przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/72/08
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 21 MAJA 2008 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. "Szczecin- Europejską Stolicą Kultury 2016"- zapoznanie się koncepcją projektu.
4. Fundacja BALET.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Ww. punkt porządku obrad przeniesiono na kolejne posiedzenie Komisji.


Ad. pkt. 3.
"Szczecin- Europejską Stolicą Kultury 2016"- zapoznanie się koncepcją projektu.


P. Osuchowski - Koordynator projektu "Szczecin - Europejska Stolica Kultury 2016" - przedstawił i omówił prezentację, która stanowi załącznik nr 3 do protokołu. 

A. Karut - zaproponował, by w ramach "tygla kulturowego" zaprosić do współpracy miasta takie jak: Wilno, Lwów i Grodno.

P. Bartnik - nawiązując do sytuacji Willi Lentza przypomniał, że w tej chwili instytucja jest w okresie przejściowym, "zawieszona" przy Klubie 13 Muz. Jego zdaniem trzeba podjąć decyzję i zacząć budować dokumenty oraz uchwałę Rady Miasta, aby utworzyć nowa jednostkę kultury np. z dniem 1.01.09. Jest to niezbędne do realizacji projektu, ponieważ Miasto nie może aplikować o środki unijne w konkursie.

T. Jarmoliński - Zastępca Prezydenta Miasta - poinformował, że prowadzenie jednostki "w budowie" jest kosztowne. Jego zdaniem lepszym rozwiązaniem będzie przekazanie budynku jednostce kultury już po zakończonym remoncie.

P. Osuchowski - poinformował, że niektóre fundusze unijne dofinansowanie remontu uzależniają m.in. od faktu niezmieniania jednostki w nim funkcjonującej.

 


Ad. pkt. 4.
Fundacja BALET.


M. Andrzejewska - Prezes Fundacji BALET - zaprezentowała i omówiła materiał stanowiący załącznik nr 4 do protokołu. Poinformowała, że projekt otrzymał pozwolenie na budowę. W tej chwili fundacja wnioskuje o wsparcie finansowe i przekazanie przyległej działki w użytkowanie. Zaproponowała wspólne realizowanie projektu .

P. Galor - zaproponował następujące formy wsparcia inwestycji przez Miasto: 1. zmianę umowy dzierżawy w taki sposób, aby część budynku przeznaczyć pod cele komercyjne (do decyzji Miasta pozostawia się, czy będzie to np. hotel). Z uzyskanych w ten sposób dochodów będzie można wspierać funkcjonowanie szkoły w drugiej części budynku. 2. powołanie klas szkoły artystycznej prowadzonych przez miasto co pomoże w aplikowaniu o środki z funduszy strukturalnych; 3. przedłużenie umowy dzierżawy co pozwoli na wprowadzenie kapitału prywatnego;

G. Jankowski - Wydział Gospodarki Nieruchomościami - poinformował, że Fundacja Balet jest pierwszą, która zainteresowała się budynkiem po Starej Olejarni. Zgodnie z prawem jest możliwość przeznaczenia do 40% powierzchni gruntu i budynku na inne cele niż dotychczasowe. 27% budynku może być przeznaczone na komercje. 

G. Kulpa - Jarocka - poinformowała, że aby dostać środki unijne na rewitalizację należy tworzyć grupy projektów, a samą rewitalizację prowadzić obszarami. W tej chwili aktualizowany program rewitalizacji dla Szczecina. Wpisanie do niego Starej Olejarni będzie trudne, choć ostateczna decyzja należy do radnych, którzy wskażą konkretne lokalizacje. Środki na ten cel nie są duże (10 mln euro po odjęciu celów mieszkaniowych) i nie wiadomo ile z nich przyznanych zostanie Szczecinowi.

J. Wijas - uznał, że Miasto nie ma możliwości budżetowych pozwalających na sfinansowanie inwestycji w kwocie 60 mln zł.  Może jednak zadbać o wkład własny, jednak należy pamiętać że wnioski składane przez fundacje nie są traktowane przez decydentów na równi ze składanymi przez gminy. Jego zdaniem nie należy zmieniać umowy dzierżawy. Do przemyślenia jest także umiejscowienie szkoły w nowym budynku Opery, połączenie działalności artystycznej z edukacyjną. Zauważył, że po podpisaniu porozumienia z Operą można aplikować wspólnie o kolejne środki. Radny jest przeciwny przeznaczaniu 40% powierzchni na cele komercyjne.

P. Bartnik - zobowiązał się do napisania w imieniu Komisji interpelacji z zapytaniem dot. tego terenu i budynku oraz propozycji połączenia środków i możliwości Miasta, Marszałka i Unii Europejskiej do realizacji pomysłu.

 

 

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił: BRM, wytworzono: 2008/05/08, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2008/07/03 13:36:55
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2008/07/03 13:36:55 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2008/06/23 15:16:01 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2008/05/12 11:17:48 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2008/05/08 12:19:04 nowa pozycja