PROTOKÓŁ NR 0063-7/57/08
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 3 GRUDNIA 2008 ROKU
Początek posiedzenia - 08:00
Zakończenie posiedzenia - 10:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Hinc - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Prezentacja i możliwości prowadzenia monitoringu,transportu miejsc stałych przy użyciu nowoczesnych technik lokalizacyjnych. |
4. | Bezpieczeństwo na drogach miejskich:
- rozpatrzenie problemu organizacji ruchu mieszkańców ulicy Reduty Ordona
- stworzenie bezpiecznego przejścia dla pieszych na wysokości sklepu Biedronka przy ul. Milczańskiej.
- zmiany w organizacji ruchu na ulicy Okrzei,Paderewskiego,Libelta i Reymonta(wniosek RO POGODNO)
- przebudowy skrzyżowania ulic Goleniowska-Lubczyńska (wniosek RO Dąbie) |
5. | Nazewnictwo ulic-rozpatrzenie korespondencji skierowanej do komisji. |
6. | Rozpatrzenie korespondencji skierowanej do komisji
(komplet dokumentów do wglądu w p.108) |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Komisja wyniku głosowania : za - 5 , wstrzym.- 3 przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 19 listopada br.
Ad. pkt. 3.
Prezentacja i możliwości prowadzenia monitoringu,transportu miejsc stałych przy użyciu nowoczesnych technik lokalizacyjnych.
Prezentacji multimedialnej dokonał p.Wesołowski- właściciel firmy ALFA-ALARM (materiał w formie pisemnej stanowi załącznik nr 3 do protokołu)
- mając na wględzie bezpieczeństwo pasażerów podróżujących autokarami ww ruchu krajowym i zagranicznym wychodzą z propozycją wprowadzenia monitoringu GPS on –linii dla konkretnego pojazdu z dostępem przez Internet dla odbiorcy np. dla rodziców dzieci wyjeżdżających na wycieczkę szkolną. Urządzenie jest przenośne i jednorazowy jego zakup powoduje to, iż korzysta z niego np. kilka szkół ( w momencie organizacji imprezy autokarowej jest wypożyczane - koszt 1600 zł.)
p. Dzikowski- nawiązując do wypowiedzi przedmówcy zapoznał zebranych z sukcesami jakie firma osiągnęła we współpracy z Policją i służbami komunalnymi.
p. Karut- czy urządzenie to może być wykorzystywane w pojazdach komunikacji miejskiej dla bezpieczeństwa kierowców .
p. Dzikowski- popiera ten pomysł , może poprzez media uda się przekazać informację o monitoringu pojazdów co już będzie prewencją. Zwrócił się z zapytaniem czy firma może wypożyczyć urządzenie i dokonać wizji lokalnej jego zastosowania
p. Wesołowski-urządzenie to ma zastosowanie nie tylko w samochodach (uniemożliwia kradzieże pojazdów), ale także podczas niebezpiecznych podróży dla kierowców samochodów ( ze względu na kraj docelowy). Dobrym pomysłem jest zastosowanie go w szkołach. Jest otwarty na propozycje i oczywiście może zorganizować wyjazdowe posiedzenie radnych w celu umożliwienia prezentacji i funkcji tego urządzenia. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo kierowców autobusów to prowadził rozmowy z Prezesami firm autobusowych, ale nie znaleźli zastosowania w swoich firmach. Uważa, iż niestety bronią się z innnego powodu przed zamontowaniem urządzenia, wynika to z faktu udokumentowania przebiegu prędkości autobusu (często jest ona przekraczana).
Ad. pkt. 4.
Bezpieczeństwo na drogach miejskich:
- rozpatrzenie problemu organizacji ruchu mieszkańców ulicy Reduty Ordona
- stworzenie bezpiecznego przejścia dla pieszych na wysokości sklepu Biedronka przy ul. Milczańskiej.
