przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/128/09
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 30 WRZEŚNIA 2009 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Ciąg dalszy dyskusji nad Strategią Rozwoju Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wizja lokalna filii nr 28.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatniego posiedzenia Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 23.09.09 przyjęto w głosowaniu: jednomyślnie - za, bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Ciąg dalszy dyskusji nad Strategią Rozwoju Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wizja lokalna filii nr 28.


K. Marcinowski - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej - zapoznał radnych ze specyfiką Filii nr 28: z biblioteki korzysta ok. 5 tys. czytelników rocznie i ich liczba rośnie. Księgozbiór to 30 tys. książek + corocznie kupuje się 3 tys. nowości. Czytelnicy z pewnością wykorzystaliby jeszcze większy księgozbiór, jednak konstrukcja budynku, w którym znajduje się biblioteka (kilkudziesięcioletni budynek postawiony jako tymczasowy) nie pozwala na większe obciążenie stropów. Najbliższe filie to 60-metrowa biblioteka przy ul. Śląskiej, oraz biblioteki przy ul. Narutowicza, Bolesława Śmiałego i Sikorskiego (wszystkie powstały z zaadaptowania lokali mieszkalnych).

C. Cichy - Wydział Kultury - przypomniał, że Dyrektor Marcinowski w ubiegłym roku dysponował środkami na remont Filii 28, jednak w ostatniej chwili musiał od niego odstąpić, po uzyskaniu informacji o planowanej rozbiórce zabudowy przy pl. Lotników. Od tamtego czasu nie ogłoszono konkursu na zabudowę tego terenu i przyszłość filii jest bardzo niepewna.

P. Bartnik - przypomniał o propozycji przejęcia od Książnicy Pomorskiej budynku przy pl. Matki Teresy z Kalkuty.

C. Cichy - uznał, ze jest to jakieś rozwiązanie trudnej sytuacji lokalowej MBP. Jednak, aby przejąć tę nieruchomość oraz drugą - przy ul. Zaściankowej, należy doprowadzić do podpisania porozumienia, na mocy którego Książnica przed wydzierżawieniem obu budynków Miastu na 30 lat , przeprowadzi ich remont. Rozważana jest również propozycja zamiany nieruchomości o podobnej wartości pomiędzy Miastem a Marszałkiem. Miasto Szczecin proponuje tu pomieszczenia dzierżawione w tej chwili przez Teatr Polski. Ciągle jednak należy szukać nieruchomości, które mogłyby zostać zaadoptowane na cele biblioteczne i spełniające warunek lokalizacji w centrum miasta i posiadające powierzchnię co najmniej 400 m2. Poszukiwania należy prowadzić nie tylko poprzez ZBiLK i jednostki miejskie, ale również wśród spółdzielni mieszkaniowych i prywatnych właścicieli. Do rozważenia jest utworzenie funduszu pozwalającego na wykupywanie takich nieruchomości.

K. Marcinowski - przypomniał treść uchwały w spr. strategii rozwoju MBP: wskazane są tam potencjalne lokalizacje dla nowych filii. Docelowo planuje się utworzenie kilkunastu dużych centrów bibliotecznych - w pierwszej kolejności w Śródmieściu - oraz małe obiekty na obrzeżach miasta.

W wyniku dyskusji radni jednomyślnie postanowili skierować do Prezydenta Miasta wniosek o treści:

"Komisja Edukacji i Kultury wnioskuje, by w planach rozwoju centrum Miasta uwzględnić konieczność budowy filii Biblioteki Miejskiej. "

T. Kalina - nawiązując do tematu przejęcia nieruchomości przy pl. Matki Teresy z Kalkuty zapytała, czy rozważano przekazanie jednego z jej pomieszczeń dla zespołu "Arfik"?

A. Stankiewicz - Dyrektor Wydziału Kultury - poinformowała, że trwają rozmowy pomiędzy p. Bąbolewskim a p. Leoszewskim w sprawie udostępnienie miejsca dla "Arfika" w budynku przy pl. Matki Teresy z Kalkuty.

P. Bartnik - przypomniał, że dyr. Marcinowski w przypadku przejęcia tej nieruchomości, nie widzi tam miejsca na inną działalność niż biblioteczna.

A. Stankiewicz - przypomniała o jeszcze jednej nieruchomości: przy ul. Zaściankowej. Zaproponowała, by w pierwszej kolejności doprowadzić do przejęcia obu budynków. Dyskusje o ich przeznaczeniu można prowadzić w momencie, gdy Miasto będzie ich właścicielem.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


- Komisja zapoznała się z wnioskiem Ogniska Pracy Pozaszkolnej "Serduszka" w spr. wydania opinii o działalności placówki (załącznik nr 3 do protokołu).

W głosowaniu: jednomyślnie - za, radni pozytywnie zaopiniowali działalność "Serduszek"  oraz wniosek o przyznanie dotacji na rok 2010.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił: BRM, wytworzono: 2009/09/25, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2009/10/21 14:31:50
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2009/10/21 14:31:50 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2009/09/29 10:17:21 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2009/09/25 09:25:37 nowa pozycja