przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-4/135/09
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 15 WRZEŚNIA 2009 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia 08 i 10.09.br
3. Rozpatrzenie skargi Pana K. Śliwy na działania Dyrektora ZBiLK-u w sprawie odmowy skierowania podania do Społecznej Komisji Mieszkaniowej o zamianę lokalu przy ul. Boguchwały 28/4 na lokal mniejszy.
4. Wydanie opinii w zakresie możliwości cesji umowy dzierżawy zawartej z S.C. KRASPOL na dzierżawę terenu o pow. 2275m2 stanowiącego cz.dz. nr 70 i 24/4 przy ul. Studziennej z przeznaczeniem na działalność produkcyjno-usługową
5. Zaopiniowanie wykazów nieruchomości nr 61,62,63,64 i 65/2009
6. Rozpatrzenie pisma Wspólnot Mieszkaniowych nieruchomości przy ul. Podgórnej 62,64 i 65 oraz Staromłyńskiej 8,9/10 w sprawie skargi na planowaną inwestycję, polegającą na budowie przy ul. Podgórnej 63 budynku biurowego w podwórzu bloków mieszkalnych.
7. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 08 i 10.09.br


Protokoły z ww. posiedzeń Komisji zostały przyjęte w wyniku głosowania /6-za,2-wstrz./


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie skargi Pana K. Śliwy na działania Dyrektora ZBiLK-u w sprawie odmowy skierowania podania do Społecznej Komisji Mieszkaniowej o zamianę lokalu przy ul. Boguchwały 28/4 na lokal mniejszy.


P. W. Krawczak (Pełnomocnik skarżącego Pana K. Śliwy) – przedstawił skargę Pana Śliwy – załącznik nr 3 do protokołu. Sprecyzował, że skarga dot. całokształtu działalności ZBiLKU. Powiedział, że skarżący nie rozumie postępowania ZBiLK-u. Pan Śliwa pierwotnie starał się o najem mieszkania po swojej babci przy ul. Boguchwały 28/4. W jego mniemaniu spełniał wszystkie warunki do zawarcia umowy najmu, ponieważ zamieszkiwał 7 lat w tym lokalu. Po drugie Pan Śliwa zaczął się ubiegać o pozyskanie mieszkania do remontu, kiedy dostał odmowę wstąpienia w stosunek najmu na lokal po zmarłej babci i też został zbyty przez Gminę. Po trzecie przegrywając sprawę o lokal przy ul. Boguchwały, sąd ustalił, że przysługuje mu uprawnienie do lokalu socjalnego. Wobec czego ZBiLK wskazał skarżącemu lokal socjalny przy ul. Jagiellońskiej 4/29, który nie nadaje się do zamieszkania, ponieważ nie posiada kuchni, a tym samym nie spełnia wymogów lokalu socjalnego. Zwrócił uwagę, że Pan Śliwa na bieżąco opłaca wszystkie opłaty i nie zalega z czynszem za mieszkanie przy ul. Boguchwały.  

Przewodniczący Komisji P. Kęsik – odczytał wyjaśnienie ZBiLK-u do przedmiotowej skargi - załącznik nr 4 do protokołu.  

P. H. Stanisz (ZBiLK) – odniosła się do stanu technicznego lokalu socjalnego przy ul. Jagiellońskiej, który został wskazany dla Pana Śliwy. Poinformowała, że ZBiLK sprawdził przedmiotowy lokal i jest w trakcie naprawy usterek. Na dniach lokal zostanie odremontowany tj. zostanie wyposażona kuchnia i zamontowane ogrzewanie elektryczne.

P. W. Krawczak (Pełnomocnik skarżącego Pana K. Śliwy) – stwierdził, że  nie zmienia to faktu, że wskazany lokal nie stworzy lokalu socjalnego, ponieważ są to dwa pomieszczenia oddzielone klatką schodową.  Ustawa określa, że ma to być lokal zdatny do zamieszkania z pomieszczeniem kuchennym, którego ten lokal nie posiada.

