PROTOKÓŁ NR 0063-13/47/08
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. SPORTU
Z DNIA 7 LUTEGO 2008 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Andrzej Mickiewicz - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia 31.01.br |
3. | Rozpatrzenie projektu uchwały nr 32/2008 w sprawie utworzenia Centrum Kształcenia Sportowego na Prawobrzeżu |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 31.01.br
Komisja w wyniku głosowania /7-za,2-wstrz./ przyjęła ww. protokół.
Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie projektu uchwały nr 32/2008 w sprawie utworzenia Centrum Kształcenia Sportowego na Prawobrzeżu
P. E. Masojć (Z-ca Prezydenta Miasta) - przedstawiła projekt uchwały nr 32/08 - załącznik nr 3 do protokołu. Powiedziała, że działania w tej kwestii są mocno związane z Wydziałem Oświaty, a debata na ten temat toczy się w różnych środowiskach i kręgach i trwa od listopada 2007 roku. Przyznała, że każdego roku były problemy z naborem do klas sportowych, tak aby w pełni zaspokoić kluby sportowe. Przedłożyła propozycję stworzenia pilotażowego w skali kraju, systemu szkolenia dzieci i młodzieży w Centrach Sportowych - załącznik nr 4 do protokołu. Przedstawiła strukturę nowego Centrum Kształcenia Sportowego, które jest efektem wielogodzinnych spotkań i podjętych stanowisk z klubami sportowymi związanymi ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego. Zaznaczyła, że nie wchodzi w grę budowa nowej siedziby Centrum Kształcenia Sportowego na lewobrzeżu i nie ma możliwości rozwiązania systemowego. Jedyną szkołą jest tu szkoła na Prawobrzeżu przy ul. Rydla 49. Problemem jest modernizacja bazy sportowej, gdzie wszystkie kluby sportowe zdefiniowały potrzeby w tej mierze. Podkreśliła, że program wdrożenia całego systemu jest 3-letni w celu usatysfakcjonowania klubów sportowych i nie jest to program oszczędnościowy. W imieniu wszystkich klubów poprosiła o poważne rozważenie przedstawionej propozycji. Dodała, że Rady Osiedla Słoneczne i Bukowe-Klęskowo wyraziły pozytywne opinie do projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji A. Mickiewicz - zapytał o możliwość utrzymania patrona szkoły pod nazwą im. Karola Wojtyły.
P. E. Masojć (Z-ca Prezydenta Miasta) - odpowiedziała, że na pewno nowa rada szkoły może przejąć poprzedniego patrona szkoły.
Radny M.Kopeć - zwrócił uwagę, że Komisja Edukacji negatywnie zaopiniowała projekt uchwały z punktu wychowawczo-dydaktycznego. Poddał pod wątpliwość, czy nowe Centrum spełni swoją rolę. Poruszył problemy egzaminacyjne w związku z naborem do nowej placówki.
P. E. Masojć (Z-ca Prezydenta Miasta) - stwierdziła, że nigdy nie ma żadnych gwarancji, że dana placówka oświatowa odniesie sukces. Odniosła się do systemu zarządzania i naboru do szkoły Pana Kopcia, której utworzenie też nie dawało gwarancji sukcesu. Ponadto wyjaśniła, że realizacja obowiązku szkolnego nie wynika juz z rejonizacji, ale oferty jaką dana szkoła oferuje. Przedstawiła sekcje klas sportowych z podziałem na poszczególne dyscypliny: klasy pływackie, klasy piłki wodnej,wioślarstwa, kajakarstwo przy współpracy z Klubem Wiskord, piłka nożna dziewcząt i chłopców przy współpracy z miejskimi klubami sportowymi Olimpia i Pogoń, piłka ręczna przy współpracy z Międzyszkolnym Klubem Sportowym KUSY. Podkreśliła, że Centrum ma pełnić funkcję regionalną.
Radny J. Serdyński - stwierdził, że jest to projekt godny poparcia.
P. M. Biernat (ZSO nr 40) - dodała, że środowiska sportowe wciąż wykazują zainteresowanie projektem i z całą odpowiedzialnością powiedziała, że wciąż jest zainteresowanie środowisk sportowych.
Radny A. Ruciński - chciałby poznać opinie likwidowanych placówek.
Przewodniczący Komisji A. Mickiewicz - zwrócił uwagę, że Komisja Sportu rozpatruje projekt od strony merytorycznej, a nie oświatowej.
