przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-7/32/08
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 21 STYCZNIA 2008 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Hinc - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia komisji w dniu 14 stycznia br.
3. Dyskusja nt.bezpieczeństwa w środkach komunikacji miejskiej.
4. Rozpatrzenie wniosku w sprawie nadania imienia ks.abp.Kazimierza Majdańskiego jednej ze szczecińskich ulic.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porzadku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia komisji w dniu 14 stycznia br.


Komisja w wyniku głosowania : za - 7 / jednogłośnie /przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 14 stycznia br.


Ad. pkt. 3.
Dyskusja nt.bezpieczeństwa w środkach komunikacji miejskiej.


Prezentacji zagadnienia dokonała p. A. Szrajber –Komenda Miejska Policji –katalog zdarzeń jest bardzo szeroki, niestety zdarzenia niszczenia mienia są trudne do zwalczania ich skutków, często jest tak iż brak jest zgłoszeń o zdarzeniach o uszkodzeniu mienia w pojazdach. jako społeczeństwo musimy walczyć z patologiami. Podczas interwencji nocnych są zatrzymani sprawcy- niestety nie są oni ścigani z uwagi na brak zgłoszenia.
 
p.  Hinc- zwrócił uwagę, iż zjawisko jest zdiagnozowane ale czy policja ma pomysł jak z nim walczyć?
 
p. A. Szrajber- jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zgłaszanie przez przewożników zdarzenia na policje o ściganie przestępstwa-być może rozpowszechnienie informacji o wyrokach nawet grzywny przyczyni się w świadomości młodych ludzi do zaniechania zdarzeń - nawet nagana jest środkiem zapobiegawczymi.
 
p. K. Turczyn MZK – zjawisko niestety jest im znane , część zdarzeń jest zgłaszanych, jednym z rozwiązań jest okamerowanie wagonów tramwajowych – koszt 25-30 tys. zł. / komplet kamer ok. 6 w wagonie plus  rejestratory/. Tam gdzie nie ma kamer  najważniejszym zadaniem jest prewencja .
 
p. K. Putiatycki Prezes Spółki KLONOWICA- w spółce odnotowano w roku 2007 –70 przypadków aktu wandalizmu, ilość ta jest  porównywalna do lat poprzednich, większość zdarzeń zgłaszają, ale często nie uda się złapac przestępcy. Mają zamontowany monitoring, ale  wandalizm odbywa się na zewnątrz pojazdu i wtedy trudno ustalić sprawcę.
 
p. W. Sołtysiak Prezes SPA Dąbie- spotyka się z podobnymi aktami wandalizmu jak koledzy –  problemem jest również kradzież foteli z nowoczesnych autobusów.
 
J. Sienkiewicz ZDiTM – problem jest trudny społecznie, znane im są przypadki pobicia kierowców - newralgiczne punkty to rejon całego STOŁCZYNA, Osiedle Kasztanowe , problemem jest również dewastacja wiat przystankowych a także rozkładów jazdy. Z informacji jakie posiada miasto będzie aplikować o środki z UE, ma nadzieję, iż pozwoli to na funkcjonowanie zintegrowanego systemu integracyjnego w sterowaniu komunikacją miejską  a także tzw. pasażerską i chociaż w części rozwiąże problem monitoringu zdarzeń wandalizmu. Proponuje wspólne akcje prewencyjne z policją miejską.
 
p Hinc – podsumowując wypowiedż przedmówcy poprosił o wskazanie w formie pisemnej informacji o miejscach szczególnie narażonych na akty wandalizmu w środkach komunikacji miejskiej . Na tej podstawie komisja zwróci się do komendy miejskiej o podjęcie wspólnych działań prewencyjnych.
 
p. Leon Gajewski Komendant Straży Miejskiej- przedstawił informację o podejmowanych działaniach przez staraż –stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
 
p. Daniłkiewicz Zastępca Dyrektor WZK i OL – w swej wypowiedzi zwrócił uwagę na cztery aspekty;
- system monitorowania wewnętrznego i zewnętrznego w celu ustalenia sprawcy- jest kierunkiem właściwym
- udrażnianie  kanału informacji o zdarzeniach pomiędzy: Policją Miejską a Strażą Miejską i spółkami komunikacyjnymi w celu tworzenie wspólnych patroli jest półśrodkiem – uważa ,iż wymiana informacji powoduje, że „każdy robi swoje”.
- stoi na stanowisku, iż należy zorganizować spotkanie wszystkich służb miejskich, aby opracować procedurę kanału informacji
- na terenie miasta Szczecina istnieje już system łączności  TETRA – jest możliwość podłączenia spółek komunikacyjnych – za pomocą jednego przycisku można podjąć dialog z kierowcą, system umożliwia sprawne kierowanie taborem
- czy nie zasadne jest wprowadzenie akcji informacyjnej skierowanej  do mieszkańców korzystających z komunikacji miejskiej / akcja ulotkowa – gdzie należy zadzwonić jak następuje zdarzenie/.
 
