przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/99/09
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 7 STYCZNIA 2009 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
3. Dyskusja nt. możliwości utworzenia kolejnych szkół gimnazjalnych przy liceach ogólnokształcących (godz. 10.00).
4. Informacja Wydziału Oświaty oraz Wydziału Sportu i Turystyki nt. istniejących i planowanych boisk sportowych (godz. 11.00).
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 04.12.08 przyjęty został w głosowaniu:  jednomyślnie - za, bez uwag.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 10.12.08 przyjęty został w głosowaniu:  jednomyślnie - za, bez uwag.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 17.12.08 przyjęty został w głosowaniu:  jednomyślnie - za, bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Dyskusja nt. możliwości utworzenia kolejnych szkół gimnazjalnych przy liceach ogólnokształcących (godz. 10.00).


E. Masojć – Zastępca Prezydenta Miasta – poinformowała o wniosku dyrektorów: Liceum Ogólnokształcącego Nr 6 i Liceum Ogólnokształcącego Nr 8 dot. utworzenia gimnazjów przy istniejących szkołach..

M. Psiorz – Dyrektor LO Nr 8  – poinformował, że projekt utworzenia nowej placówki został przygotowany przez Radę Pedagogiczną. Rada wzięła pod uwagę fakt, iż j. angielski stał się standardem współczesnego świata, jest też powszechnie wybierany jako przedmiot egzaminacyjny. W związku z tym szkoła proponuje utworzenie gimnazjum dwujęzycznego z j. angielskim, dając uczniom możliwość nauczenia się go na poziomie bardzo wysokim.

E. Klamrzyńska – LO Nr 8 – przypomniała, że w szkole funkcjonuje już klasa z rozszerzonym językiem angielskim oraz z j. francuskim. Nauczyciele obserwują, że na początku roku szkolnego w klasach o profilu europejskim pojawiają się problemy z nauką j. francuskiego. Szkoła oczekuje, że nauka języka od podstaw, przy wprowadzeniu go już na poziomie gimnazjum doprowadzi do podniesienia poziomu wiedzy z tego zakresu. Dodatkowo szkoła planuje stworzyć wspólny system wychowania i oceniania w gimnazjum i liceum, co skutkować będzie lepszymi wynikami na egzaminie maturalnym.

M. Zalewska – Dyrektor LO Nr 6 – poinformowała, ze Rada Pedagogiczna szkoły wystąpiła z wnioskiem o utworzenie gimnazjum przy istniejącym liceum. Liceum jest bardzo dobre, ma wysokie osiągnięcia, brakuje mu tylko olimpijczyków. Wynika to z bardzo krótkiego okresu nauki: 2,5 roku. Utworzenie gimnazjum wydłuży okres kształcenia i pozwoli na osiągnięcie wysokich wyników. Szkoła cieszy się dużym zainteresowaniem, już teraz ma wstępne deklaracje rodziców i uczniów zainteresowanych nauką w gimnazjum (planowane klasy: medyczno – psychologiczna i matematyczno – przyrodnicza).

T. Kalina – zapytała, jaki był nabór do szkól w bieżącym roku szkolnym? Radna zgłosiła swoje obawy, że przedstawione propozycje mają na celu ratowanie miejsc pracy dla nauczycieli w liceach. Obawia się, ze utworzenie nowych gimnazjów spowoduje zamknięcie placówek, w których nie będzie oczekiwanego naboru.

M. Kopeć – zapytał o stanowisko Prezydenta w tej sprawie? Jaki jest koszt takiej zmiany i czy jest możliwy do przeprowadzenia w budżecie oświaty 2009r? W jaki sposób rzutować to będzie na inne gimnazja (liczebność klas, nabór, ew. zagrożenie likwidacją?). Zgodził się równocześnie ze stwierdzeniem, że takie szkoły są korzystne dla uczących się w nich uczniów. Należy jednak pamiętać o pozostałych placówkach funkcjonujących w szczecińskim systemie oświatowym.

U. Pańka – podkreśliła, że najważniejszy w tym systemie jest uczeń. Zgodziła się z argumentami dyrektorów szkół: 6-letni okres przygotowań ucznia jest gwarancją, że dzieci zdolne ale tez i przeciętne oraz słabe w tym systemie zdadzą maturę dobrze lub bardzo dobrze. Opowiedziała się za tworzeniem zespołów szkół na poziomie gimnazjum i liceum.