P. H. Sokulska (Radca Prawna BRM) – wyjaśniła, że żądania Pana Śliwy zostały oparte o nieobowiązujący już przepis w § 9 ust 5 uchwały Rady Miasta nr VI/114/03 z dnia 09.06.2003 roku w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Szczecin. Obecne brzmienie tego przepisu  ustalono zmianą z dnia 25.07.2006 roku. Aktualny przepis ma zastosowanie do osób, które posiadały tytuł prawny do lokalu, a następnie go utraciły. Skarżący nie jest taką osobą, bowiem nie posiadał tytułu prawnego do lokalu. Zapytała Pana Śliwę, czy zawarł już umowę na wskazany lokal socjalny. Wyjaśniła, że dopóki skarżący nie zaakceptuje lokalu socjalnego, to może zamieszkiwać w lokalu przy  ul. Boguchwały. Podkreśliła, że Rada Miasta nie jest organem właściwym do oceny zasadności odmowy zawarcia umowy najmu.

P. K. Śliwa - wyjaśnił, że nie zawarł umowy najmu na lokal socjalny, posiada tylko skierowanie.

P. H. Sokulska (Radca Prawny) - zwróciła uwagę na wyrok sądu Rejonowego w Szczecinie, nakazujący skarżącemu wydanie Gminie Miasto Szczecin w stanie wolnym lokalu mieszkalnego przy ul. Boguchwały w Szczecinie.

P. W. Krawczak (Pełnomocnik skarżącego Pana K. Śliwy) – jego zdaniem Gmina grała na czas, czekając na postępowanie sądowe. Przypomniał, że Sąd stwierdził w uzasadnieniu, że Pan Śliwa zamieszkiwał 7 lat z babcią, jednak nie wstąpił w zawarcie w najem lokalu. Wnosi o wytknięcie uchybień ZBiLK-u, ponieważ Pan Śliwa  występował do Gminy z wnioskiem o wstąpienie w stosunek najmu, jednak został zbywany przez ZBiLK.

P. H. Sokulska (Radca Prawny) -  stwierdziła, że wyrok sądu jest tu jednoznaczny, że lokal ma być wydany Gminie. Powiedziała, że nie widzi tu naruszeń ze strony ZBiLK-u, a lokal socjalny jest przygotowywany do stanu zdatnego do zamieszkania.

P. H. Stanisz (ZBiLK) – powiedziała, że  materiał dowodowy ZBiLK-u był sprzeczny z przedstawionymi przez Pana Śliwę dowodami, że zamieszkiwał przez 7 lat z babcią.

P. W. Krawczak (Pełnomocnik skarżącego Pana K. Śliwy) – stwierdził, że pomimo wykonanych prac remontowych, lokal ten i tak nie będzie spełniał standardu lokalu socjalnego.

P. H. Sokulska (Radca Prawny) – odpowiedziała, że w tej kwestii pozostaje droga sądowa.

Przewodniczący Komisji P. Kęsik – zauważył, że każdy mieszkaniec nie mający tytułu prawnego do lokalu może złożyć wniosek o przyznanie lokalu komunalnego i socjalnego. Kolejka oczekujących na przydział mieszkania komunalnego jest bardzo długa. Oczekujący,  to często rodziny wielodzietne, które czekają wiele lat na własny lokal. Zapytał, czy Pan Śliwa podtrzymuje skargę.

P. W. Krawczak (Pełnomocnik skarżącego Pana K. Śliwy) - odpowiedział, że tak podtrzymuję skargę.  

Przewodniczący Komisji P. Kęsik – poddał pod głosowanie wniosek o uznaniu za nieuzasadnioną skargę Pana Krystiana Śliwy na Dyrektora Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych.

Komisja w wyniku glosowania /7-za/ jednogłośnie przyjęła ww. wniosek.

Przewodniczący Komisji P. Kęsik – zwrócił się do Pani H. Sokulskiej –Radcy Prawnego BRM o przygotowanie stosowanego projektu uchwały.

