przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-4/96/08
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 4 LISTOPADA 2008 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:15

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z 09,14 i 21.10.br
3. Szczegółowa informacja Prezydenta Miasta nt. terenów położonych przy Bramie Portowej (pawilony „Koguciki" i "Grzybek”) - tan faktyczny, prawny
4. Wydanie opinii w sprawie wydzierżawienia gruntowej nieruchomości zabudowanej położnej przy ul.Twardowskiego 18.
5. Rozpatrzenie pisma dot. udzielania pomocy w sprawie mieszkań dla usamodzielniających się wychowanków Niepublicznego Rodzinnego Domu Dziecka "Agatos"
6. Rozpatrzenie sprawy dot. możliwości umorzenia zaległości z tytułu opłat za najem lokalu mieszkalnego przy ul. Paproci 12/11 w Szczecinie
7. Wydanie opinii w sprawie zawarcia umowy najmu na komunalny lokal użytkowy przy ul. Pocztowej 9 w Szczecinie.
8. Zaopiniowanie wykazów nieruchomości nr 72 i 73/2008
9. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z 09,14 i 21.10.br


Protokoły zostały przyjęte w wyniku głosowań:

 - z posiedzenia 09.10.br  - /6-za,1-wstrz./
 - z posiedzenia 14.10.br   - /6-za,1-wstrz./
 - z posiedzenia 21.10. br - /5-za,2-wstrz./


Ad. pkt. 3.
Szczegółowa informacja Prezydenta Miasta nt. terenów położonych przy Bramie Portowej (pawilony „Koguciki" i "Grzybek”) - tan faktyczny, prawny


P. M. Wajdziak (WGN) - poinformował, że na dzień 6 listopada br.  jest przewidziane zawarcie aktu notarialnego wraz ze zmianą użytkownika wieczystego. Pozew do sądu jest przygotowany, ale nie został jeszcze złożony. Potencjalny nabywca zaaprobował warunki zmian i 6.11.br  ma nastąpić podpisanie protokołu uzgodnień i aktu notarialnego. Gwarancje finansowe nie wpłynęły do Miasta i w świetle prawa użytkownik wieczysty pozostaje w zwłoce realizacji swojego obowiązku, wynikającego z umowy.   Dla terenu poczty nie minął jeszcze termin gwarancji finansowych. Wyjaśnił, że Prezydent będzie podejmował wszelkie działania w oparciu o analizę ryzyka. Podkreślił, że  Miasto ma silną pozycję, ale wyroki sądów bywają różne. Stąd dążenie Prezydenta Miasta do załatwienia sprawy polubownie przez poszukiwanie nowego inwestora. Nowa umowa mówi o realizacji inwestycji w roku 2012. Powiedział, że liczy na to, że podmiot, który stanie się kontrahentem Miasta będzie należytym gwarantem wykonania inwestycji. Dodał, że podjęta została decyzja, że Miasto zaniecha gwarancji bankowej, ale będzie miało poręczenie korporacyjne. 

Przewodniczący Komisji P. Kęsik - poprosił Dyrektora WGN  o poinformowanie Komisji o rezultacie spotkania 06.11.br.

Komisja przyjęła ww. informację do wiadomości. 


Ad. pkt. 4.
Wydanie opinii w sprawie wydzierżawienia gruntowej nieruchomości zabudowanej położnej przy ul.Twardowskiego 18


Przewodniczący Komisji  P. Kęsik - zapoznał członków Komisji z wyjaśnieniami w przedmiotowej sprawie, o które wystąpiła Komisja  w sprawie terminu przedłużenia dzierżawy, dochodów, jakie Miasto uzyskuje z tytułu podatków od dzierżawców oraz zajmowana przez nich powierzchni terenu - załącznik nr 3 do protokołu.  

P. M. Wajdziak (WGN) - wyjaśnił, że teren przy ul. Twardowskiego 18 dzierżawią trzy podmioty: spółka "Bismmyk", spółka "Biss" oraz spółka "Szczecińskie Centrum Nieruchomości" . Są dwa różne rodzaje korzystania z nieruchomości: prawo własności+dzierżawa. Spółki "Biss" i "Bissmyk" są najemcami budynków komunalnych na tym terenie. Podmioty te od lat ubiegały się o nabycie terenu w trybie bezprzetargowym. Niestety nie przysługuje im takie prawo. Spółki na bieżąco dokonują opłat z z tytułu użytkowania nieruchomości pod działalność magazynowo-handlową. Budynki zastały odremontowane przez najemców. Generalnie cały obszar jest objęty aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem zgodnym z prowadzoną na nim funkcją tj. usługi i handel. Użytkownicy wystąpili do Miasta z wnioskami o przedłużenie dzierżawy na 30 lat, co pozwoli im na dalsze inwestowanie, modernizację i rozbudowę obiektów w celu utworzenia centrum logistyczno-magazynowo-usługowego. Umowa na dzierżawę 30-letnią zapewni firmom bezpieczeństwo korzystania z nieruchomości.

