przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/47/08
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 20 LUTEGO 2008 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Posiedzenie wyjazdowe do:
- Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci -ul. Powstańców Wlkp.66/68
- Hospicjum Św. Jana Ewangelisty, ul. Pokoju 77
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Przewodniczący   Komisji zaproponował, aby do zaplanowanego porządku obrad, w punkcie 3. "Sprawy różne i wolne wnioski"  dołączyć p. "Opiniowanie projektów uchwał na sesję".

Poszerzony porządek obrad został przyjęty przez aklamację.


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W tym punkcie porządku obrad, Komisja opiniowała następujące projekty uchwał:

Projekt uchwały nr 55/08  zmieniający uchwałę  Rady Miasta  w sprawie  uchwalenia programu dla  Miasta SZczecina pn. " Szczecin  bez  azbestu " oraz  zmiany uchwały w sprawie "Ramowego  programu likwidacji  azbestu z zabudowy miejskiej  Szczecina".

Przewodniczący  Komisji  zapoznał  zebranych z uzasadnieniem projektu, zmienia się tylko nadzór nad wykonaniem uchwały tzn. WGKiOŚ a nie MZGO.

Komisja glosowała za pozytywnym zaopiniowaniem projektu  uchwały : ( za-5- jednogłośnie).

Projekt uchwały nr 44/09 zmieniający  uchwałę  w sprawie  nadania statutu Pogotowia Opiekuńczego im. Konstantego Maciejewicza przy ul. Łabędziej 4 w Szczecinie".

Komisja bez dyskusji  pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały : (za-6- jednogłośnie).

Projekt uchwały w sprawie  powołania  Rady Społecznej przy Samodzielnym  Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej  w Ośrodku Terapii Uzależnień od Alkoholu w Szczecinie.

Komisja zapoznała się z propozycjami kandydatów do rady , pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały (za-6- jednogłośnie)

 Projekt uchwały nr 61/08 zmieniający uchwałę  w sprawie  połączenia Szpitala Miejskiego im. Św. Karola Boromeusza w Szczecinie SP ZOZ z Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym ZOZ "Zdroje" w Szczecinie.

Radny Jędrzej Wijas ma zastrzeżenia co do prawomocności tej uchwały,  ale Przewodniczący   Komisji  przypomniał,  że organ nadzoru czyli Wojewoda  uchylił   sposób wejście w życie uchwały,  jest to uchwała porządkująca  ten wymóg. 

 Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały (za-3, wstrz-3).

Projekt uchwały nr 31/08 w sprawie  zamiaru likwidacji technikum Zawodowego Nr 3 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących im. Hansa Christiana  Andersena w Szczecinie , ul. Szpitalna 15.

Komisja postanowiła odstąpić od opiniowanie w/w projektu uchwały.

W tym punkcie porządku obrad, Komisja odwiedziła również Stowarzyszenie "Razem Łatwiej" przy ul. 9 Maja 9i. Ośrodek prowadzony jest społecznie, przez p. Rymtel. Ośrodek pełni  funkcję  placówkę  wsparcia  dla osób starszych, tzw. dziennych domów pomocy społecznej.  Jest to jedyne takie miejsce na Pomorzanach  Do tej pory otrzymywali środki finansowe z puli budżetu MOPRU, w tym roku nie otrzymali pieniędzy, sytuacja finansowa  Stowarzyszenia jest b. trudna.  Proszą Komisję Zdrowia o życzliwość i wsparcie.

Dyrektor Tarabicki przypomniał  , że  w zadaniach MOPR pojawiło się zadanie  obejmujące wspieranie osób starszych w środowisku, na całe zadanie w budżecie miasta przeznaczono 60 tys złotych.

Przewodniczący Komisji obiecał  wsparcie Komisji w dofinansowaniu tego Stowarzyszenia.

Innych spraw nie zgłoszono.

 


Ad. pkt. 2.
Posiedzenie wyjazdowe do:
- Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci -ul. Powstańców Wlkp.66/68
- Hospicjum Św. Jana Ewangelisty, ul. Pokoju 77


Komisja odwiedziła jako pierwsze Hospicjum Św. Jana Ewangelisty  przy ul. Pokoju w Szczecinie, prowadzonego przez ks. Leszka Woronieckiego.

