przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/2/06
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 14 GRUDNIA 2006 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Rozpatrzenie skargi p.A. Malinowskiego na Prezydenta Miasta Szczecina w przedmiocie nie podania do publicznej wiadomosci wymagań,jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający sie o uzyskanie zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych oraz opróżnianie zbiorników bezodpływowych
(komplet dokumentów znajduje się w BRM p.108 a)
3. Rozpatrzenie skargi P.M.Rychtera na działalność Prezydenta i Zastępcy Prezydenta Miasta Szczecina w sprawie nieprawidłowści w Szczecińskim Przedsiębiorstwie Autobusowym "KLONOWICA" Sp z o.o.
(komplet dokumentów znjaduje się do wglądu w BRM p.108 a)
4. Projekt planu pracy komisji.
(Przewodniczący Komisji prosi o przedstawianie swoich wniosków i sugestii do planu pracy).
6. Przyjecie protokołu z posiedzenia komisji w dniu 4 grudnia 2006.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Rozpatrzenie skargi p.A. Malinowskiego na Prezydenta Miasta Szczecina w przedmiocie nie podania do publicznej wiadomosci wymagań,jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający sie o uzyskanie zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych oraz opróżnianie zbiorników bezodpływowych


wprowadzenia do tematu dokonała p. H. Sokulska -Radca Prawny  :

  • Pismem z dnia 26 czerwca 2006 r. Pan Andrzej Malinowski złożył skargę na Prezydenta Miasta, zarzucając niewykonanie przez Prezydenta Miasta obowiązku podania do publicznej wiadomości wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych oraz opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.

p.M.Przepiera - Dyrektor WGKiOŚ - odniósł się do zarzutów przedstawionych w skardze (szczegółowe wyjaśnienie stanowi załącznik nr 3 do protokołu)

  •  zgodnie z przepisem art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zmianie ustawy  o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 175, poz. 1458)  wójt, burmistrz lub prezydent miasta zobowiązani zostali do określenia i podania do publicznej wiadomości wymagań, jakie winien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych oraz opróżnianie zbiorników bezodpły-wowych i transportu nieczystości ciekłych. 
  • szczegółowy sposób określenia tych wymagań ustalił na podstawie upoważnienia ustawowego Minister Środowiska rozporządzeniem z dnia 30 grudnia 2005 r., które weszło w życie w dniu 26 stycznia 2006 r., a zatem dopiero po tej dacie można było przystąpić do wykonania obowiązku, którego skarga dotyczy. Ponadto zgodnie z powołanym rozporządzeniem (§ 3 ust.2) określenie wymagań winno nastąpić w sposób zgodny z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dostosowanym do wymogów znowelizowanej ustawy.
  • regulamin taki został przyjęty przez Radę Miasta Szczecin w październiku 2006 r. i jeszcze nie obowiązuje, a zatem do tej pory nie zostały spełnione warunki ustawowe do wykonania przez Prezydenta Miasta obowiązku nałożonego przez znowelizowaną ustawę.
  • mimo niewykonania tego obowiązku nie ma przeszkód prawnych w funkcjonowaniu przedsiębiorców prowadzących działalność w przedmiotowym zakresie, gdyż sprawy te regulują przepisy wykonawcze wydane na podstawie  dotychczasowych przepisów ustawowych (przed nowelizacją).
p.  Stopyra-  zapytał czy skarżący się został pisemnie powiadomiony o zaistniałych faktach.
 
p. Przepiera - z p.Malinowskim jest prowadzona na bieżąco  korespondencja.
 
p. Duklanowski-poprosił o przedstawienie opinii prawnej w temacie skargi.
 
p. Sokulska - uważa ,iż  należy uznać za uzasadnioną skargę Pana Andrzeja Malinowskiego z dnia  26 czerwca 2006 r. na niewykonanie przez Prezydenta Miasta obowiązku podania do publicznej wiadomości wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych oraz opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
 
W związku z powyższym komisja w wyniku głosowania : za - 9 / jednogłośnie/ podjęła inicjatywę uchwałodawczą 
w sprawie skargi Pana Andrzeja Malinowskiego  uznając ją  za uzasadnioną .
                               