- zmiany w organizacji ruchu na ulicy Okrzei,Paderewskiego,Libelta i Reymonta(wniosek RO POGODNO)
- przebudowy skrzyżowania ulic Goleniowska-Lubczyńska (wniosek RO Dąbie)
Przewodniczący Komisji p. T. Hinc- zapoznał zebranych z kolejnym apelem mieszkańców ulicy Reduty Ordona do Władz Miasta –stanowi załącznik nr 4 do protokołu
Mieszkańcy tejże ulicy podkreślali w swych wypowiedziach , iż wg. danych Straży Miejskiej wszystkie autobusy przekraczają prędkość , poruszyli problem cystern, które zaczęły jeżdzić nocą –wg. badan które robili około 30 tysięcy pojazdów przejeżdza w ciągu doby, ograniczeni wjazdu pojazdów do 3, 5 tony eliminuje tylko 1 % samochodów. Nie jest dobrymrozwiązaniem skierowanie ruchu pojazdu na początek Reduty Ordona bowiem na ul. Łukańskiego a Samosiery, ruch jest bardzo skomasowany.
p. J. Rajkiewicz- Zastępca Dyrektora WGKiOŚ przedstawiła projekt nowej stałej organizacji ruchu s-93 mający na celu poprawę widoczności przejścia dla pieszych w ciągu ulicy reduty Ordona –stanowi załącznik nr 5 do protokołu. Dodała , iż ulica Reduty Ordona jest drogą publiczna w związku z tym nie może miasto ograniczyć tonażu , ograniczono dwie linie autobusowe – wniosek o przesunięciu przejścia dla pieszych do szkoły został załatwiony. Problem rozwiąże się dopiero jak zostanie wybudowana obwodnica.
przedstawiciel POLICJI – poinformował, iż w roku 2007 był jeden wypadek, jedna osoba została ranna, nie we wszystkich kolizjach uczestniczy Policja .
p. Juras- w imieniu RO Krzekowo- Bezrzecze, Zawadzkiego zwrócił się o zainstalowanie sygnalizacji świetlnej na ul. Sosabowskiego.
p. Rajkiewicz- mają takie przemyślenia –aby w roku 2009 ZDiTM opracował dokumentację.
p. Hinc- przypomniał, iż ZD i TM zobowiązał się, iż po zakończeniu budowy ul. Sosabowskiego zmieni przebieg linii autobusowej, nie oświadczając jakiej i wniosek został zrealizowała wyłączając linie 60.
Mieszkańcy proszą o wykluczenie linii autobusu NR 75 podkreślili, iż osiedle Samosiery i Horeszków nie ma dostępu do komunikacji miejskiej –chcą wykluczenia linii75.
p. Grabiec- analizowano ten problem, zmiana trasy linii 75 pociąga za sobą wzrost kosztów eksploatacji (dodatkowe autobusy). Zmiana linii autobusu nr 60 również wywoła niezadowolenie; przebudowa ul. Szerokiej powoduje pewne ograniczenia w ruchu – rozważana jest zmiana układu komunikacyjnego na ul. Żołnierskiej i Szerokiej aby udrożnić ruch i wówczas po wybudowaniu kolejnego etapu ulicy Nowoszerokiej powrócą do tematu zmiany trasy linii autobus nr 75. Niestety nie można na ulicy Reduty Ordona zainstalować progów spowalniających –istnieje komunikacja miejska.
p. Hinc –podsumowując dyskusje zaproponował skierowanie pisma do Straży Miejskiej i Policji z wnioskiem aby mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców ulicy Reduty Ordona, dokonywała wzmożonych patroli na tejże ulicy, zwłaszcza pod kątem sprawdzania prędkości pojazdów poruszających się na tej drodze (autobusy , pojazdy tonażowe).
Przewodniczący Komisji p.T.Hinc- zapoznał zebranych z treścią pisma p. Tomasza Kubiaka w sprawie stworzenia bezpiecznego przejścia dla pieszych na wysokości sklepu Biedronka w rejonie ulicy Milczyńskiej. (pismo stanowi załącznik nr 6 do protokołu).
p. Rajkiewicz Zastępca Dyrektora WGKiOŚ- poinformowała, iż znany jest im temat, dokonali wizji lokalnej, sprawdzając przejście dla pieszych, jest oznakowane na biało czerwono, ZDiTM dokonał wymiany oświetlenia, ponadto wprowadził ograniczenie prędkości do 40 km/h –nie widzi w obecnej sytuacji zagrożenia dla pieszych, tylko ich nieuwaga i nieprzestrzeganie przepisów może spowodować wypadki.
p.Hinc- zaproponował skierowanie pisma do Straży Miejskiej i Policji o treści:” Komisja Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców osiedla POMORZANY w rejonie ulic Milczańskiej ( na wysokości sklepu BIEDRONKA) , wnosi o dokonywanie wzmożonych patroli na tejże ulicy przez Straż Miejską i Policję ( a także przekazanie posiadanie statystyk dot. wypadków w tym rejonie ).”