Radna J. Lemm - zwróciła uwagę, że wszystkie atrakcyjne tereny Miasta są przeznaczane pod targowiska albo hale magazynowe. Stwierdziła, że wszystkie trzy podmioty powinny być równo traktowane pod katem terminu trwania umowy dzierżawy. 

P. M. Wajdziak (WGN)  - wyjaśnił, że sam teren docelowo jest przeznaczony pod budowę drogi publicznej, a dyspozycja nieruchomością może dot. tylko fragmentu terenu. Miasto nie pozwoli na zmianę sposobu użytkowania nieruchomości, która w planie ma cel publiczny. Na dzień dzisiejszy teren jest wykorzystany komercyjnie i można podjąć decyzję o rozwiązaniu dotychczasowych umów  i przygotowanie jego  do zbycia w przetargu albo przedłużenie dzierżawy pod dalsze inwestowanie funkcjonujących firm, zgodnie z ustaleniami planu. Prezydent Miasta z uwagi na fakt wieloletniej dzierżawy tego terenu wystąpił do Komisji z wnioskiem o przychylenie się bezprzetargowego przedłużenia dzierżawy na okres 30 lat. Relatywnie dochody pozyskiwane z tytułu najmu przez firmy są wysokie.

Przedstawiciel Spółki Bissmyk - wyjaśnił, że dzierżawi ten teren od 17 lat i firma chce zainwestować kilka mln złotych w nowe magazyny, ale na to potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa w postaci przedłużenia umowy. Jest to potrzebne także do uzyskania przez spółkę kredytu.

Przedstawiciel Spółki SCN - uzupełnił, że plany inwestycyjne dot. całej działki,  dlatego trzy firmy wystąpiły ze wspólną inicjatywą. Zwrócił uwagę, że budynki już zostały wyremontowane i ocieplone.

Przewodniczący Komisji P. Kęsik -  rozumie, że projekt umowy dzierżawy stanowi odrębny temat i zostanie przedłożony Komisji przed jej zawarciem. 

Radna J. Lemm - zapytała, czy  wnioskodawcy brali pod uwagę inny teren pod prowadzenie swojej działalności.

Przedstawiciel SCN- odpowiedział, że teren jest już zmodernizowany i zainwestowany. Dzierżawa trwa od 1999 roku na mocy umowy dzierżawy po wygranym przetargu, ogłoszonym przez Miasto.

Radny P. Juras- chciałby poznać wizje Miasta pod kątem zagospodarowania całości tego terenu.

P. M. Wajdziak (WGN) - stwierdził, że jest aktualny plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu i w ramach tego planu trzeba działać. Nie ma mowy o zawarciu umowy dzierżawy w której będzie zgoda na inwestowanie na terenie wytyczonym pod drogę publiczną.

Radny T. Hinc - wnosi o przeniesienie tematu za tydzień, ponieważ chciałby tam przeprowadzić wizję lokalną.

 

Komisja postanowiła przełożyć wydanie stanowiska w przedmiotowej sprawie na następne posiedzenie 18.11.br.

 

 

 

 

 

 


Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie pisma dot. udzielania pomocy w sprawie mieszkań dla usamodzielniających się wychowanków Niepublicznego Rodzinnego Domu Dziecka "Agatos"


Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zapoznał członków Komisji z pismem Niepublicznego Rodzinnego Domu Dziecka "Agatos" w sprawie zapewnienia mieszkań dla usamodzielniających się wychowanków Domu Dziecka  - załącznik nr 4 do protokołu. Poprosił o wyjaśnienie sprawy przez przedstawiciela Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych.

P. I. Jasionowska (ZBiLK) - wyjaśniła, że w każdym roku kalendarzowym jest przydział lokali mieszkalnych z zasobu Gminy dla 15 wychowanków. Dyrektor Domu Dziecka wysyła w określony terminie listę z wychowankami, którzy kwalifikują się do przydziału lokalu. Następnie ustosunkowała się do sytuacji wychowanków Niepublicznego Rodzinnego Domu Dziecka "Agatos". W pierwszym przypadku nie  możliwości przydziału mieszkania, ponieważ wychowanek jest wciąż zameldowany u rodziców w mieszkaniu o pow. 97m2.  Wobec czego należy wystąpić do sądu o wydanie lokalu socjalnego. W drugim przypadku trwa postępowanie wyjaśniające, czy mieszkanie w którym zamieszkiwał wychowanek jest wolne . Zwróciła uwagę, że dyrektorzy domów dziecka nie zawsze pamiętają, że powinni występować do Gminy o wskazanie lokalu dla wychowanków opuszczających placówki. W tym przypadku Dyrektor Domu Dziecka "Agatos" otrzyma odpowiedź, jak ma opracować stosowny wniosek.