 


Ad. pkt. 4.
Wydanie opinii w zakresie możliwości cesji umowy dzierżawy zawartej z S.C. KRASPOL na dzierżawę terenu o pow. 2275m2 stanowiącego cz.dz. nr 70 i 24/4 przy ul. Studziennej z przeznaczeniem na działalność produkcyjno-usługową


P. A. Faleńczyk (WGN) - omówił przedmiotowy wniosek  - załącznik nr 5 do protokołu. Wyjaśnił, że na mocy aneksu ma nastąpić jedynie zmiana sposobu użytkowania nieruchomości. Uchwała Rady Miasta dopuszcza zawarcie cesji przy umowach dzierżawy.

Komisja w wyniku głosowania /6-za/ postanowiła wstrzymać się z wydaniem opinii do czasu przeprowadzenia wizji lokalnej na przedmiotowym terenie z udziałem Rady Osiedla i wnioskodawców.

 


Ad. pkt. 5.
Zaopiniowanie wykazów nieruchomości nr 61,62,63,64 i 65/2009 oraz 56/2009


Komisja rozpatrzyła następujące wykazy nieruchomości:

  • WYKAZ NR 61/2009 (Osiedle Gumieńce dz.nr 11/3 o pow. 518m2 - przetarg ustny nieograniczony - sprzedaż nieruchomości) - załącznik nr 6 do protokołu.  

Komisja w wyniku glosowania /6-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. wykaz.  

  • WYKAZ NR 62/2009 (ul. Zawiła 2-4,b dz.nr 306/2, 307 o pow. 564m2 - sprzedaż nieruchomości w drodze przetargu ustnego nieograniczonego pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną)- załącznik nr 7 do protokołu.

Komisja w wyniku glosowania /6-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. wykaz. 

  • WYKAZ NR 63/2009 ( ul. Kormoranów dz.nr 259, 258/2 o pow. 5166m2 -  sprzedaż nieruchomości w drodze przetargu ustnego nieograniczonego pod zabudowę mieszkaniową niską) - załącznik nr 8 do protokołu.

Komisja w wyniku glosowania /6-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. wykaz.   

  • WYKAZ NR 64/2009 ( 1. al. Niepodległości 26-ul. Szczytowa-ul. Tkacka dz.nr 25/4, 26/2, 26/3 o łącznej pow. 1892m2, 2. ul. Szczytowa dz.nr 26/1 o pow. 26m2 - przetarg ustny nieograniczony na oddanie w uzytkowanie wieczyste na okres 99 lat)  - załącznik nr 9 do protokołu. 

Komisja w wyniku glosowania /6-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. wykaz. 

 

  • WYKAZ NR 65/2009 (dz.nr 41/10 o pow. 0,2111 ha położona na Osiedlu Warszewo w rejonie ul. Szczecińskiej - przetarg ustny nieograniczony na oddanie w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat) - załącznik nr 10 do protokołu.

Komisja w wyniku glosowania /4-za,1-przeciw,1-wstrz./ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. wykaz.

  • WYKAZ NR 56/2009 (ul. Chopina cz.dz.nr 81 o pow. 0,0225 ha, przeznaczonego pod dzierżawę nieruchomości na okres 15 lat w drodze przetargu ustnego nieograniczonego pod stację bazową cyfrowej telefonii komórkowej z urządzeniem monitorującym bezpieczeństwo zagospodarowania terenu) - załącznik nr 11 do protokołu.

Komisja po przeprowadzeniu wizji lokalnej terenu przy ul. Chopina cz.dz.nr 81 - w wyniku głosowania /7-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. wykaz z jednoczesnym wnioskiem do  Wydziału Gospodarki Nieruchomościami o podjęcie rozmów z inwestorem w celu przesunięcia planowanej inwestycji w głąb terenu.


Ad. pkt. 6.
Rozpatrzenie pisma Wspólnot Mieszkaniowych nieruchomości przy ul. Podgórnej 62,64 i 65 oraz Staromłyńskiej 8,9/10 w sprawie skargi na planowaną inwestycję, polegającą na budowie przy ul. Podgórnej 63 budynku biurowego w podwórzu bloków mieszkalnych.