Komisja przyjęła przez aklamacje ww. propozycje Przewodniczącego Komisji.
p.T.Hinc –zapoznał zebranych z treścią pisma RO POGODNO w sprawie zmian organizacji ruchu w obrębie ulic Okrzei, Paderewskiego , Libelta i Reymonta. (wniosek stanowi załącznik nr 7 do protokołu).
p. Rajkiewicz- temat jest im znany, po złożeniu wniosku przez RO spotkali się z RO przedkładając im projekty zmian organizacji ruchu, obecne trwa proces konsultacji społecznych – kolejne spotkanie dnia 9 grudnia Br.
Komisja przyjęła do wiadomości ww. wyjaśnienia nie zajmując stanowiska.
Przewodniczący Komisji zapoznała zebranych z treścią pisma RO Dąbie w sprawie pilnej przebudowy skrzyżowania ulic Goleniowskiej –Lubczyńskiej – wniosek stanowi załącznik nr 8 do protokołu.
p. Biernat- nawiązując do wcześniejszych ustaleń z wyjazdowych posiedzeń komisji do Dąbia zwróciła uwagę, iż dzielnica ta boryka się z wieloma problemami komunikacyjnymi min.-modernizacja rondo Goleniowska /Racławicka/ Pomorska/A. Krzywoń, zainstalowanie świateł A. Krzywoń / E. Gierczak, rozwiązanie zjazdu w Lubczyńską, parking przy cmentarzu, modernizacja ul. Wiosennej.
p. Grabiec- firma SanituX TOUR do dnia 30 listopada br. miała wypowiedzieć się w sprawie budowy parkingu przy cmentarzu w Dąbiu – obecnie temat przejął Wydział Strategii U.M.
p. Rajkiewicz- w sprawie modernizacji skrzyżowania na ul. Goloniewskiej- Lubczyńskiej – jest juz rozpoczęta procedura przetargowa.
p. Grabiec- dodał, iż w sprawie kontynuacji wiat przystankowych na terenie miasta dnia 19 grudnia br. miał zostać rozstrzygnięty przetarg – wszystkie wnioski zgłaszane przez komisje i poparte przez ZDiTM zostaną zrealziowane do końca roku.
Komisja ustaliła, iż zajmie się tymi tematami na kolejnym posiedzeniu zaprosić Zastępcę Prezydenta p. K. Nowaka , Wydział Strategii , Wydział Inwestycji Miejskich.
Ad. pkt. 5.
Nazewnictwo ulic-rozpatrzenie korespondencji skierowanej do komisji.
Komisja w wyniku głosowania: za – 6 (jednogłośnie) podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie nadania imienia jednej ze szczecińskich ulic Sikorki, Maciejkowa, Limby, Jaworzynki, Słoneczne Wzgórze, postanawiając przekazać ją do Przewodniczącego Rady Miasta z wnioskiem o umieszczenie jej w porządku obrad sesji Rady Miasta dnia 5 grudnia br.
Przewodniczący Komisji zapoznał zebranych z kompletem dokumentów w sprawie zmiany nazw ulic skierowane przez Instytutu Pamięci Narodowej, ponadto poinformował, iż do komisji zostały skierowane apele mieszkańców skierowane do Rady Miasta w sprawie zachowania nazw ulic: 26-go Kwietnia, Berlinga, Zawadzkiego. Jego zdaniem w tej sprawie winna wypowiedzieć się komisja ds. Edukacji i Kultury Rady Miasta. W pakiecie przekazanym radnym znajdują się również uchwały Rady Miasta Krakowa i Kielc mówiące o kompleksowych zmian i zastosowaniu tzw. okresu przejściowego.
p. Juras- temat jest poważny jako osoba upoważniona przez osoby protestujące przeciwko zmianom nazw ulic prosi aby nie uciekać od tematu, tylko zając jednoznaczne stanowisko w sprawie. Mieszkańcy chcą mieć sygnał od Rady Miasta, iż w tej kadencji nie podejmie ona żadnych decyzji o zmianie nazw ulic.
p. Dzikowski- jako radny jest przeciwny zmianom nazw ulic , w tej sprawie winny wypowiedzieć się również kluby Radnych RM Szczecina. Uważa, iż sprawa winna zostać skierowana do Banku Nazw Ulic , który powinno prowadzić miasto.
p. Hinc – wnosi o podjęcie przez komisje stanowiska o treści:
„ Komisja Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności R.M. przekazuje w załączeniu do Komisji ds. Edukacji i Kultury pismo Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie zmiany nazw ulic, oraz apele mieszkańców skierowane do Rady Miasta w sprawie zachowania nazw ulic: 26-go Kwietnia, Berlinga, Zawadzkiego z prośbą o przedstawienie stanowiska komisji”.
