przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/157/10
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 7 PAŹDZIERNIKA 2010 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 15:30

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
3. Informacja nt. modernizacji ulic Basenowej i Górnośląskiej.
4. Informacja nt. ulicy Kurzej.
5. Informacja nt. przygotowywanego projektu budżetu WGKiOŚ na rok 2011.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.


W wyniku głosowania: za – 8, przeciw – 0, wstrzym.- 2 przyjęto protokół z dnia 9 września 2010 roku.


Ad. pkt. 3.
Informacja nt. modernizacji ulic Basenowej i Górnośląskiej.


Przewodniczący Komisji Leszek Duklanowski przypomniał, że w 2007 roku Komisja była na wizji lokalnej ulic Basenowej i Górnośląskiej. Spółki z tego terenu wystąpiły do Komisji z prośbą o zainteresowanie się tematem modernizacji tych dróg. Na dzień dzisiejszy są one w złym stanie.

Jerzy Barański Zastępca Dyrektora Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego ds. Infrastruktury Drogowej powiedział, że w lipcu 2009 roku Zarząd wyłonił projektanta, który miał przygotować projekt. Niestety projektant zniknął, nie sposób jest się z nim skontaktować. Nie odpowiada na listy, faxy, telefony. Spółki operujące na tym terenie zażądały budowy ronda i parkingów co jest logiczne z uwagi na ładunki wielkogabarytowe, które przewożą. Przygotowując tę inwestycję napotykamy trzy ważne problemy, pierwszy z nich to problem poszerzenia drogi. Drugim polega na tym, że poszerzona droga wchodzi na bocznicę kolejową z której korzysta jedna z firm i nie chce z niej zrezygnować. Trzecim problemem jest ocena środowiskowa, na tych ulicach nie ma kanalizacji. Nie ma gdzie odprowadzać kanalizacji oraz wycieków z transportu.


Przewodniczący Komisji Leszek Duklanowski przypomniał, że te drogi były budowane na początku XX wieku, kiedy specyfika i gabaryty transportowanych rzeczy były inne. Powiedział, że o tym jakie ta droga powinna mieć parametry wiedzą jej użytkownicy. Zaapelował do ZDiTM i WIM o wzięcie pod uwagę głosu przedsiębiorstw prosperujących na tym terenie. Zapytał, czy Zarząd bierze pod uwagę partycypacje kosztów1) przez firmy.

Radny Jan Posłuszny powiedział, że firmy się nie mogą porozumieć. Przed podjęciem decyzji o wykonaniu inwestycji powinien być podpisany list intencyjny z firmami mówiący o ich partycypowaniu w kosztach.

Jerzy Barański powiedział, że kluczową sprawą jest kwestia toru kolejowego, gdyż tylko na jego miejscu można zrobić parking postojowy. Najważniejsze to ustalenie jednej koncepcji z wszystkimi użytkownikami.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jan Stopyra powiedział, że ZDiTM to za niski kompetencjami szczebel, by prowadzić tak wrażliwe i ważne dla miasta negocjacje. Zaproponował, aby sprawą zajął się sam Prezydent Miasta Piotr Krzystek. Zgłosił dezyderat :

Na posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Mienia w dniu 7 października 2010 roku, Zastępca Dyrektora ds. Infrastruktury Drogowej Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego Pan Jerzy Barański poinformował Komisję o stanie prac nad przebudową ulic Basenowej i Górnośląskiej.
Komisja wnioskuje do Pana Prezydenta o priorytetowe potraktowanie zadania przebudowy tychże dróg oraz o osobiste zaangażowanie się w proces negocjacji warunków przebudowy z podmiotami działającymi na tym obszarze. Końcowym efektem negocjacji, winno być pisemne zobowiązanie zainteresowanych przebudową stron.


W wyniku głosowania: za –10, przeciw – 0, wstrzym . – 0 komisja przyjęła wniosek w brzmieniu j.w.