Komisja przyjęła ww. informacje do wiadomości.

Radny T. Hinc - poruszył sprawę prowadzonej przez ZBiLK akcji zamiany mieszkań komunalnych na nowe mieszkania z zasobów STBS-u. Poprosił, aby przed zawarciem umów najmu Społeczna Komisja Mieszkaniowa zaopiniowała złożone wnioski o zamianę mieszkania. Dodatkowo poprosił, aby ZBiLK przedstawił Komisji wyniki prac z przydziału tych mieszkań.


Ad. pkt. 6.
Rozpatrzenie sprawy dot. możliwości umorzenia zaległości z tytułu opłat za najem lokalu mieszkalnego przy ul. Paproci 12/11 w Szczecinie


Przewodniczący Komisji  P. Kęsik - odczytał pismo ZBiLK-u odmawiające umorzenia zaległości czynszowych dla lokalu przy ul. Paproci 12/11 w Szczecinie - załącznik nr 5 do protokołu. Zapytał wnioskodawczyni, jak powstało zadłużenie lokalu. 

P. S. Klamerek (Wnioskodawczyni) - wyjaśniła, że złożyła się na to sytuacja losowa w jakiej się znalazła (choroba babci i przewlekłe choroby dwóch jej małoletnich synów). Dochody stanowi jedynie renta babci i jej pensja z pracy którą od niedawna podjęła. Do tego dochodzą koszty leczenia.  Mieszkanie ma pow. 52m2 i zamieszkuje w nim wraz z synami i babcią. Wcześniej nie starczało im na zapłatę czynszu, ale od listopada br, po podjęciu pracy płaci czynsz na bieżąco. Poprosiła o umorzenie zaległości.

P. M. Ignatowska-Kaliciak (Dyrektor ZBiLK)  - wyjaśniła, że w tym przypadku  prawnik z zewnętrznej kancelarii prawnej na zlecenie ZBiLK-u,  po rozpoznaniu sprawy napisał, że nie ma podstaw do umorzenia zaległości, ponieważ zaistniała sytuacja losowa nie jest udokumentowana. Zaproponowała wnioskodawczyni rozłożenie zaległości na bardzo niskie raty. Jeśli wydatki ponoszone na leczenie i leki zostaną udokumentowane, to zostanie to wzięte pod uwagę.

Przewodniczący Komisji P. Kęsik - podważył opinię prawnika, który pracuje w kancelarii zewnętrznej i nie zna sytuacji wnioskodawczyni. Jego zdaniem ZBiLK powinien mieć na etacie swojego prawnika, który przed wydaniem opinii powinien się osobiście zaznajomić z sytuacją zadłużonej osoby.

Wnioskodawczyni - powiedziała, że co miesiąc komornik ściga z renty babci zadłużenie, a jeśli dojdzie do zajęcia jeszcze jej pensji to nie będą miały za co żyć.

P. M. Ignatowska - Klaiciak (Dyrektor ZBiLK) - zaprosiła wnioskodawczynię na spotkanie w siedzibie ZBiLK-u  celem rozłożenia zadłużenia na raty i cofnięcia decyzji do komornika.

Komisja podziękowała za wyjaśnienie przedmiotowej sprawy.

 


Ad. pkt. 7.
Wydanie opinii w sprawie zawarcia umowy najmu na komunalny lokal użytkowy przy ul. Pocztowej 9 w Szczecinie.


P. A. Kalina-Dzwonkowska (WGN) - szczegółowo omówiła sprawę przywrócenia prawa najmu na lokal użytkowy przy ul. Pocztowej 9 w Szczecinie - załącznik nr 6 do protokołu.

Komisja w wyniku głosowania / 6-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt decyzji Prezydenta Miasta, umożliwiającej zawarcie umowy najmu na komunalny lokal użytkowy przy ul. Pocztowej 9 w Szczecinie.


Ad. pkt. 8.
Zaopiniowanie wykazów nieruchomości nr 72 i 73/2008


  • Wykaz nr 72/2008  (ul. Stary Szlak 137, dz.nr 29/6 o pow. 1033m2)

P. S. Jankowski (WGN)  - szczegółowo omówił wykaz nieruchomości. Poinformował o postępowaniu spadkowym, jakie toczyło się w sprawie tej nieruchomości. WGN proponuje zbycie przedmiotowego terenu na rzecz współużytkownika wieczystego - załącznik nr 7 do protokołu.  

Komisja w wyniku głosowania / 5-za,1-wstrz./ pozytywnie zaopiniowała ww. wykaz nieruchomości.

