PROTOKÓŁ NR 0063-5/117/09
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 3 CZERWCA 2009 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Rozpatrzenie wniosku dot. przydziału lokalu na siedzibę "Sklepu z Ptasimi Piórami". |
3. | Budżet modelowy Wydziału Oświaty oraz Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Rozpatrzenie wniosku dot. przydziału lokalu na siedzibę "Sklepu z Ptasimi Piórami".
R. Leoszewski – przedstawił wniosek w sprawie przydzielenia lokalu położonego przy ul. Jarowita, na działalność "Sklepu z Ptasimi Piórami". Posiadanie własnego lokalu, pierwszego w historii zespołu, da stabilność w tworzeniu nowych rzeczy i integrowaniu środowiska. Kotłownia, o którą wnioskuje od 15 lat stoi pusta i nie ma gospodarza. Po przejęciu przez Stowarzyszenie Gamba, stanie się miejscem prób, siedzibą stowarzyszenia oraz miejscem koncertowym.
P. Bartnik - zapoznał radnych z wnioskiem T. Kaliny w sprawie jw. (wniosek stanowi załacznik nr 3 do protokołu).
B. Raszkowski – Wydział Oświaty - poinformował, że Prezydent. Masojć nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie nieruchomości w LO2.
M. Kopeć - uznał, że skoro dyrekcja szkoły nie zgłasza sprzeciwu, a Wydział Oświaty nie ma innego pomysłu na zagospodarowanie tej nieruchomości, to należy poprzeć inicjatywę p. Leoszewskiego.
B. Raszkowski – zapytał, kto poniesie koszty adaptacji pomieszczenia?
R. Leoszewski – o świadczył, że stowarzyszenie jest w stanie ponieść takie wydatki, pod warunkiem że nakłady zostaną zaliczone na poczet opłat czynszowych. Liczy tu na pomoc miasta i województwa, oraz osób skupionych wokół Sklepu.
W wyniku powyższej dyskusji Komisja jednomyślnie podjęła stanowisko o treści:
"Komisja Edukacji i Kultury popiera starania Stowarzyszenia Aktywności Kulturalnej Gamba o uzyskanie piwnicy budynku Liceum Ogólnokształcącego nr 2 od ul. Jarowita dla celu prowadzenia działalności artystycznej. Komisja prosi Pana Prezydenta o pilne rozstrzygnięcie problemu dot. przyszłości tej nieruchomości tak, by można było przygotować projekt uchwały w tej sprawie na sesję Rady Miasta najpóźniej do końca sierpnia 2009 r. "
Ad. pkt. 3.
Budżet modelowy Wydziału Oświaty oraz Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków.
M. Świerczek – Związek Nauczycielstwa Polskiego – nawiązała do pisma dyr. Rogaś w spr. ponadwymiarowego zatrudnienia nauczycieli. Podkreśliła, że nie ma możliwości ograniczenia prawa do pracy nauczycielowi, który wypełnia swoje obowiązki bez zarzutu. Zapytała, kto ma wypowiedzieć warunki pracy? Dyrektor nie może tego zrobić w czerwcu, nauczyciel z kolei nie ma obowiązku wypowiadania umowy. Powołanie się na zapisy Karty Nauczyciela uznała za kuriozum. Poinformowała również, że biuro prawne ZNP uznało, że urząd nie ma prawa ingerować w ten sposób.
B. Raszkowski – Wydział Oświaty - zapytał, czy nauczyciel jest w stanie pracować dla dobra dzieci w 2 publicznych jednostkach po 70-80 godzin w tygodniu?
U. Pańka – przypomniała, że etat nauczyciela to 40 godzin pracy, w tym 19 godzin pensum.
P. Sawrymowicz – PSM - przypomniał, że art. 35 dotyczy jednego stosunku pracy. Każdy dyrektor nawiązuje nowy stosunek pracy i jest to zgodne z prawem. Można pracować w wymiarze 70-80 godzin w tygodniu i nasi nauczyciele udowadniają, że jest to możliwe. Nie przeszkadza również w osiąganiu bardzo wysokich wyników. Zapytał, dlaczego pisma były kierowane bezpośrednio do nauczycieli a nie do dyrektorów? Przypomniał, że pracodawcą jest dla nauczyciela dyrektor szkoły a nie Wydział Oświaty.
