przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/147/10
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 19 SIERPNIA 2010 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Arkadiusz Pawlak - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń.
3. Prace nad aktualizacją Strategii Rozwoju Miasta Szczecina
4. Budowa Aquaparku w Szczecinie- informacja nt.stanu realizacji inwestycji
5. Zapoznanie się z korespondencją wpływającą do Komisji.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie  zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń.


Komisja w wyniku głosowania, przyjęła protokoły z dnia:

21.06.2010- za- 4, wstrz-3

05.07.2010- za- 5, wstrz-2

05.08.2010- za- 4, wstrz-4


Ad. pkt. 3.
Prace nad aktualizacją Strategii Rozwoju Miasta Szczecina


Prezentację dot. Aktualizacji Strategii Rozwoju Szczecina przedstawił Komisji prof. Dariusz Zarzecki.  Prezentacja stanowi załącznik pisemny do protokołu.

Przybliżył i omówił cele strategiczne, misję  oraz wizję miasta. Poinformował zebranych, jak wyglądają prace nad dokumentem  na obecnym etapie.

Przewodniczący  Komisji  Arkadiusz Pawlak zadał pytanie, kto nadzoruje i koordynuje pracą nad aktualizacją oraz kto będzie odpowiedzialny za realizację i wdrożenie Strategii w życie.

Prof.Zarzecki poinformował, że ma zostać powołane ciało, istnieje taki pomysł, aby była to Rada Strategii, która będzie operacyjnie odpowiadać za realizację.

Prezydent A.Buwelski stwierdził, że potrzebny jest w mieście sprawny system zarządzania.Jest to niezbędne, należy stworzyć taki system, aby na każdym szczeblu pracownik odpowiadał za swoje zadanie. Prezydent jest zdania, ze nie można wprowadzać w życie Strategii, bez uświadomienia ludziom, czym jest ta strategia i do czego jest powołana.

Przewodniczący Pawlak zauważył,że często myli się pojęcie "strategii miasta" z realizacją zadań zaplanowanych w budżecie, często jako priorytetowe. Aby wiedzieć czym jest strategia dla miasta, należy odpowiedzieć sobie na pytanie "jak wyglądać ma moje miasto jutro?"

Radny Paweł Juras zadał pytanie o mechanizm samokontroli, czy strategia będzie miała takowe. Jeżeli mają być założone pewne priorytety, to co np.determinuje rozwój polityki transportowej?  jak wysoko uplasuje się w strategii realizacja tej polityki.Na co zwróci się  największą uwagę?

Prof.Zarzecki odpowiedział,że akurat ten dział , ta polityka jest w Strategii mocno wyeksponowana i na te zadania położony jest duży nacisk. Ale polityka transportowa, to nie tylko drogi i infrastruktura drogowa, to jeszcze komunikacja, autobusy, tramwaje, ale jeszcze szybki tramwaj i obwodnica północna- b.ważne zadanie dla miasta.

Radny Tomasz Hinc stwierdził,że to Prezydent dokonuje wyboru co do realizacji Strategii dla miasta. jest to najważniejszy dokument, którym powinny kierować się władze miasta przy podejmowaniu ważnych decyzji, radny sugeruje więc, aby te decyzję odnośnie realizacji i przyjęcia strategii zostawić nowowybranemu Prezydentowi, a wybory są niedługo. Przyglądając się dokumentowi "Strategia dla miasta" zastanawia się, czy na pewno tak ma wyglądać strategia. radny uważa, ze rozmowy nt.tworzenia tego dokumentu powinny rozpocząć się i zakończyć dwa lata temu, nie dziś. Decyzja co wybrać? co jest ważne dla miasta- to też jest polityka miasta.

Radny Duklanowski przypomniał, że temat "szybkiego tramwaju" ciągnie się od wielu lat, jeszcze kilka lat temu zaproszony do współpracy przez radnych i komisję pan prof.Bączkowski mocno się zaangażował w prace nad tym projektem. Zakończyło się tylko na dyskusjach, do dnia dzisiejszego nic się nie dzieje w tej sprawie.

Prof. Zarzecki odniósł się do wypowiedzi radnego Hinca, jest zdania, że dokument jest tak przygotowany, że niezależnie, kto wygra wybory, będzie mógł tę strategie realizować.

 Pan Przewodniczący Komisji A.Pawlak podziękował gościom za przybycie i za dyskusję,  do rozmowy  na temat Strategii dla miasta  Komisja będzie jeszcze wracać.


Ad. pkt. 4.
Budowa Aquaparku w Szczecinie- informacja nt.stanu realizacji inwestycji


Pan K.Kozłowski z firmy doradczej Investment Support  przedstawił  komisji prezentację dot.nowo projektowanego parku wodnego w Szczecinie, na terenie Gontynki. Materiał pisemny dot.szczegółowych informacji stanowi zał. do protokołu.