  • Wykaz nr 73/2008  (9 pozycji ul. Wzgórze). 

P. S. Jankowski (WGN) - omówił wykaz nieruchomości - załącznik nr 8 do protokołu.

Komisja w wyniku głosowania / 4-za,2-wstrz/ pozytywnie zaopiniowała ww. wykaz nieruchomości.

 


Ad. pkt. 9.
Sprawy różne i wolne wnioski.


  • Inwestycja "Sowińskiego 72"

Przewodniczący Komisji P. Kęsik  -zapoznał radnych z pismem Spółki "Sowińskiego 72", która ma problemy z uporządkowaniem stanu formalno-prawnego nieruchomości przy ul. Potulickiej 20A pod prowadzoną inwestycję osiedla mieszkaniowego - załącznik nr 9 do protokołu. Oddał głos przedstawicielowi Spółki.

P. P. Podzielny (przedstawiciel Sowińskiego 72)  - poinformował, że inwestor otrzymał zmienione zapisy umowy wieczystego użytkowania, posiada ważne pozwolenie na budowę, wpłacił żądaną kwotę za zmianę zapisów umowy do Miasta, systematycznie opłaca podatek od nieruchomości w stawce pod zabudowę mieszkaniową oraz wykonał 3 boiska w celu przekazania ich Gminie. Spółka cały czas była zapewniania przez Prezydenta Miasta o uregulowaniu zapisów w planach i studium pod funkcję mieszkaniową. Jednak inwertor wciąż nie może nic wykonać, ponieważ zapisy w studium nie zostały zmienione pod funkcję zabudowy mieszkalnej wielorodzinnej z dopuszczeniem usług. Obecny zapis w studium mówi jedynie o stadionie.

P. J. Nekanda-Trepka (BPPM)  - wyjaśnił, że procedura studium została zakończona 07.10.br. i na najbliższej listopadowej sesji studium będzie głosowane przez Radę Miasta. Problem polega na tym, że istniejący plan jest niezgody z zezwoleniem na budowę. Są tu dwie możliwości rozwiązania problemu: Prezydent uzna spóźniony wniosek inwestora i uwzględni go do studium, co opóźni procedurę jego uchwalania lub Rada Miasta uwzględni wniesie tą zmianę do studium. Z dotychczasowym działań  nie wynika, że strona Miasta chce wprowadzić te zmiany. Zwrócił uwagę, że samo studium nie blokuje stanu istniejącego.

Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zapytał o zmianę umowy wieczystego użytkowania, która miała być konsekwencją zmiany zapisów w studium.

P. M. Wajdziak (WGN) - powiedział, że został złożony wniosek do BPPM o wydzielenie terenu pod boiska i te działania zostały przyjęte.  

P. P. Podzielny - jako inwestor chce, aby plan był zgodny z wydanym pozwoleniem na budowę, ponieważ jest obwarowany zapisami planu. Stwierdził, że Miasto zapomniało, że pobrało pieniądze za zmienioną umowę wieczystego użytkowania pod zabudowę mieszkaniową i przejmie zrealizowane przez spółkę boiska, a w studium jest wciąż zapis o terenie zielonym i stadionie, a nie o mieszkaniówce.  

Przewodniczący Komisji P. Kęsik  - zgłosił wniosek o przyjęcie projektu dezyderatu o treści "Komisja Budownictwa i Mieszkalnictwa RM wnosi do Pana Prezydenta o zorganizowanie w trybie pilnym spotkania z Prezesem Spółki z o.o. "Sowińskiego 72" przy współudziale Z-cy Prezydenta K. Nowaka, Dyrektora WGN M. Wajdziaka i J. Nekanda-Trepki  z BPPM oraz przedstawicieli z Komisji Budownictwa i Mieszkalnictwa RM: radnych J. Posłusznego i P. Jurasa w sprawie uporządkowania stanu formalno-prawnego nieruchomości tj. dokonania zapisów o możliwości realizowania na działce 27/5 przy ul. Potulickiej 20A, nr terenu elementarnego SN 2011, inwestycji mieszkaniowej z usługami towarzyszącymi".  

Komisja w wyniku głosowania / 6-za/ jednogłośnie przyjęła ww. dezyderat.

Radna J. Lemm - zgłosiła wniosek, aby na następnym posiedzeniu Komisji zająć się sprawą realizacji zabudowy szeregowej przy ul. Janka Muzykanta 22 w Szczecinie.

 

 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Peryt
Inspektor BRM
 Piotr Kęsik
udostępnił: BRM, wytworzono: 2008/10/17, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2008/11/13 14:37:49
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2008/11/13 14:37:49 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2008/11/06 11:47:37 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2008/10/27 11:57:28 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2008/10/27 11:45:26 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2008/10/22 08:44:04 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2008/10/17 12:22:31 nowa pozycja