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie skargi P.M.Rychtera na działalność Prezydenta i Zastępcy Prezydenta Miasta Szczecina w sprawie nieprawidłowści w Szczecińskim Przedsiębiorstwie Autobusowym "KLONOWICA" Sp z o.o.


wprowadzenia do tematu dokonała p.H.Sokulska - poinformowała, iż Rada Miasta jako organ może rozpatrywać skargi tylko na Prezydenta Miasta i Kierowników Miejskich Jednostek Organizacyjnych.Pismami z dnia 7 sierpnia i 20 września 2006 r. Pan Marek Rychter złożył skargi na Prezydenta Miasta i Zastępcę Prezydenta Miasta Pana Andrzeja Grabca oraz Pana Andrzeja Mickiewicza, Przewodniczącego Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Mienia oraz Pana Grzegorza Durskiego, Wiceprzewodniczącego Rady Miasta.  W obu skargach Pan. M. Rychter zarzuca wymienionym w nich osobom nieudzielenie odpowiedzi na pisma w terminie. Rozpatrzenie skargi na Zastępcę Prezydenta Pana Andrzeja Grabca należało do kompetencji Prezydenta Mariana Jurczyka, natomiast przepisy w ogóle nie regulują kwestii rozpatrywania skarg na radnych Rady Miasta, w związku z czym przedmiotem zainteresowania Rady była tylko skarga na Prezydenta Miasta.
 
p. M. Przepiera- wyjaśnił, iż  Panu Markowi Rychterowi odpowiedzi na jego pisma udzielano w terminie , jedynie w niektórych pismach nastąpiło przekroczenie terminu ,  bowiem   ustalenie  faktów w sprawach poruszanych przez skarżącego wymagało uzyskiwania informacji od innych niż Urząd Miasta miejskich jednostek organizacyjnych.
 
p. Sokulska - uważa ,iż  należy uznać za uzasadnione skargi Pana Marka Rychtera .
 
W związku z powyższym komisja w wyniku głosowania : za - 9 / jednogłośnie/ podjęła inicjatywę uchwałodawczą  w sprawie skarg Pana Marka Rychtera  uznając je  za uzasadnione .
 
 


Ad. pkt. 4.
Projekt planu pracy komisji.


Przewodniczący Komisji zapoznał zebranych z projektem planu pracy  -stanowi załącznik do protokołu.

Radni w toku dyskusji zgłosili następujące uwagi i propozycje do w/w dokumentu;

  1. p.W.Dabrowski-prosi aby w pierwszej kolejności zająć się tematyką : komunikacji, cmentarza oraz odpadów
  2. p.P.Gzyl- wnosi o zajęcie się tematem AKCJA ZIMA.

p.L.Duklanowski- podsumowując dyskusję poinformował,  iż wnioski do planu pracy mają otwartą formułę i na bieżąco będzie on modyfikowany. Przedstawiony dokument jest tylko wersją roboczą stanowiącą wytyczne do pracy komisji której przewodniczy.   


Ad. pkt. 6.
Przyjecie protokołu z posiedzenia komisji w dniu 4 grudnia 2006.


Komisja w wyniku głosowania : za - 9 /jednogłośnie/ przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 4 grudnia 2006. 


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


p.Marlicz- wnosi aby na jednym z najbliższych posiedzeń komisji zająć się sprawą Schroniska dla Zwierząt - odbiera dużo wniosków od mieszkańców miasta i wolontariuszy w sprawie nieprawidłowości w funkcjnowaniu tej instytucji prowadzonej przez ZUK.

Komisja w wyniku dyskusji ustaliła, iż zajmie się tematem na kolejnym posiedzeniu ( zaprosi wszystkie strony konfliktu, poprosi merytorycznego Zastępce Prezydenta o materiały w formie pisemnej).

p. Ruciński- jako wolny wniosek zgłosił sprawę  przebiegu linii autobusowej  nr 75 przebiegającej przez osiedle Samosiery - sprawa ta powraca we wnioskach mieszkańców składanych na jego ręce, prosi o zajęcie się sprawą na jednym z posiedzeń.

p. Gzyl- uważa  ,iż rozwiązaniem sprawy komunikacji w  tym rejonie jest budowa przedłużenia ulicy Taczaka, jednak koszt tej inwestycji jest szacowany na ok. 50 mln.zł - czy miasto stać na to -to pytanie dla całej Rady Miasta.

 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Leszek Duklanowski
udostępnił: , wytworzono: 2007/12/31 13:07:58, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2007/01/05 09:04:39
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2007/01/05 09:04:39 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2006/12/19 11:46:10 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2006/12/05 09:30:26 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2006/12/05 09:03:52 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2006/12/05 08:48:22 nowa pozycja