Radny Witold Dąbrowski powiedział, że korzystając z obecności Pana Barańskiego zapyta, o fatalny stan noworemontownych chodników. Dlaczego na nich nie trzyma się kostka i powstają dziury ?

Jerzy Barański powiedział, że na te chodniki jest gwarancja. Dodał, że to kwestia technologii kładzenia kotki. Jeżeli kostka zostanie dobrze osadzona to się nie psuje. Jeżeli ubytek jest kwestią technologii kładzenia to wykonawca naprawi, a jeżeli wynika z użytkowania drogi to Zarząd ma problem. Zarząd zastanawia się nad zwiększeniem wielkości kostki.

Radny Adam Ruciński powiedział, że na fotografiach do jednej z jego interpelacji było wyraźnie widać, że błąd jest robiony już w momencie układania .

Wiceprzewodniczący Rady Jan Stopyry zapytał po co w takim razie Zarząd trzyma się technologii która się nie sprawdza ?
 


Ad. pkt. 4.
Informacja nt. ulicy Kurzej.


Przewodniczący Komisji Leszek Duklanowski poinformował Komisję, że w sprawie wycinania zieleni na ulicy Kurzej zgłaszali się do niego mieszkańcy tej ulicy oraz Artur Krzyżański ze Stowarzyszenia Szczecińska Zielona Alternatywa.

Iwona Lipczyńska z Wydziału Inwestycji Miejskich powiedziała, że na ulicy Kurzej jest prowadzona w tym roku inwestycja. Budowa chodników po jednej stronie i samej jezdni po drugiej stronie ulicy Kurzej była konsultowana podczas prac nad planem zagospodarowania. Dodała, że ta sprawa była dodatkowo trzy razy konsultowana z mieszkańcami w maju 2010 roku. Jedna z pań mieszkających na ul. Kurzej zrobiła nasadzenia bez zgody Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego i chciała to usankcjonować. Na dodatek wycinała skarpę. ZDiTM w porozumieniu z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska stwierdził, że nie może zrezygnować z chodników na rzecz nasadzeń. Godziłoby to w bezpieczeństwo mieszkańców. Urząd poinformował zainteresowaną, aby usunęła swoje nasadzenia, nie zrobiła tego, dlatego wykonawca robót sam je usunął.

Przewodniczący Komisji Leszek Duklanowski powiedział, że zieleń jest ważna, ale nie może zagrażać bezpieczeństwu

Radna Jolanta Balicka zapytała Jakuba Kujahta Zastępcę Dyrektora WGKiOŚ czy mieli skargi od mieszkańców na kurniki w rejonie ul. Kurzej.

Jakub Kujaht Zastępca Dyrektora WGKiOŚ powiedział, że nie ma takiej wiedzy, ale zapisze pytanie i odpowie radnej pisemnie.

 


Ad. pkt. 5.
Informacja nt. przygotowywanego projektu budżetu WGKiOŚ na rok 2011.


Jakub Kujaht powiedział, że wydatki majątkowe Wydziału w 2011 roku plasują się na poziomie 356 000 000 zł z czego duża część to spalarnia i modernizacja torowisk. W wydziale znajdują się pieniądze od dużych przedsięwzięć po remonty najmniejszych chodników.

Przewodniczący Komisji Leszek Duklanowski zapytał, które torowiska są remontowane?

Jakub Kujaht powiedział, że Wydział myśli nad przedłużeniem linii nr 8, ale na razie finanse na to nie pozwalają.

 


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołował Przewodniczący Komisji
 
Rafał Miszczuk
Podinspektor BRM
 Leszek Duklanowski
udostępnił: BRM, wytworzono: 2010/10/05, odpowiedzialny/a: Rafał Miszczuk, wprowadził/a: Rafał Miszczuk, dnia: 2010/12/01 13:43:58
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Rafał Miszczuk 2010/12/01 13:43:58 modyfikacja wartości
Rafał Miszczuk 2010/10/05 11:42:45 modyfikacja wartości
Rafał Miszczuk 2010/10/05 09:58:53 nowa pozycja