Przedstawiciele Wspólnoty Mieszkaniowej – przedstawili problem dot. planowanej zabudowy podwórza budynkiem biurowym przy ich blokach mieszkalnych - załącznik nr 12 do protokołu. Obecnie na przedmiotowym terenie znajduje się parterowy magazyn, gdzie na jego połowie ma powstać zabudowa o wysokości 3 pięter. Mieszkańcy wyjaśnili, że ich kamienice są w bardzo bliskim sąsiedztwie i boją się o naruszenie ścian istniejących budynków, ograniczenia ilości światła w mieszkaniach oraz zagęszczenia istniejącej przestrzeni na podwórzu. Zwrócili uwagę, że przy ustaleniu warunków zabudowy inwestycja ma powstać na granicy działki wspólnoty i Gminy, co pozbawi dostępu mieszkańców do drogi publicznej.

Radny W. Dąbrowski - poprosił o przedstawienie stosunków własnościowych na przedmiotowym terenie planowanej zabudowy.

P. E. Głowacka (WUiAB) – wyjaśnił, że Pan Rosenberg jest właścicielem działki od frontu i ma zamiar rozbudować na niej budynek biurowy. Prowadzone jest w tej sprawie postępowanie o wydanie warunków zabudowy, które dopuszcza zabudowę, ale nie przesądza o wybudowaniu tej inwestycji. Złożona została wstępna koncepcja, ale na ten teren nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Ważnym argumentem jest to, że ten teren jest wpisany do rejestru zabytków, podobnie jak pobliska kamienica. Konserwator nie wniósł tu żadnych zastrzeżeń.

Przedstawiciele wspólnoty – powiedzieli, że wysłali w tej sprawie odwołanie. Stwierdzili, że jeśli ma to być budynek biurowy, to co będzie z miejscami parkingowymi.

P. E. Głowacka (WUiAB) – wyjaśniła, że odwołanie Wspólnoty wydłuży sprawę w czasie, ponieważ zażalenie będzie rozpatrzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to rozbudowa budynku istniejącego i nie zmienia to dostępu do drogi publicznej. Jeśli chodzi o miejsca parkingowe, to ustalane są według wskaźnika i dla planowanej inwestycji mają to być 4 miejsca postojowe.

Radny W. Dąbrowski – zapytał, czy pan Rosenberg ma tytuł prawny do tego terenu.

P. S. Jankowski (WGN) - wyjaśnił, że była sprawa procedowana parę lat wstecz i okazało się, że piwnice były użytkowane bez prawa do użytkowania terenu i Gmina wystąpiła w tej sprawie na drogę sądową.

P. H. Sokulska (Radca Prawny BRM) – zwróciła uwagę, że skarga została wniesiona w momencie toczącego się postępowania administracyjnego, więc powinna być złożona do komórki merytorycznej.

Wiceprzewodniczący Komisji W. Dąbrowski  - wobec powyższego wnosi o przekazanie skargi do wydziału merytorycznej tj. Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej UM.

P. E. Głowacka – odpowiedziała, że nie ma potrzeby przekazywania tej skargi, ponieważ WUiAB już ją posiada i zostanie ona rozpatrzona.

Przedstawiciele Wspólnoty Mieszkaniowej – podziękowali za udzielone wyjaśnienia.  

 

 


Ad. pkt. 7.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Radny W. Dąbrowski - zgłosił wniosek o wystąpienie Komisji do Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego ze stanowiskiem w sprawie przeznaczenia pod parking terenu przyległego do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie,  pozostającego w gestii Zarządu (ze względu na pieczę nad szpitalem, który świadczy usługi dla mieszkańców województwa).

Wniosek został przyjęty przez aklamację.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Peryt
Inspektor BRM
 Piotr Kęsik
udostępnił: BRM, wytworzono: 2009/09/09, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2009/09/21 15:01:09
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2009/09/21 15:01:09 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2009/09/09 10:29:04 nowa pozycja