M. Kopeć – nie rozumie treści pisma. Dyrektor wydziału nie może wypowiadać się w imieniu pracodawcy. Jest to mobbing – nie można nauczyciela przymuszać do takich decyzji. Przywołana podstawa prawna jest bezsensowna. Zdaniem radnego Prezydent powinien rozważyć wyciągnięcie konsekwencji personalnych.
B. Tworek – Wydział Oświaty - poprosiła o zastanowienie się nad zapisami dot. 40 godzinnego tygodnia pracy. Nie bez powodu znalazły się w Karcie Nauczyciela.
P. Bartnik - przypomniał, ze zmiany przeprowadzane przez Wydział Oświaty dotyczą również redukcji zatrudnienia pracowników obsługi i administracji, głównie w przedszkolach, gdzie liczba dzieci w tym roku jest wyższa niż w ubiegłym. Zapoznał radnych z treścią pisma stanowiącego załącznik nr 4 do protokołu.
U. Pańka – radna jest zdumiona tym, że restrukturyzację w szkołach rozpoczęto dopiero dzisiaj. Zbyt późno Prezydent Masojć rozpoczęła działania w tej sprawie. Jeżeli mamy dbać o jakość edukacji, nauczyciel nie może dydaktycznie więcej pracować niż wyznaczone 1,5 etatu (z wyłączeniem szkól takich jak muzyczne). Nie bez znaczenia jest też fakt, ze kolejne roczniki studentów opuszczają uczelnie i szukają pracy – powinniśmy zapewnić im możliwość pracy.
B. Raszkowski – zapewnił, ze wydział nie prowadzi polityki oszczędnościowej. Zatrudnienie w szczecińskich placówkach odbywa się zgodnie ze standardami. Zaręczył że nie ma arkusza organizacyjnego, w którym etaty obsługi są poniżej obowiązującego standardu. Przypomniał o prowadzonych rozmowach nt. podwyżek dla pracowników administracji i obsługi, zapewnił że i tutaj wydział nie szuka oszczędności.
S. Biernat – oświadczyła, że specjaliści zatrudnieni w szkołach muzycznych powinni być traktowani na specjalnych zasadach. Nawiązując do przeprowadzanych cięć w administracji i obsłudze zauważyła, że nie zmniejszyła się ilość wydawanych obiadów a intendent pracuje na pól etatu, sprzątaczka pracuje na 0,25 etatu a powierzchni sprzątania nie ubyło. Liczba dzieci mogła się zmniejszyć ale śladowo. Nie zapominajmy, że woźna i sprzątaczka odpowiadają też za bezpieczeństwo dzieci.
J. Lemm – stara się zrozumieć racje obu stron. Przypomniała, ze rozważano wyprowadzenie obsługi finansowo – księgowej ze szkół, co być może pozwoliłoby na wygospodarowanie etatów na sprzątaczki i woźnych. Być może to jest rozwiązaniem.
B. Raszkowski – poinformował, że dyrektorzy jednostek nie chcieli takiej zmiany: ograniczyłaby ona wolę dyrektora w dysponowaniu środkami finansowymi i doprowadziłaby do zwolnień księgowych.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Komisja po zapoznaniu się z treścią korespondencji postanowiła:
1/ ad. pismo Komisji Budżetu i Finansów w spr. wniosków do budżetu modelowego Miasta (załącznik nr 5) - radni złożą wnioski indywidualnie do Biura Rady Miasta,
2/ ad. wytypowanie radnych do pracy w Komisji w spr. przyznania Nagród Prezydenta za wybitne osiągnięcia szkolne (załącznik nr 6) - Komisja wytypowała: T. Kalinę i S. Biernat,
3/ ad. pismo w spr. umożliwienia kontynuowania nauki w Zespole Szkół Specjalnych Nr 12 (załącznik nr 7) - B. Tworek zobowiązała się zbadać sprawę i udzielić odpowiedzi wnioskodawcom.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Główny Specjalista BRM | Paweł Bartnik |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2009/07/02 14:17:05 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2009/05/28 09:06:37 | nowa pozycja |