Komisja w wyniku głosowania : za – 5 , przeciw- 1 przyjęła ww. stanowisko.
Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie korespondencji skierowanej do komisji
Przewodniczący Komisji zapoznał zebranych z treścią pisma mieszkańców Al. Papieża Jana Pawła II i I –stanowi załącznik nr 9 do protokołu
p. T. Hinc - przypomniał, iż wiele razy sprawa ta była przedmiotem obrad komisji – komisja zajęła ostateczne stanowisko w sprawie zamknięcia dyskoteki.
p. Dzikowski-proponuje aby mieszkańcy zwrócili się do Przewodniczącego Rady Miasta w celu zabrania głosu na sesji RM w pkt. Sprawy różne i wolne wnioski w celu przedstawienia swojego problemu władzom miasta i radnym.
Komisja przyjęła przez aklamację ww. wniosek
p. T. Hinc- zapoznał zebranych z wnioskiem RO POMORZANY w sprawie przyznania dodatkowych środków 2000 zł. na organizację imprezy choinkowej.
(pismo stanowi załącznik nr 10 do protokołu).
p. Błachowiak- RO do dnia 1.12.2008 nie wystąpiła z żadnym dodatkowym wnioskiem finansowym, budżet został zamknięty i nie posiada dodatkowych środków.
Komisja Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności R.M. po rozpatrzeniu wniosku RO POMORZANY w sprawie dofinansowania go w kwocie 2 tysięcy zł. na organizację imprez choinkowych opiniuje go pozytywnie ale w ramach posiadanych środków przez RO (głosowanie : za – 6 jednogłośnie)
Komisja w wyniku głosowania : za – 6 jednogłośnie deleguje do prac w Komisji Opiniującej przeprowadzającej postępowanie konkursowe dla ZOZ na kwotę 30 tys.zł radnego ANDRZEJA KARUTA.( wniosek wydziału stanowi załącznik nr 11 do protokołu).
Komisja po zapoznaniu się z wnioskiem Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 4 w Szczecinie w sprawie odebrania koncesji na sprzedaż alkoholu w sklepie i lokalu gastronomicznym PIZZERII FILIPPO –postanowiła zaopiniować go pozytywnie (głosowanie za- 6 jednogłośnie) i przesłac do GKRPA– wniosek stanowi załącznik nr 12 do protokołu)..
Komisja po zapoznaniu się z pismem Szkoły Podstawowej Nr 71 w sprawie ustalenia miejsc parkingowych oraz pismem Komitetu wspólnoty Garażowej Kompleksu Garaży Blaszanych przy ul. Dembowskiego w sprawie wstrzymania procedury przetargowej –postanowiła przesłać wg. kompetencji do Komisji Budownictwa i Mieszkalnictwa z wnioskiem o rozpatrzenie.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | | Przewodniczący Komisji |
  |
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | | Tomasz Hinc |
IInformacja o wytworzeniu danych dla stronyV Lista zmian na stronie
udostępnił: BRM,
wytworzono: 2008/11/17,
odpowiedzialny/a: ,
wprowadził/a: Beata Tubacka,
dnia: 2009/01/05 13:04:53
Historia zmian:
Wprowadził |
Data modyfikacji |
Rodzaj modyfikacji |
Beata Tubacka |
2009/01/05 13:04:53 |
modyfikacja wartości |
Beata Tubacka |
2009/01/05 12:59:06 |
modyfikacja wartości |
Beata Tubacka |
2008/12/31 09:43:03 |
modyfikacja wartości |
Beata Tubacka |
2008/11/20 10:46:05 |
modyfikacja wartości |
Beata Tubacka |
2008/11/19 11:18:42 |
modyfikacja wartości |
Beata Tubacka |
2008/11/17 10:24:20 |
nowa pozycja |