przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/40/07
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 10 PAŹDZIERNIKA 2007 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
3. Dyskusja nt. sytuacji szkolnictwa zawodowego w Szczecinie.
4. Informacja nt. naboru do szkół średnich - wyniki i przebieg.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.


Ww. punkt porządku obrad przeniesiono na kolejne posiedzenie Komisji.


Ad. pkt. 3.
Informacja nt. naboru do szkół średnich - wyniki i przebieg.


L. Rogaś - Dyrektor Wydziału Oświaty - omówiła wyniki naboru do szkół ponadgimnazjalnych. Wskazała, że w liceach ogólnokształcących jest więcej chętnych niż miejsc przygotowanych przez WOś. Jednocześnie w szkołach zawodowych sytuacja jest odwrotna - być może nadal pokutuje przekonanie, że nauka w szkole zawodowej to wstyd. Dodatkowym czynnikiem jest duża liczba orzeczeń lekarskich dzieci. Pozytywną zmianę widać w technikach: jest tam więcej chętnych niż miejsc. 

Omówiła także zainteresowanie zawodami w technikach, kierunkami w liceach ogólnokształcących, zainteresowanie zawodami w zasadniczych szkołach zawodowych oraz statystyki naboru - liczbę kandydatów, liczbę przyjętych, pierwszy wybór. Poinformowała, że obserwuje się mniejszy nabór w liceach ogólnokształcących na korzyść techników, co jest jej zdaniem dobrą tendencją : maleje liczba uczniów którzy z niewielką ilością punktów przyjęta została do LO i tam przygotowuje się do zdania matury.

T. Kalina - uznała, że należy zacząć myśleć o doradztwie zawodowym już w gimnazjach.

E. Masojć - Zastępca Prezydenta - poparła ww. stanowisko. Poinformowała, że w planach jest uruchomienie od przyszłego roku programu, który pomoże dzieciom w dokonaniu właściwego wyboru.

P. bartnik - uznał, że należy promować wśród dzieci i rodziców informację o drożności nauki: możliwości kontynuowania kształcenia po szkole zawodowej, do technikum i dalej.

E. Masojć - wyjaśniła, że jest już taki pomysł: Prezydent powołał zespół który będzie miał takie właśnie zadania. Do rozważenia jest  tu "zgranie" podstaw programowych w tych szkołach.


Ad. pkt. 4.
Dyskusja nt. sytuacji szkolnictwa zawodowego w Szczecinie.


Z. Olejniczak - Zespół Szkół Łączności - uznał, że należy ograniczyć liczbę miejsc w ogólniakach i technikach lub wprowadzić progi punktowe, które spowodują że słabi uczniowie będą musieli uczyć się w szkołach zawodowych. Przy planowaniu podstaw programowych i planowaniu kontynuowania kształcenia, należy ograniczyć lata łącznej nauki do 5 lat, a nie 6 - jak jest w tej chwili. Nikt nie zdecyduje się na 6 letnią naukę do matury.

D. Tyszkiewicz - Janik - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy - poinformowała, że na ostatnim spotkaniu z dyrektorami i P. Masojć rozmawiano o danych, którymi dysponuje PUP. Wyjaśniła jednocześnie, że dopóki zarejestrowanie w PUP daje składkę zdrowotną, dopóty dane którymi dysponuje PUP będą zafałszowane. Jest grupa osób, które rejestrują się jedynie dla tej składki. Również dane dot. bezrobocia są nierzetelne: jest grupa ludzi która pracuje na czarno lub poza granicami kraju. Stąd dane jakie przekażemy do szkół mogą być jedynie przybliżone.

A. zalewska - Kubiak - przedstawiła materiał stanowiacy załącznik nr 3 do protokołu - "Szkolnictwo zawodowe w Szczecinie - problemy".

P. Bartnik - zaproponował stanowisko o treści: Komisja Edukacji i Kultury zwraca się do Pana Prezydenta z prośbą, aby rozpocząć intensywne prace nad przyszłością szkolnictwa zawodowego w Szczecinie. W pracach tych należy uwzględnić fakt, iż Szczecin jest miastem transgranicznym ( rynek pracy i nauki po drugiej stronie granicy, środki unijne). Zdaniem Komisji niezbędnym jest także zabezpieczenie środków na wynagrodzenia dla nauczycieli zawodu.Planowanie, o którym mowa powinno odbyć się w perspektywie10-letniej.

Ww. stanowisko zostało przyjęte poprzez aklamację. 

 

 

 


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił: , wytworzono: 2007/12/31 13:07:58, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2007/10/30 10:12:14
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2007/10/30 10:12:14 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2007/10/04 10:39:21 nowa pozycja