Przewodniczący komisji w nawiązaniu do wypowiedzi przedmówcy poinformował, iż akcję ulotkową na wniosek komisji przeprowadzono na terenie miasta w szczecińskich sklepach monopolowych – ulotka ma na celu poinformowanie społeczeństwa,iż sklep ten został skontrolowany i tu alkoholi nieletnim się nie sprzedaje. Proponuje zorganizowanie analogicznej akcji przy współudziale miasta i spółek  komunikacyjnych polegającą na opracowaniu ulotki informującej pasażerów o możliwości podjęcia działań w przypadku aktu wandalizmu i przemocy w środkach komunikacji miejskiej. Zapytał  przedstawicieli miasta czy akceptują taki pomysł i włączą się czynnie w pomysł?
 
Obecni na posiedzeniu komisji goście zaproszeni poparli pomysł p. Przepiera Dyrektor WGKiOS poinformował, iż pokryje część kosztów wydrukowania nalepek.
 
p. Przepiera-  nawiązując do wypowiedzi przedmówców poinformował, iż miasto przygotowało wniosek o pozyskanie środków unijnych dot. zarządzania ruchem, zawiera kwestie informacji pasażerskiej –jego realizacja będzie oparta o system TETRA.
 
p. Dzikowski- dzisiejsza dyskusja jest wynikiem błędnego systemu bezpieczeństwa w naszym państwie. Nie ma premiowania służb indentyfikujących negatywne zjawiska – jest luka w prawie.
 
p. Juras- podkreślił ,iż największy spadek sprzedaży biletów  komunikacji miejskiej jest na liniach szczególnie niebezpiecznych.
 
p. Hinc –  poprosił Dyrektora WGK i OŚ o przedłożenie informacji jakie miasto podejmie działania w zakresie bezpieczeństwa publicznego w środkach  komunikacji miejskiej jak nie otrzyma środków z UE.
 
p. Przepiera – przedstawi taką informację.
 
p. Hinc- podsumowując dyskusje –podziękował gościom za przybycie, myśli iż do końca stycznia uda się przy współudziale  komisji opracować projekt naklejek omówionych wcześniej a do końca lutego przy współudziale spółek miejskich propagować go w środkach komunikacji miejskiej.
 
 
 
 
 


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie wniosku w sprawie nadania imienia ks.abp.Kazimierza Majdańskiego jednej ze szczecińskich ulic.


Komisja  po zapoznaniu się z wnioskiem Archiwum Państwowego w Szczecinie w sprawie nadania imienia ks.abp.Kazimierza Majdańskiego jednej ze szczecińskich ulic bądź placów, postanowiła przekazać  go do Klubów Radnych celem zajęcia stanowiska lub też jeżeli  klub uzna za zasadne podjęcia inicjatywy uchwałodawczej.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja w wyniku głosowania : za - 3 , wstrzym.- 3 przyjęła wniosek radnego Karuta o skierowanie pisma  do Pana Prezydenta celem  wystąpienia do szczecińskich sądów o wyrażenie zgody na upublicznienie danych i wizerunku osób skazanych za nieszczenienie mienia na terenie miasta Szczecina.  

Komisja zapoznała się również z projektem zarządzenia Prezydenta Miasta w sprawie wyodrębnienia docelowo czynszowego zasobu lokali mieszkalnych-stanowi załącznik nr 4 do protokołu.  

 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Tomasz Hinc
udostępnił: BRM, wytworzono: 2008/01/14, odpowiedzialny/a: Beata Tubacka, wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2008/01/23 11:14:01
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2008/01/23 11:14:01 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2008/01/22 12:16:39 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2008/01/14 10:49:43 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2008/01/14 10:43:50 nowa pozycja