przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-7/64/09
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 9 MARCA 2009 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Hinc - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia komisji w dniu 20 i 26 lutego br.
3. Zapoznanie się z propozycją zmian Stowarzyszenia Szczecinianie dla Siebie w organizacji ruchu drogowego w Szczecinie.
4. Podjęcie decyzji w sprawie ustalenia zasad i kryteriów podziału środków finansowych przeznaczonych dla RO w roku bieżącym.
5. Sprawy różne i wolne wnioski - zapoznanie się z korespondencją skierowaną do komisji.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia komisji w dniu 23 i 26 lutego br.


Protokoły z ww. posiedzeń Komisji zostały przyjęte w wyniku odrębnych głosowań /6-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Zapoznanie się z propozycją zmian Stowarzyszenia Szczecinianie dla Siebie w organizacji ruchu drogowego w Szczecinie.


Przewodniczący Komisji T. Hinc - przypomniał, że Komisja prawie rok temu omawiała już ten temat i poczyniła pewne uwagi w zakresie zmiany organizacji ruchu drogowego w Mieście. Oddał glos Panu Witoldowi Witkowskiemu - Przewodniczącemu Stowarzyszenia "Szczecinianie dla siebie".

P. W. Witkowski (Stowarzyszenie Szczecinianie dla Siebie)– stwierdził, że nie zauważył zbyt wielu zmian po ostatnim spotkaniu z Komisją nt. organizacji ruchu w Mieście. Przedstawił kolejne propozycje zmian w organizacji ruchu drogowego w Szczecinie. Stwierdził, że istnieje możliwość szybkiej poprawy pewnych elementów organizacji ruchu bez wydatkowania środków finansowych:
1 – wjazd na  Most Długi od strony dworca do mostu - umożliwienie skrętu w prawo na Most z pasa środkowego. Zwrócił uwagę, że w planach Miasta nie ma nawet nazwy tego odcinka ulicy.  Zmiana tu polegałaby tylko na zmianie oznakowania pionowego ulicy poprzez przemalowanie pasa środkowego także do jazdy w prawo;

2 - ulica Owocowa - umożliwienie parkowania po obu stronach ulicy. Jest to ulica oddzielająca dworzec PKP od dworca PKS  Miejsce przy dworcu PKS nie posiada żadnych miejsc parkingowych.

3 – ulica Drzymały – umożliwienie parkowania po obu stronach ulicy. Samochody pomimo zakazu parkują w tych miejscach.

4 – ulica Piłsudskiego - uporządkowanie oznakowania. Posadowione są dwa znaki wykluczające cię wzajemnie: znak oznaczający strefy do parkowania i zakaz parkowania.

5 - Skrzyżowanie al. Piastów z ul. Narutowicza - umożliwienie jazdy na wprost ze skrajnego lewego pasa. Udrożnienie lewego pasa zwiększy przepustowość jadących samochodów na wprost.

Zwrócił uwagę, że po ostatniej Komisji w tym temacie szybko zareagowano na zakaz parkowania przy ul. Kadłubka, gdzie zdjęto znak i postawiono słupki skutecznie uniemożliwiające parkowanie w miejscu niedozwolonym. Powiedział, że czasami nie chodzi o karanie, ale o uniemożliwienie parkowania.

Przewodniczący Komisji T. Hinc - zapytał, czy ktoś w ZDiTM zajmuje się racjonalizacją ruchu drogowego w mieście ?

P. I. Lipiczyńska (ZDiTM) – wyjaśniła, że ZDiTM zajmuje się opiniowaniem takich zmian. Poinformowała, że sygnalizacje świetlne funkcjonujące w Szczecinie są na etapie dostosowywania do obowiązujących przepisów prawa ruchu drogowego. Wymienione przez Stowarzyszenie skrzyżowania są w fazie projektowania zmian organizacji ruchu.

