przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/145/10
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 15 WRZEŚNIA 2010 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Informacja nt.realizowanych programów profilaktyki i promocji zdrowia. Priorytetowe zadania na rok 2011.
4. Bank Żywności- zapoznanie się Komisji z projektem powołania Banku w mieście Szczecinie. ,
5. Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie- zaopiniowanie projektów uchwał w tej sprawie.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.(Wniosek Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej o rozwiązanie problemu mieszkańców Płoni -ul.Tartaczna(dojście do Placówki ZOZ).


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania, przyjęła protokoły z dnia:

08.09.2010-  za-4 jednogłośnie

16.09.2010-  za-4 jednogłośnie


Ad. pkt. 3.
Informacja nt.realizowanych programów profilaktyki i promocji zdrowia. Priorytetowe zadania na rok 2011.


Informację   nt.realizowanych programów profilaktyki i promocji zdrowia oraz  zadania na rok 2011 przedstawił Wydział Zdrowia. Materiał dot. w.w stanowi załącznik pisemny do protokołu.

Przewodniczący Komisji Tomasz  Grodzki poinformował  zebranych, że właśnie godzinę temu zakończyło się  spotkanie Zespołu ds Programów Profilaktyki Zdrowia, pod przewodnictwem profesora Wenancjusza Domagały, w którym uczestniczył.  Ustalono, jakie priorytety obowiązywać będę odnośnie programów realizowanych w roku 2011. Rekomendowane przez Zespół programy, w formie zestawienia tabelarycznego, Komisja otrzyma  na kolejnym posiedzeniu.


Ad. pkt. 4.
Bank Żywności- zapoznanie się Komisji z projektem powołania Banku w mieście Szczecinie. ,


Głos zabrała pani Prezes Maria Jurga, Szef Banku Żywności w Nowych Bielicach. Podziękowała za zaproszenie Komisji, przybliżyła radnym ideę powstania banku i zasady, którymi kierują się  w swojej pracy.

Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza 27 Banków Żywności działających na terenie całego kraju. Banki Żywności udzielają bezpłatnej pomocy żywnościowej ponad 3 400 organizacjom i instytucjom społecznym, za pośrednictwem których trafia ona do blisko miliona osób najbardziej potrzebujących. W 2009 roku Banki Żywności przekazały łącznie ponad 68 tysięcy ton artykułów spożywczych. W Polsce pierwszy  Bank powstał w roku 1994 w Pile i Poznaniu.

Członkiem Federacji może być Bank Żywności zarejestrowany w Polsce posiadający osobowość prawna, który spełnia określone standardy. Każdy Bank Żywności posiada niezależność.  Aktualnie Federację tworzy 27 Banków Żywności, a kilka kolejnych pretenduje do członkostwa.Federacja Polskich Banków Żywności jest zrzeszeniem dobrowolnie współtworzonym przez Banki Żywności, które - wspierając się wzajemnie - angażują się w realizację wspólnych celów. Każdy z Banków Żywności - członków Federacji posiada własną osobowość prawną i niezależność.

Pani Prezes jak najbardziej pochwala pomysł powołania Banku w Szczecinie, jest to bardzo miastu potrzebne, dla DPS-ów to wielka pomoc w żywieniu pensjonariuszy.

Komisja dyskutowała nad formą  finansnowania takiego przedsięwzięcia,  w Bielicach wygląda to tak, że są powołani członkowie wspierający, oraz szukają sponsorów, którzy w umowach deklarują składki roczne.

Komisja po wysłuchaniu pani Prezes, podjęła stanowisko o treści (za-5- jednogłośnie)

Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej na posiedzeniu w dniu 15.09.2010 poparła ideę powstania w naszym mieście Banku Żywności. Komisja wnosi o to, aby miasto Szczecin zostało członkiem wspierającym Stowarzyszenie "Bank Żywności", wzorem innych miast w Polsce.



Ad. pkt. 5.
Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie- zaopiniowanie projektów uchwał w tej sprawie.


Ten punkt porządku obrad zostanie omówiony na kolejnym posiedzeniu Komisji.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.(Wniosek Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej o rozwiązanie problemu mieszkańców Płoni -ul.Tartaczna(dojście do Placówki ZOZ).


Komisja po raz kolejny omówiła temat przejścia do przychodni w Płoni przy ul. Tartacznej.

Dyr. M. Przepiera - WGKiOŚ stwierdził, że po zapoznaniu się  ze sprawą, okazało się, że ZDiTM nie może przejąć tego kawałka działki, który to teren nie może się stać pasem drogowym. Jest to teren miasta, w zarządzie DPS-u.

Przewodniczący Komisji Tomasz Grodzki zadał pytanie, jak ten problem rozwiązać. czy dyr. Przepiera w tej sytuacji mam jakiś konkretny pomysł. Sprawa wydaje się być błaha a trwa ta sytuacja juz dwa lata.

Dyr. Przepiera oświadczył, że Wydział chce pomóc w tej konkretnej sprawie. Nie zajmowano  się tym problemem wcześniej, dziś nie potrafi powiedzieć jak to ma wyglądać. Musi się zastanowić wspólnie  dyr.Chełmińskim i Prezydentem Chochulskim.

Komisja powróci do tego tematu na kolejnym posiedzeniu.

Komisja zapoznała się treścią pisma skierowanym od Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Przewodniczący Komisji na najbliższym posiedzeniu zajmie się tą sprawa, a problem dotyczy lokali dla lekarzy rodzinnych, zasad wydzierżawienia, koniecznych remontów i podpisanych umów z lekarzami rodzinnymi.

Kolejne pismo, którym zajęła się komisja- to pismo Stowarzyszenia FENIX ul. Zamknięta 5- wniosek o nieodpłatne przekazanie na własność nieruchomości, gdzie prowadzą działalność statutową.

Komisja przekazała wniosek Stowarzyszenia  Fenix do Prezydenta B.Chochuskiego z prośbą o stanowisko w tej sprawie.Pismo w tej sprawie stanowi załącznik do protokołu.

W tym punkcie porządku obrad, radny Artur Szałabawka zadał pytanie Prezydentowi Sosce, aby skomentował stanowisko Prezydenta odwołujące pana dyr. MOPR- Marcina Jandę.

Krzysztof Soska- Z-ca Prezydenta Miasta- złożył wyjaśnienie, jest ono spójne z oświadczeniem prasowym Prezydenta w tej sprawie. Trwają wyjaśnienia zaistniałych okoliczności. Ponieważ pojawiły się kwestie natury moralnej, Prezydent podjął decyzję o odsunięciu  dyr. M. Jandy od pełnionego stanowiska. Sam  Prezydent Miasta Piotr Krzystek  b.dobrze ocenia pracę  pana M.Jandy, decyzja którą podjął była dla niego b.trudna.

 

Innych spraw nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Tomasz Grodzki
udostępnił: BRM, wytworzono: 2010/08/27, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2010/09/30 12:28:46
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2010/09/30 12:28:46 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2010/09/08 15:13:55 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2010/09/08 15:13:14 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2010/09/01 09:50:53 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2010/08/27 14:01:23 nowa pozycja