przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/3/06
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 20 GRUDNIA 2006 ROKU


Początek posiedzenia - 11:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Akcja "Zima" - informacja Prezydenta nt. zabezpieczenia miejsc noclegowych na okres zimy dla osób bezdomnych.
4. Zaopiniowanie harmonogramu realizacji Miejskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na rok 2007.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania (za- 7) przyjęła protokół z dnia 13.12.2006r


Ad. pkt. 3.
Akcja "Zima" - informacja Prezydenta nt. zabezpieczenia miejsc noclegowych na okres zimy dla osób bezdomnych.


Informację   nt. zabezpieczenia miejsc noclegowych na okres zimy dla osób bezdomnych przedstawił Komisji  dyr.  Tarabicki. Materiał pisemny dot. w/w  stanowi zal. nr 5 do protokołu.

Dyrektor poinformował, że łączna wartość umów opiewa na kwotę  800 tys zl, i miasto zabezpiecza 550 miejsc dla bezdomnych  na okres zimy.

Radny Arłukowicz zadał pytanie, czy są przeprowadzane kontrole schronisk i czy dokonywana jest weryfikacja potrzeb i ewentualne przesunięcia budżetowe z tym związane?

Dyr. potwierdził, kontrole robione są  na bieżąco, standardy w noclegowniach są  zachowane a od ich poziomu zależy, jak wysoką dotację  otrzyma określone schronisko. Zarówno program pobytu i realizacja  zadań- są  na bieżąco monitorowane. Jeżeli chodzi o wykorzystanie łóżek-  utrzymuje się ono na poziomie 80-%.

Radny Karut poprosił o materiał pisemny dot. monitoringu schronisk jak i wyników tych kontroli oraz  danych dot. rotacji tych osób.

Przewodniczący Komisji  poruszył sprawę umów podpisywanych z realizatorami zadań, czy są  to umowy wieloletnie? Jak rozliczane  są  środki finansowe przydzielane na określone zadania, jeżeli np.  okaże  się, że zima jest b. łagodna, czy pieniądze są zwracane? jak to działa? Czy płaci się za gotowość czy  z góry przydziela środki ? czy rozlicza się za wykonane zadanie?

Radny Arłukowicz poruszył sprawę kubatury zimą i latem, jak wykorzystywana jest latem ta powierzchnia,  czy są  w tym kierunku  robione jakieś działania?

Dyr. Tarabicki stwierdził, że płaci się za gotowość przyjęcia  bezdomnych. Poinformował, że wydawane są dla nich posiłki w różnych punktach miasta. Będą  sie  zastanawiac nad formułą podpisywanych na przyszłość umów.

Komisja przyjęła  informację  bez zajmowania stanowiska.

 

 

 


Ad. pkt. 4.
Zaopiniowanie harmonogramu realizacji Miejskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na rok 2007.


Harmonogram  realizacji  Miejskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na rok 2007 przedstawiła Komisji pani Beata Andruszkiewicz, pracownik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej - BON.

Szczegółowy materiał pisemny, dot. projektu  harmonogramu działań  na rok 2007 związanych z realizacją tych zadań- stanowi załącznik nr 4 do protokołu. Projekt ten uzyskał akceptację  Społecznej Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.

Pani Andruszkiewicz zapoznała zebranych z programem, omówiła szczegółowo cele operacyjne i zadania im przypisane. W budżecie zabezpieczono 710 tys zł na te zadania. Dofinansowanie zewnętrzne dodatkowo ze środków PFRON.  Poruszyła problem  dodatkowych środków na profilaktykę zdrowotną dla osób niepełnosprawnych, jest to jej zdaniem problem, o którym się nie mówi (np badanie ginekologiczne o. niepełnosprawnych, badania osób z autyzmem, chorych umysłowo itp). Jest mało lekarzy, którzy są w stanie takie badania przeprowadzić, uważa, że powinny odbyć się   w tym kierunku szkolenia.

Radny  A. Karut  poruszył kwestie związane z asystentem osobistym osoby niepełnosprawnej, ilu jest takich  asystentów i ilu osobom mogą  pomóc? 

Otrzymał odpowiedź, że  na dzień dzisiejszy jest ich 8, zbyt mało jeżeli chodzi o zapotrzebowanie

Przewodniczący Komisji  zwrócił się do Wydziału, aby tworząc harmonogram działań na rok przyszły, program ten był mniej ogólnikowy, należy w celu  II punkt 5 rozpisać szczegółowo,  prosi o wyszczególnienie w nim osób personalnie odpowiedzialnych za  realizację  zadania, wraz z przedstawionymi protokołami ze szkoleń już odbytych. Wnosi o to, aby było tam uwzględnione  wykorzystanie środków zewnętrznych.

Komisja po zapoznaniu się z przedstawionym harmonogramem, głosowała  za pozytywnym zaopiniowaniem tego programu (za-7- jednogłośnie).

 

 

 

 

 


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W tym punkcie porządku obrad, radny Arłukowicz zwrócił się do Wydziału Zdrowia o to, aby Gminny Program Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przedstawiony został radnym wcześniej, nie tak, jak to się odbywało do tej pory. Dobrze by było, aby był on przyjety w I kwartale tego roku.

Dyr. Tarabicki  obiecał, że program Komisja otrzyma na koniec stycznie do 31.01. najpóźniej.

Radny Arłukowicz zwrócił się również do dyrektora  Tarabickiego o przygotowanie pisemne  przepisów prawnych, które mówią o tym, że nie można z budżetu GPRPA przeznaczyć  środków na działania sportowe dla dzieci i młodzieży.   Chciałby mieć taką wykładnię prawną, zanim przystąpią do omawiania programu.

Innych spraw nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Tomasz Grodzki
udostępnił: , wytworzono: 2007/12/31 13:07:58, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2006/12/27 14:45:50
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2006/12/27 14:45:50 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2006/12/27 14:45:30 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2006/12/14 09:52:08 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2006/12/14 09:50:40 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2006/12/12 13:43:28 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2006/12/12 13:42:59 nowa pozycja