Ks. Woroniecki omówił zadania Hospicjum, tj:   opieka nad chorymi, opieka nad rodziną chorego, opieka nad rodziną w żałobie, opieka nad osieroconymi dziećmi, edukacja i kształcenie, akcje  informacyjno-charytatywne, wolontariat.  Szczegółowy materiał dotyczący  pracy Hospicjum stanowi załącznik do protokołu. 

Ksiądz Woroniecki zapoznał Komisję z sytuacją  finansową Hospicjum, mają podpisane 3 kontrakty z NFZ na :

- Poradnię Medycyny Paliatywnej

- Hospicjum Domowe

- Hospicjum Stacjonarne

Stawki proponowane przez  NFZ wystarczają na pokrycie około 70-% kosztów funkcjonowania. Resztę środków   tj około 400 tys zł Hospicjum pozyskuje z akcji charytatywnych, 1% podatku, od sponsorów.  Wraz z Woj. Szpitalem Zespolonym w pełni zabezpieczają potrzeby w Hospicjum Stacjonarnym i Domowym w zakresie opieki  paliatywnej.

Odnośnie potrzeb i zgłaszanych problemów:

Konieczna jest zdaniem księdza podwyżka   wynagrodzeń  dla pracowników służby zdrowia, jeżeli opieka paliatywna i długoterminowa nie uzyska pomocy finansowej (np. wyższa wartość  punktu) w bardzo krótkim  czasie grozi im utrata personelu medycznego (lekarze i pielęgniarki). Wartość 1 punktu w  zachodniopomorskim jest oceniona najniżej w kraju. 

Przewodniczący  Komisji poruszył kwestie współpracy i relacji  pomiędzy Hospicjum dla dorosłych i Hospicjum dla dzieci. Są one złe, brak porozumienia pomiędzy jednostkami, wchodzenie sobie w kompetencje, zła wola dr Sznabel. Ksiądz nie widzi możliwości   porozumienia  ani współpracy w chwili obecnej.

Następnie Komisja odwiedziła  Hospicjum Dziecięce przy ul. Powstańców Wlkp. Kieruje nim dr Mariola Sznabel. Przedstawiła Komisji sytuację Hospicjum, materiał pisemny w tej sprawie  stanowi załącznik do protokołu. Głównym celem Hospicjum jest  opieka nad nieuleczalnie chorym dzieckiem  w jego domu. Pomocą obejmują dzieci ze Szczecina i woj. zachodniopomorskiego w zasięgu 100 km.  Sytuacja finansowa Hospicjum jest bardzo trudna. Środki uzyskane z   kontraktu z NFZ  pokrywają  35% potrzeb, kontraktowanie  świadczeń w zakresie "hospicjum domowe  dla dzieci" w woj. zachodniop.  pozostaje  na najniższym poziomie w kraju. Pozostałe środki finansowe pochodzą  z darowizn oraz wsparcia   lokalnych władz samorządowych. W dniu dzisiejszym na koncie Hospicjum  znajduje się 30 tys złotych. Wystarczy to tylko na wypłatę pensji dla pracowników.  Chcieliby rozszerzyć   swoją działalność o kształcenie studentów i wolontariuszy. Problemem jest również   współpraca   z NFZ, który  nie rozumie potrzeb  chorych nieuleczalnie dzieci,  płaci tylko za opiekę paliatywną, chorych nieuleczalnie nie biorą pod uwagę. Brak środków na zakup paliwa, do dojeżdżających do domu  pacjentów.

W tym roku objęto opieką 18 dzieci, w mcu lutym było ich 10.

Odnośnie współpracy z Hospicjum dla Dorosłych- brak porozumienia.

 

 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Tomasz Grodzki
udostępnił: BRM, wytworzono: 2008/01/30, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2008/03/04 09:45:51
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2008/03/04 09:45:51 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2008/03/03 10:58:26 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2008/02/07 14:03:31 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2008/01/30 14:32:49 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2008/01/30 14:32:21 nowa pozycja