Pan Kozłowski  przedstawił dane liczbowe-potencjał demograficzny jako element konkurencyjności parku wodnego. Około 406 tys mieszkańców Szczecina i 1,2 tys turystów odwiedzających nasze miasto, najbliżej położone istniejące parki wodne w miejscowościach Gryfino,Choszczno,Gorzów i Świdwin. Przedstawił również analizę otoczenia rynkowego i wyniki badań marketingowych. Omówił czynniki warunkujące sukces rynkowy, aspekty atrakcji. 

Odnośnie lokalizacji parku w Szczecinie- miejsce jest zgodne z przeznaczeniem wg.miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, na :park wodny, wielofunkcyjny obszar usługowy o funkcjach sportowo-rekreacyjnych z dopuszczeniem obiektów handlowych o pow.sprzedaży powyżej 2000 m kw.Minimalna powierzchnia zabudowy parku wodnego to 13 tys m kw.

Zapoznał zebranych ze schematem struktury prawno-finansowej dla inwestycji. Miasto daje teren (spółka miejska właścicielska przy 100% udziału Miasta Szczecin), operator (w zadaniach zarządzanie i projekt). Finansowanie- bank(kredyt, który zaciąga Spółka) ze strony miasta- wniesienie wkładu własnego miasta ze środków pochodzących ze sprzedaży pozostałej części gruntu lub aport-grunt, umowa bezpłatnego użytkowania gruntu i ewent.pokrywanie niedoborów gotówki z budżetu.

Przedstawił również roboczy opis przebiegu prac dot. realizacji projektu budowy obiektu Park Wodny "Gontynka" oraz kolejne etapy postępowania przetargowego na wybór operatora i projekt parku wodnego. Na dzień dzisiejszy, ustalono poziom fin.dla tej inwestycji i jest to 120 milionów zl brutto. Wykonawca który wygrywa, daje projekt i może zarządzać inwestycją. Mając operatora i projekt - miasto może skorzystać z różnych formuł , np. formuły PPP.

Radni zwrócili uwagę na fakt, zaobserwowany w Zielonej Górze, tam miasto budując halę i aquapark skorzystało z formuły "projektuj i buduj", dało to dobre rezultaty i efekty( w 15 miesięcy powstał  podwójny kompleks).

Radny Kęsik przypomniał, że kilka lat temu, przy okazji rozmów nt.finansowania inwestycji, firma doradcza twierdziła, że miasto nie powinno finansować takiej budowy tylko szukać sponsora. Dziś zupełnie inaczej mówi się o tym samym projekcie- to właśnie miasto ma pokryć całość inwestycji. Radny pyta, skąd ta zmiana.

Prezydent A. Buwelski stwierdził, że formuła "projektuj+buduj" nie zawsze jest skuteczna i daje rezultaty, nie gwarantuje szybkości i jakości, a odnosząc się do słów  radnego Kęsika to pieniądze wydane na inwestycję 3 lata temu np.120 mln  zl a pieniądze wydane dziś- to niewspółmierne do porównania kwoty. Z punktu widzenia gospodarności, miasto dziś zrobi za tę kwotę dużo więcej niż kilka lat temu.

Radni rozpatrywali inne warianty rozwiązań, zastanawiając się nad najbardziej efektywnym wykorzystaniem środków oraz szybkością i gwarancją wykonania inwestycji.

Prezydent Buwelski stoi na stanowisku, że dobra, właściwie podpisana umowa z operatorem da miastu gwarancje, o które radni zabiegają. Koszta muszą być racjonalne, nie można z góry zastrzegać niczego ani zakładać czarnych scenariuszy, na razie wszystko jest na dobrej drodze. Po prostu należy podpisać dobrą umowę. Do 15 września ma być ostateczna oferta, rozstrzygnięcie- w ciągu 3-4 miesięcy.

Przewodniczący Pawlak w imieniu Komisji wnosi,  aby w momencie gdy spłyną oferty, komisja mogła się z nimi zapoznać.


Ad. pkt. 5.
Zapoznanie się z korespondencją wpływającą do Komisji.


Komisja zapoznała się z propozycją  firmy Status Invest, skierowaną od Prezesa Zarządu p.Szarżanowicza. Pismo w sprawie inwestycji zlokalizowanej na szczecińskim Podzamczu- Komisja przekazala do rozpatrzenia do Komisji Budownictwa i Mieszkalnictwa. Przedmiotowe pismo- stanowi załącznik do protokołu.

Innych spraw nie zgłoszono.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Arkadiusz Pawlak
udostępnił: BRM, wytworzono: 2010/08/09, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2010/08/25 14:32:50
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2010/08/25 14:32:50 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2010/08/09 13:59:49 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2010/08/09 10:50:58 nowa pozycja