpowiedź  Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, odnoszącej się do stanowiska nr 23/08 Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i  Samorządności.

Przewodniczący  Komisji  Tomasz Grodzki zapoznał  zebranych z treścią w/w pism.  Zwrócił się do pani Ewy Piepiory o  zabranie głosu i ustosunkowanie się  do zarzutów zawartych w piśmie.

P. Ewa Piepiora, Przewodnicząca   GKRPA jest pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie,  przedstawiła zebranym skład osobowy Gminnej Komisji, stanowi on załącznik do protokołu. Przedstawiła również  zadania Komisji,  zadania 2  podkomisji, oraz  sprawozdanie z  pracy Komisji w roku 2007. Omówiła również  współpracę  GKRPA z podmiotami zewnętrznymi.

Ustosunkowując się do zarzutów zawartych w stanowisku Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności, w aspekcie przedstawionej działalności Komisji- GKRPA uważa, że stanowisko wymaga dalszej dyskusji, bowiem dokonując uzgodnień  w obszarze  podejmowanych działań- przyjęła do  realizacji propozycje i sugestie Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności.

Przewodniczący Komisji po wysłuchaniu w/w, zadał pytanie , jaki jest prawdziwy powód i źródło konfliktu pomiędzy   Komisją  Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności Rady Miasta a Gminną Komisją Rozwiązywania  Problemów Alkoholowych?

 Głos zabrał  radny Andrzej  Karut, który jest członkiem Komisji stałej ds Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności RM, przypomniał zarzuty, które formułowała Komisja, nacisk położył  na brak naklejek (ulotki informacyjne, które miały być nalepiane na witrynach sklepów z alkoholem)  zdaniem radnego GKRPA w tym temacie nie zdała egzaminu. Nie odniósł się do pozostałych zarzutów zawartych w stanowisku nr 23/08  Komisji Bezpieczeństwa.

Głos zabrał Prezydent  Jarmoliński, odniósł się do zarzutów i całej sytuacji związanej z  pracą Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Prezydent zwrócił uwagę na różnicę wizji  działania GKRPA - jak to powinno być w myśl prawa i jak to widzi Komisja Bezpieczeństwa  Publicznego. GKRPA nie posiada np. uprawnień do kontroli sklepów, musiałaby mieć upoważnienie Prezydenta  w tej kwestii, ale Prezydent wyraża wątpliwość, czy przy tak szerokim zakresie obowiązków  Komisji- da sobie rade z tym nowym zadaniem. Prezydent odnosząc się do składu Komisji- uważa, że zmiana nie jest potrzebna.

Głos zabrał pan radny Jan Stopyra, który przypomniał zebranym, że Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych powołuje i odwołuje Prezydent,  ocenia również jej pracę i osiągnięcia. Radny stoi na stanowisku, ze skoro ocena Prezydenta w tej mierze jest pozytywna, przedmiot dyskusji nie istnieje. Wnosi o to, aby zamknąć dyskusję i oddalić wniosek  Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności- jako bezpodstawny.

Radny J. Wijas poruszył jeszcze  kwestie dotyczące realizacji procedur związanych z cofaniem koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych, w oparciu o przypadki łamania prawa, które zostały mu jako radnemu zgłoszone.

Przewodniczący Komisji  Tomasz Grodzki poddał pod głosowanie wniosek  radnego Jana Stopyry o zamknięcie  dyskusji (za-5, wstrz-2)

Następnie Przewodniczący Komisji  zapoznał  zebranych z projektem stanowiska Komisji w sprawie wniosku Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności RM. Treść stanowiska, jn, przegłosowano (za-5, wstrz-2).

  Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej po zapoznaniu się z  przedstawionymi materiałami oraz  wysłuchaniu przedstawicieli Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych -pozytywnie  ocenia działalność  tej komisji obecnej kadencji.        Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej wnioskuje do Prezydenta Miasta udzielenie pełnomocnictw  kontrolnych dla GKRPA zgodnie z art. 18 ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

 

 

 

 

 

 


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Tomasz Grodzki
udostępnił: BRM, wytworzono: 2008/03/27, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2008/04/23 09:16:47
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2008/04/23 09:16:47 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2008/04/16 11:43:46 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2008/04/02 15:07:51 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2008/04/02 11:59:54 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2008/03/28 12:31:42 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2008/03/27 11:48:16 nowa pozycja