PROTOKÓŁ NR 0063-2/144/10
ZE WSPÓLNEGO POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
I KOMISJI DS. SPORTU
Z DNIA 28 LIPCA 2010 ROKU
Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Arkadiusz Pawlak - Przewodniczący Komisji ds. Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności załącznik nr 1.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Godz.12.00- Spotkanie z władzami Magdeburga. Rozmowa nt.budowy urządzeń sportowych, koniecznego w tym celu procesu projektowego, finansowania i eksploatacji. Wykorzystanie środków zewnętrznych na budowę infrastruktury sportowej. |
3. | Godz.13.30- Zwiedzanie kompleksu sportowego w Magdeburgu - obiekt MDCC Arena. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Porządek posiedzenia został przyjęty w wyniku głosowania 12 - za /jednogłośnie/.
Ad. pkt. 2.
Godz.12.00- Spotkanie z władzami Magdeburga. Rozmowa nt.budowy urządzeń sportowych, koniecznego w tym celu procesu projektowego, finansowania i eksploatacji. Wykorzystanie środków zewnętrznych na budowę infrastruktury sportowej.
Pan dr Rudger Koch Burmistrz Magdeburga przywitał zebranych gości. Powiedział, że on w swych kompetencjach odpowiada za szkolnictwo, kulturę i sport. Przedstawił pozostałych uczestników spotkania: Pana Fechnera, który jest Prezesem Spółki Stadion Magdeburg oraz Pana Bartsch'a Prezesa Spółki FCM Stadion und Sportmarketing. P. Koch opowiedział o stadionie i o infrastrukturze Magdeburga. Przybliżył Radnym informacje na temat Magdeburga, powiedział że mieszka w nim ok. 230 tys. osób. Powiedział też, że władze miasta w ciągu ostatnich 10 lat z budżetu wydali 100 mln euro na infrastrukturę sportową co daje miastu pozycję w pierwszej dziesiątce miast niemieckich inwestujących w sport. W szczególności powiedział, że hala widowiskowo sportowa jest na 8 tys. osób, halę lekkoatletyczną wybudowano za 7 mln euro, że wybudowano 18 boisk, każde za średnio 500 tys. euro. Poinformował delegację o tym, iż Magdeburg ma najwięcej medalistów w pływaniu, że na terenie miasta istnieje 170 klubów sportowych, z czego 70 finansuje się samo.
Radni pytali o koszt budowy stadionu.
Burmistrz Koch powiedział, że roczne utrzymanie starego stadionu kosztowało już około 200 tys. euro. Pomino licznych remontów nie otrzymano kolejnych licencji na prowadzenie rozgrywek. Wówczas Rada Miasta Magdeburga podjęła decyzję nt. budowy nowego stadionu. Podjęto decyzję o budowie stadionu na 25 - 26 tys. miejsc. Miasto przeznaczyło na ten cel 15 mln euro. Ogłoszono przetarg międzynarodowy, do którego stanęło kilku inwestorów. Jednak spośród nich wyłoniono trzech, z którymi prowadzono następny etap rozmów, po czym wybrano ostatniego inwestora. Wykonawca zobowiązany był do zbudowania stadionu wraz z zagospodarowaniem terenów przyległych i parkingami (kilka typów miejsc parkingowych dla różnych rodzajów aut: osobowych, autobusów, służb porządkowych, karetek, TV). Stadion miał spełniać standardy norm europejskich, aby można było przeprowadzać na nim zawody o randze międzynarodowej. Prace budowlane rozpoczęły się 15 marca 2005 r. a zakończono budowę w grudniu 2006 r. 2 lata trwała budowa stadionu wraz z zagospodarowaniem terenów przyległych i parkingami. Termin i ceny zostały dotrzymane zgodnie z zamówieniem. Omówił sposób finansowania budowy stadionu jak i samego utrzymania. Powiedział, że to inwestor zaciąga kredyt na wybudowanie stadionu, następnie podpisuje umowę z miastem na długoletnie (25 lat) eksploatowanie obiektu. Pojawił się problem, gdyż stadion nie generował zysków i firma zarządzająca zrezygnowała z zarządu. Miasto wówczas przejęło stadion w zarząd, gdyż nie było zysków, a co za tym idzie, nie było możliwości spłaty kredytu. Umowa była tak sporządzona, że w takim przypadku miasto zrezygnowało z umowy dzierżawy z inwestorem, przejęło obiekt i zaczęło spłacać kredyt. Powiedział, że władze miały wybór, że albo rezygnują z piłki nożnej, albo ją finansują. Stwierdził, iż Magdeburg jest tradycyjnym regionem piłkarskim mającym wielu kibiców nie tylko w mieście, ale i w regionie. Na mecze przychodziło średnio 6 tys. widzów. Zaznaczył, że w Niemczech jest inne finansowanie klubów sportowych niż w Polsce. Aktualnie Magdeburg ma drużynę w III lidze i na tym poziomie gry, finansowanie jest zapewnione. Niemiecka Liga Futbolowa (NFL) rozdziela pieniądze na poszczególne kluby. III i IV liga otrzymuje jedynie środki na bieżące utrzymanie. W Niemczech kariera sportowca rozpoczyna się od 18 roku życia, co jest powodem do dumy. Powiedział, że gdy drużyna była w IV lidze to otrzymywała pieniądze, które pozwalały na jej finansowanie w 80%. A mamy również drużynę piłkarzy ręcznych, która finansuje się sama w 100%.