P. A. Chatlińska (Dyr. ZSO nr 8) - zapytała, czy dla satysfakcji klubów sportowych trzeba likwidować szkoły. Stwierdziła, że dotychczasowa baza sportowa ZSO nr 8 nie jest w stanie udźwignąć proponowanych zadań i nie spełnia warunków do trenowania na sali oraz na basenie planowanej ilości grup sportowych w jednym miejscu.
P. M. Biernat (ZSO nr 40) - stwierdziła, że organizacyjnie nie będzie łatwo, ale jest to do zrobienia.
Przewodniczący Komisji A. Mickiewicz - zgłosił wniosek o pozytywne zaopiniowanie projektu uchwały nr 32/2007.
Komisja w wyniku głosowania /5-za,2-przeciw,2-wstrz./ pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 32/2007.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Prezes Zach. Związku Szermierki Pan A. Ptak - przedstawił opracowanie dot. aktualnego stanu szermierki na terenie Miasta Szczecina oraz informacje dot. programu szkolenia dzieci i młodzieży w szermierce w oparciu o klasy usportowione - załącznik nr 5 do protokołu.
P. R. Szych (Dyrektor WSiT) - poprosił o pomoc Komisji, aby planowane Centrum Kształcenia Sportowego nie zamknęło finansowania Miasta przy prowadzeniu innych dyscyplin sportu, jak np. szermierka.
Radna U. Pańka - zgłosiła wniosek o wizję lokalną Zachodniopomorskiego Związku Szermierczego pod kątem jego działalności i funkcjonowania. Zgłosiła zapytanie, czy w tworzonym Centrum Kształcenie Sportowego przewidziane są klasy ogólnosportowe, w których mogą być trenowani uczniowie z innych mniej dyscyplin sportowych jak np. szermierka .
Radny A. Mickiewicz - zgłosił wniosek o wystąpienie w tej sprawie do Wydziału Oświaty i Sportu celem przedstawienia koncepcji funkcjonowania szermierki na poziomie szkół sportowych. Jednocześnie zaproponował powrócenie do tematu po otrzymaniu odpowiedzi.
Komisja przyjęła ww. propozycję przez aklamację.
Następnie Przewodniczący Komisji A. Mickiewicz - zapoznał radnych z pismem Stowarzyszenia Kibiców Pogoni Szczecin "Portowcy" o poparcie inicjatywy obniżenia wysokich płotów na stadionie im. Floriana Krygiera podczas najbliższego meczu biało-czerwonych, który rozegrany zostanie w Szczecinie 12 marca br. - załącznik nr 6 do protokołu. Przewodniczący otworzył dyskusję na ten temat.
P. R. Szych (Dyrektor WSiT) - przedstawił regulamin w zakresie bezpieczeństwa podczas rozgrywek organizowanych przez PZPN i Ekstraklasę SA - załącznik nr 7 do protokołu. Zwrócił uwagę, że przepisy te wyraźnie mówią, że organizator meczy musi zapewnić bezpieczeństwo na stadionie i wokół stadionu, przed i po każdym meczu. Należy pamiętać o odpowiedzialności za możliwe wypadki podczas imprez sportowych.
Radny A. Ruciński - jest za pozytywnym zaopiniowaniem wniosku, ale chciałby wysłuchać w tej sprawie opinii przedstawicieli z policji.
Radny P. Gzyl - jest za wydaniem pozytywnej opinii i wnosi o głosowanie.
Radny P. Juras - wnosi o skierowanie tego wniosku także do Komisji Bezpieczeństwa w celu wydania opinii od strony bezpieczeństwa.
Radny P. Bartnik - wnosi o zorganizowanie jednego z posiedzeń Komisji Sportu łącznie z Policją w celu omówienia tematu bezpieczeństwa na obiektach sportowych.
Komisja Sportu RM w wyniku głosowania /7-za,1-wstrz./ poparła wniosek Stowarzyszenia Kibiców Pogoni Szczecin "Portowcy" o obniżenie wysokich płotów na stadionie im. Floriana Krygiera podczas najbliższego meczu biało-czerwonych, który rozegrany zostanie w Szczecinie 12 marca br. Jednocześnie Komisja wnosi o wydanie opinii do przedmiotowego wniosku przez Komisją Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności RM pod kątem bezpieczeństwa kibiców na miejskich stadionach.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Ewa Peryt Inspektor BRM | Andrzej Mickiewicz |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2008/02/14 14:15:58 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/02/01 14:26:05 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/02/01 08:51:20 | nowa pozycja |