przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/81/08
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 30 LIPCA 2008 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
3. Szczecin - Europejska Stolica Kultury 2016 - stan zaawansowania projektu, plany na przyszłość.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 09.07.08 przyjęto w głosowaniu: jednomyślnie - za,

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 02.07.08 przyjęto w głosowaniu:  jednomyślnie - za.


Ad. pkt. 3.
Szczecin - Europejska Stolica Kultury 2016 - stan zaawansowania projektu, plany na przyszłość.


P. Osuchowski - Pełnomocnik Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Kultury - przedstawił i omówił prezentacje dot. projektu ESK 2016 (załącznik nr 3 do protokołu) oraz koncepcji funkcjonowania Bałtyckiego Portu Kultury (załącznik nr 4 do protokołu). 

J. Wijas - zapytał o współpracę z Urzędem Marszałkowskim, która jego zdaniem jest konieczna do zrealizowania tego przedsięwzięcia. Uznał też, że mocnymi stronami miasta są teatry i sfera muzyczna, słabymi - sfera sztuki współczesnej i wizualnej oraz sfera literatury. Ad. Galeria Sztuki Współczesnej - nawiązał do propozycji przeznaczenia na ten cel nieruchomości przy ul. Św. Ducha. Zdaniem radnego celem miasta powinno być, by w roku 2016 nawet jeśli nie uzyskamy tytułu ESK, kultura w Szczecinie była na najwyższym poziomie.

P. Bartnik - zapoznał radnych z pismem Stowarzyszenia Szczecin - Europejska Stolica Kultury 2016 w sprawie zabezpieczenie w budżecie miasta na rok 2009 kwoty 4 mln zł na działania kulturalne (załącznik nr 5 do protokołu). Podkreślił, że inicjatywa wymaga zrozumienia i zaangażowania. Mylnym jest przeświadczenie, ze dotyczy ona jedynie wąskiej strefy kultury. Tak naprawdę cała inicjatywa służy jako "koło zamachowe" do tworzenia nowych instytucji i wydarzeń kulturalnych, ale i temu również by w mieście była rekreacja, drogi, zieleń itp. Staranie się o ten tytuł w ramach swojego państwa zawsze rodzi możliwości pozyskiwania dodatkowych środków finansowych zewnętrznych. Zrozumienie tego jest kluczem do sukcesu. Można to porównać do Zlotu Żaglowców, tyle że trwającego cały rok a ne 4 dni. Dwóch ludzi zaangażowanych w organizację przedsięwzięcia nie ma żadnych szans i konieczne jest ich wsparcie.

S. Szafrański - Dyrektor Wydziału Kultury - zgodził się ze stwierdzeniem, że jeśli chcemy przygotować się do ESK2016 to musi być to projekt nas wszystkich. Konieczna jest współpraca z Marszałkiem i Wojewodą. Musimy również do tego pomysłu przekonac mieszkańców. Poinformował, że oficjalne pisma do Marszałka zostały wysłane.

Odpowiadając na pytania red. Podgajnej (Gazeta Wyborcza) dot. przeniesienia siedziby "Kontrapunktu" do "Bałtyckiego Portu Kultury" poinformował, że Kontrapunkt utrudnia rozwój nowej Pleciugi. Chcemy by teatr lalek rozwinął swoja działalanośc: wzorem może być tu "Baj Pomorski". Teraz jest najlepszy moment do przeniesienia "Kontrapunktu" - w nowej siedzibie będzie mógł robic lepsze i ciekawze imprezy.

T. Jarmoliński - Zastępca Prezydenta Miasta - potwierdził, że rozmowy z Marszałkiem w sprawie Europejskiej Stolicy Kultury trwają od początku roku. Podpisano już list intencyjny, w najbliższym czasie podpisujemy porozumienie. Naszym wspólnym projektem, w którym jesteśmy mocno zaawansowani, jest Akademia Sztuki - powołanie tej szkoły pozwoli na zatrzymanie ludzi tworzących kulturę i stworzenie dużego srodowiska artystycznego.

M. Kopeć - przypomniał o spotkaniach z pracownikami instytucji kultury, podczas których prosili oni o wsparcie finansowe budżetów tych instytucji. Uznał, że koniecznym jest wsparcie finansowe wszystkich, a nie tylko jednej indstytucji. Pochwalił pomysł powiązania projektu ESK z projektem Szczecin - Miasto pływających ogrodów. Zapytał o rolę Ministerstwa Kultury w omawianym projekcie.

P. Osuchowski - wyjaśnił, że ze środków ministerialnych planowane jest wykonanie remontu budynku Willi Lentza.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


P. Gorczyński - Zespół Szkół Muzycznych - przedstawił pismo w spr. wsparcia finansowego organizacji Zachodniopomorskiego Konkursu Pianistycznego (załącznik nr 6 do protokołu). Zaapelował o poparcie ww. projektu.

S. Szafrański - poinformował, że miasto corocznie wspiera podobne inicjatywy szkół artystycznych. Zaprosił na rozmowy do Wydziału Kultury.

Komisja jednomyślnie poparła wniosek jw. i zwróciła się do Prezydenta z prośbą o umieszczenie ww. konkursu w budżecie miasta na rok 2009.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił: BRM, wytworzono: 2008/07/24, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2008/09/26 12:11:52
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2008/09/26 12:11:52 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2008/07/24 12:02:09 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2008/07/24 11:25:57 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2008/07/24 08:17:39 nowa pozycja