P. Fechner Prezes Spółki Stadion Magdeburg omówił funkcjonowanie zarządzaniem stadionu. Powiedział, że miasto wydzieliło dwie spółki. Jedna to techniczna - Spółka Stadion Magdeburg, a druga to spółka zarządzająca imprezami, czyli FCM Stadion und Sportmarketing zarządzaną przez P. Bartscha. W skład tej drugiej spółki wchodzi klub sportowy, który otrzymuje wpływy ze sprzedaży biletów, udziałem miasta jest jedynie możliwość zawieszania banerów promocyjnych. Zyski rozdzielane są w częściach: 2/3 zysków otrzymuje klub sportowy, a 1/3 spółka zarządzająca. Poinformował Radnych, iż koszty eksploatacyjne utrzymania obiektu to ok. 1 mln euro rocznie. Również koszty kredytu wynoszą ok. 1 mln euro rocznie.
Radny Arkadiusz Pawlak zapytał czy firma zajmująca się imprezami obsługuje całe miasto i inne obiekty czy tylko ten stadion oraz jaki jest procent dochodu z imprez sportowych a jaki z pozostałych?
P. Fechner odpowiedział, że firma zajmuje się jedynie działalnością sportowo - kulturalną stadionu. Dochód z imprez organizowanych na stadionie nie jest rozdzielany na część sportową i kulturalno - rozrywkową. Burmistrz Koch dodał, że istnieje bardzo duża konkurencja między różnymi obiektami. Wiele imprez organizowanych jest na wolnym powietrzu i każda impreza przypisana jest do konkretnej lokalizacji. Na stadionie skoncentrowaliśmy się do obsługi imprez integracyjnych dużych i średnich firm i to jest nasz główny cel. Wielkie imprezy jak np. koncert Madonny we Frankfurcie nie przyniósł dużych korzyści, gdyż po koncercie należało wymienić murawę na stadionie. Jednak słuszne jest organizowanie różnego rodzaju przedsięwzięć dużych i małych z punktu widzenia promocji miasta.
Radny Piotr Kęsik zapytał na jakim poziomie jest dofinansowanie drużyn w III i II lidze i czy są to stałe kwoty czy jest ona negocjowana? Zapytał również o kwotę dofinansowania drużyny w II lidze.
Burmistrz Koch odpowiedział, że finansowanie uzależnione jest od ilości sprzedanych biletów. Powiedział, że w IV lidze zakładano mniejsze wpływy niż były w rzeczywistości, jednak koszty były też większe od założonych. Odpowiedział, że aktualnie w III lidze drużyna otrzymuje 100 tys. euro.
Ad. pkt. 3.
Godz.13.30- Zwiedzanie kompleksu sportowego w Magdeburgu - obiekt MDCC Arena.
Kierownik obiektu oprowadził Radnych po stadionie. Obejrzano murawę, trybuny, lożę VIP-owską, sale monitoringu policyjnego, nagłośnienia, szatnie gospodarzy i gości z przyległymi łazienkami, a także sale konferencyjne.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie wniesiono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała Marta Wikieł Inspektor BRM |
|
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2010/10/13 09:47:11 | modyfikacja wartości |
Marta Czapiewska | 2010/08/16 12:10:29 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2010/07/08 13:29:46 | nowa pozycja |