A. Karut – nawiązując do obaw radnej Kaliny uznał, że koszty utrzymania mniejszej liczebnie klasy, można uznać za uzasadnione, jeśli będzie się w niej odbywać praca z dziećmi wymagającym specjalnego podejścia i większej ilości pracy. Spowoduje to wyrównanie szans dzieci mniej utalentowanych. 

J. Lemm – uznała, że reforma w oświacie będzie cały czas trwała i restrukturyzacja będzie się odbywać cały czas. Należy pamiętać, że największym dobrem są dzieci. Dyrektorzy obecni na posiedzeniu przedstawiają szansę utworzenia placówek, które przyniosą najlepsze efekty naukowe i wychowawcze. Ad. strona finansowa przedsięwzięcia – przypomniała, że radni starali się przygotować w ten sposób budżet oświaty, aby nie było żadnego zagrożenia dla takiego przedsięwzięcia.

M. Psiorz, M. Zalewska - zapewnili, że nauczyciele w ich szkołach mają pełne pensum godzin a w wielu przypadkach – również i nadgodziny.

S. Biernat – potwierdziła ogromne zainteresowanie dzieci i rodziców różnorodnymi formami kształcenia i nauką języków obcych. Na Prawobrzeżu istnieje przedszkole z j. włoskim, dobrze by było aby jedna ze szkól podstawowych na Prawobrzeżu stworzyła możliwość kontynuacji nauki języka dla tych dzieci. Dla tak małych dzieci dojazd na Lewobrzeże miasta jest zbyt uciążliwy i rodzice często rezygnują z możliwości kontynuowania nauki tego języka właśnie z powodu braku odpowiedniej szkoły w pobliżu domu. 

D. Szostak - Dyrektor Przedszkola Nr 66 -  potwierdziła zainteresowanie rodziców kontynuacją kształcenia językowego. Zaapelowała o pomyślenie o tych dzieciach i utworzenie klasy z j. włoskim w jednej z istniejących szkól podstawowych Prawobrzeża.

M. Łabuń - Dyrektor SP 74 - przypomniała, że jej szkoła ma dwujęzyczność w programie nauczania. Rodzice uważają że taka innowacja jest korzystna dla ich dzieci. Rosną też wyniki dzieci uzyskiwane na egzaminach i testach. Szkoła nie zapomina o uczniach z trudnościami: można połączyć naukę dziecka zdolnego z nauką dziecka z trudnościami edukacyjnymi.

B. Chęć - Dyrektor SP 61 - potwierdził, że utworzenie klas z poszerzonym programem nauczania języka obcego, powoduje automatycznie wzrost poziomu nauczania zarówno w tych klasach, jak i w nieobjętych tym programem.

M. Kopeć – poprosił o dodatkowe argumenty za dwujęzycznością (języków obcych można uczyć też w innej konwencji) oraz o uzasadnienie wyboru konkretnych języków.


Ad. pkt. 4.
Informacja Wydziału Oświaty oraz Wydziału Sportu i Turystyki nt. istniejących i planowanych boisk sportowych (godz. 11.00).


A. Serdyńska – Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty - przedstawiła i omówiła prezentację stanowiącą załącznik nr 3 do protokołu.

T. Jarmoliński – Zastępca Prezydenta Miasta - przedstawi i omówił prezentację stanowiącą załącznik nr 4 do protokołu..

R. Walaszkowski – Przewodniczący Rady Osiedla Majowe - poinformował o inicjatywie mieszkańców Os. Majowego: powstała drużyna piłkarska, w tej chwili w rozgrywkach amatorskiej ligi mają szansę na awans do A-ligi. Poprosił o wsparcie i dofinansowanie budowy boiska dla młodzieży w rejonie ul. Maciejowickiej i Botanicznej.. 

T. Kalina – wnioskowała, by Wydział Sportu dofinansowywał także działalność rad osiedli w zakresie budowy boisk sportowych.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił: BRM, wytworzono: 2008/12/18, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2009/02/06 14:15:39
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2009/02/06 14:15:39 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2009/02/06 12:23:21 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2008/12/18 14:01:19 nowa pozycja