P. R. Tumileweicz (WGKiOŚ Zespół ds. organizacji ruchu) – ustosunkował się do przedstawionych przez Stowarzyszenie zmian:
 - skrzyżowanie przy Moście Długim Wyszyńskiego-Energetyków-Nabrzeże Weleckie - przedstawiona propozycja zmiany komplikuje się w przypadku przejazdu samochodu ciężarowego, co może doprowadzić do kolizji. Zmiana ta była brana pod uwagę, ale rozwiązanie to łączy się z dużym ryzykiem; 
- ulica Owocowa nie ma ciągu pieszego. Jest tu możliwe przesunięcie osi jezdni, ale wiąże się to z powtórką sytuacji, jakie miały miejsce z przewoźnikami;
- ulica Drzymały – o ile nie ma przeciwwskazań to można zdjąć znaki i umożliwić parkowanie po obu stronach jezdni:
- skrzyżowanie Piastów-Narutowicza – można poszerzyć pasy jezdni, ale nie zmusi to kierowców do ustawiania się na tych pasach ruchu. Jest tu brane pod uwagę natężenie ruchu na wszystkich wlotach i życie pokazuje, że kierowcy zawsze ustawiają się na pasie środkowym i nie korzystają z pasa prawego, który także jest przystosowany do jazdy na wprost:
- ulica Piłsudskiego – w tym przypadku kierowcy nie zawsze stosują się do znaków nakazujących rodzaj parkowania samochodów. 

Przewodniczący Komisji T. Hinc  - prosi o odpowiedź WGKiOŚ na piśmie w sprawie przedstawionych propozycji w organizacji ruchu od ostatniego wniosku Komisji w tej sprawie.  

P. W. Witkowski – prosi o podjęcie takich rozwiązań komunikacyjnych, które były zadowalające dla kierowców.

Radny A. Karut – jest przeciwny, aby dla przypadków łamania prawa ruchu drogowego dostosowywać przepisy. Proponował, aby przyjrzeć się możliwości przeznaczenia poszerzenia prawego chodnika przy Moście Długim. Nie zostało to rozpatrzone.

Radna M. Kopacka – prosi o realizację projektu zmiany organizacji przy ul. Ks. Anny polegającej na ustawieniu betonowych bloczków. Było to ustalenie wspólnie podjęte pomiędzy Miastem a Zarządem Morskich Portów Szczecin-Świnoujście. Od 2007 roku nikt nie zdołał tego zrobić. Prosi o odpowiedź w tej sprawie.

Radna S. Biernat  - zapytała, co z realizacją skrzyżowania przy ul. E. Gierczak - A. Krzywoń oraz zakorkowanej ulicy Goleniowskiej, gdzie potrzebny jest skręt w ulicę Lubczyńską ?

Przewodniczący Komisji T. Hinc - zapytał, co z budową kładki na Basenie Górniczym, co w sposób znaczący zmniejszy kolizje ? Prosi o odpowiedź na piśmie.

P. I. Lipczyńska (ZDiTM) – odpowiedziała, że jest uruchomiona procedura i opracowana specyfikacja skrzyżowania Goleniowska - skręt w ulicę Lubczyńską oraz kładka przy Basenie Górniczym.

P. R. Tumileweicz (WGKiOŚ)– na ul. Ks. Anny dokumentacja techniczna była już zatwierdzona. Rozezna się w tym temacie. Dodał, że są zabezpieczone środki na dokumentację kładki na Basenie Górniczym. Co do propozycji radnego A. Karuta, to ze względów bezpieczeństwa nie są one możliwe w realizacji.

Radna S. Biernat - zapytała, co z sygnalizacją przy ul. Struga-Zoologiczna.

 P. I. Lipczyńska (ZDiTM) - wyjaśniła, że dokumentacja jest już na ukończeniu. 

Komisja podziękowała gościom zaproszonym za omówienie tematu.


Ad. pkt. 4.
Podjęcie decyzji w sprawie ustalenia zasad i kryteriów podziału środków finansowych przeznaczonych dla RO w roku bieżącym.


Przewodniczący Komisji T. Hinc – przypomniał, że na ostatnim posiedzeniu Komisji, prosił radnych o wnioski na piśmie do przedstawionej propozycji procedury podziału środków finansowych.

Radna T. Kalina – jest za utrzymaniem dotychczasowej formuły bez wprowadzania zmian. 

Radny A. Karut - także jest za jej utrzymaniem.

Przewodniczący Komisji T. Hinc – zgłosił wniosek formalny o utrzymanie dotychczasowych zasad i kryteriów podziału środków finansowych przeznaczonych dla Rad Osiedlowych w roku bieżącym ze zmianą,  aby wnioski, które mają charakter inwestycyjny były wcześniej opiniowane przez Wydział Inwestycji Miejskich UM. Opinia tego Wydziału ma polegać na realnej ocenie:  ile w danym roku kalendarzowym można wykonać z zapisanych zadań przy założonych środkach finansowych w budżecie.  Wnosi, aby te wnioski spłynęły do Komisji w terminie do końca kwietnia, tak aby Komisja w maju dokonała rozdziału środków na poszczególne zadania rad osiedlowych.

Komisja przyjęła ww. wnioski w wyniku głosowania /6-za/ jednogłośnie.  

P. I. Błachowiak (RSO) - zwróciła uwagę na rosnące wymogi dot. realizacji placów zabaw i terenów rekreacyjnych. Powstają firmy, które kontrolują budowę placów zabaw pod kątem ich bezpieczeństwa w użytkowaniu. Nowe place zabaw będą miały wyższe wymogi techniczne i będą musiały być utrzymane na wyższym poziomie.  

Przewodniczący Komisji T. Hinc – zapowiedział, że Komisja wspólnie z przedstawicielami Wydziału Oświaty opracuje odpowiednie standardy, które powinny spełniać miejskie place zabaw.

Radny A. Karut – powiedział, że podobno Policja posiada inwentaryzację placów zabaw w Mieście. Jego zdaniem Komisja mogłaby zasięgnąć wiedzy na ten temat w oparciu o taki dokument.

Przewodniczący Komisji T. Hinc – powiedział, że na posiedzenie Komisji w tym temacie także zaprosi przedstawicieli Policji.

Radna S. Biernat – wnosi o przeprowadzenie wizji lokalnej wybranych placów zabaw w kwietniu.

Komisja przyjęła ww. propozycję.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski - zapoznanie się z korespondencją skierowaną do komisji.


Radna T. Kalina – przypomniała, że Komisja oczekuje na sprawozdanie z rad osiedlowych nt temat realizacji zadań inwestycyjnych za rok ubiegły.  

Przewodniczący Komisji T. Hinc – zapoznał radnych z korespondencją:

  • odpowiedź Sekretarza Miasta na stanowisko Komisji w sprawie wniosku o przyśpieszenie działań zmierzających do powstania w roku 2009 grupy szybkiego reagowania na strukturach Straży Miejskiej - załącznik nr 4 do protokołu;

    Komisja przyjęła ww. pismo do wiadomości.

    Przewodniczący Komisji T. Hinc - poinformował, że mieszkańcy ulicy Jeleniej sygnalizowali, że do dnia dzisiejszego nie odbyło się posiedzenie Rady Osiedla Kijewo w sprawie ulicy Jeleniej. W związku z powyższym Przewodniczący Komisji zaproponował, aby radni z tego okręgu pilotowali sprawę poprzez uczestnictwo w tym spotkaniu.   

     

     

  • odpowiedź Sekretarza Miasta na dezyderat Komisji w sprawie zabezpieczenia w budżecie Miasta kwot 2 mln zł. na pokrycie kładu własnego na zakup 2 samochodów ratowniczo-gaśniczych dla Państwowej Straży Pożarnej - załącznik nr 5 do protokołu; 
  • pismo Pana M. Skrzymowskiego w sprawie działalności Straży Miejskiej - załącznik nr 6 do protokołu

Komisja przyjęła ww. pismo do wiadomości.

  • pismo Pana A. Możdżera w sprawie zamierzania budowy myjni samochodowej przy ul. Szosa Polska-Ogrodnicza - załącznik nr 7 do protokołu




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Tomasz Hinc
udostępnił: BRM, wytworzono: 2009/03/02, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2009/03/25 10:29:09
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2009/03/25 10:29:09 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2009/03/16 11:54:39 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2009/03/02 15:03:43 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2009/03/02 10:54:35 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2009/03/02 10:48:49 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2009/03/02 10:40:51 nowa pozycja