przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-1/87/08
ZE WSPÓLNEGO POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW,
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
I KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 1 PAŹDZIERNIKA 2008 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Judyta Lemm - Przewodnicząca Komisji ds. Budżetu i Finansów.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Zasady zbywania gruntów miejskich pod przedszkola niepubliczne (w tym zaopiniowanie wykazu nr 5/2008)
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Zasady zbywania gruntów miejskich pod przedszkola niepubliczne (w tym zaopiniowanie wykazu nr 5/2008)


L. Rogaś - Dyrektor Wydziału Oświaty - przypomniała, że największy problem z przedszkolami niepublicznymi jest na Warszewie i na Prawobrzeżu. Wydział proponuje, by w ramach partnerstwa publiczno prywatnego wybudować na tym terenie przedszkola niepubliczne. Zyskujemy w ten sposób miejsca dla maluchów, przedszkola niepubliczne mają szersza ofertę, a zainteresowanie rodziców tymi przedszkolami jest bardzo duże. Finansowanie inwestycji w ramach tego partnerstwa polega na tym, że Miasto przekazuje dotację i nie ponosi kosztów utrzymania przedszkola (remonty, awarie itp.), ani kosztów związanych z np. urlopami zdrowotnymi nauczycieli - mogą być oni zatrudnieni inaczej niż w oparciu o Kartę Nauczyciela. Z wyliczeń Wydziału wynika, że wybudowanie takiego przedszkola to 9-10 mln zł + wyposażenie. Miasta nie stać nas dzisiaj na to, stąd propozycja partnerstwa publiczno - prywatnego. Istnieje w tym przypadku możliwość, by dodatkowo wesprzeć finansowo dzieci z ubogich rodzin w płatności czesnego.

M. Gadomska - radca prawny - poinformowała, że w przypadku partnerstwa publiczno - prywatnego dopuszczalne jest: sprzedaż gruntu z zastrzeżeniem odkupu, użyczenie, użytkowanie ale nie wieczyste, najem lub dzierżawa. Zapoznała radnych z procedurą tworzenia takiego partnerstwa: musimy ogłosić jako miasto że jesteśmy zainteresowani takim przedsięwzięciem i szukamy partnera prywatnego. Przedstawia nam on swoją propozycję i listę oczekiwań do Gminy. Po uzyskaniu oferty, miasto musi zlecić przeprowadzenie analizy całego przedsięwzięcia: oceny stanu prawnego składników majątkowych, porównanie korzyści w postaci prowadzenia zadania w formie partnerstwa publiczno - prywatnego i innych form. Na tej podstawie podejmuje się ostateczną decyzję o prowadzeniu tego przedsięwzięcia, ogłaszamy naszą wole w tym zakresie, oraz ogłoszenie o przetargu na wybranie partnera, na końcu następuje zawarcie umowy.

P. Kęsik - zapytał, czy ustawa o partnerstwie publiczno - prywatnym nie jest martwa? Czy w Szczecinie lub Polsce zawarto jakąś umowę na jej podstawie?

M. Wajdziak - Dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami - poinformował, że nie jest znany przypadek zrealizowania takiego przedsięwzięcia w formie partnerstwa. Propozycja przedstawiona przez Wydział Oświaty jest bardzo skomplikowana i WGN tego nie stosuje.

B. Chochulski - Zastępca Prezydenta Miasta - poinformował, że procedura partnerstwa publiczno - prywatnego zacina się na etapie zamówienia. Jeśli się na to zdecydujemy, czeka nas ciężka droga i trzeba się nad tym poważnie zastanowić.

P. Kęsik - uznał, ze to co proponuje Wydział Oświaty jest nierealne.

K. Marlicz - przypomniała, że mamy dużo dzieci i mało przedszkoli. Miasta nie stać na budowę nowych przedszkoli, a mamy jednocześnie informację że są prywatni inwestorzy , którzy chcą poprowadzić takie placówki. Zapytała, dlaczego Wydział Oświaty zaproponował najtrudniejsze rozwiązanie tego problemu?

M. Wajdziak - przedstawił i omówił materiał stanowiący załącznik nr 3 do protokołu. Zaproponował 26 nieruchomości, które mogą być przeznaczone na przedszkola. Przypomniał, że istnieją 4 formy przekazania gruntu określone w ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz rozwiązanie przedstawione przez WOś. Przepisy wykonawcze nie są na dziś przygotowane na tyle, by to ostatnie rozwiązanie wykonać. Pozostałe rozwiązania to zbycie na własność, dzierżawa, ograniczone prawo użytkowania i prawo użytkowania wieczystego. Każda z tych form ma swoje dobre i złe strony. Koniecznym jest odpowiedzenie na pytanie: czy podmioty zainteresowane tematem są w stanie zainwestować duże środki finansowe? W przypadku prawa własności  pozwala ono na ubieganie się o kredyt hipoteczny.  Przy prawie użytkowania wieczystego - istnieje możliwość ustanowienia przez Prezydenta pierwszej opłaty na poziomie 15% (jest to stawka preferencyjna). Do kalkulacji przez inwestora pozostaje kwestia ponoszenia rocznej opłaty użytkowania w wysokości 3%. Ad. ograniczone prawo użytkowania: prawo to nie daje podstawy do ubiegania się o kredyt hipoteczny. Ad. dzierżawa - pozwala na przyjęcie ogólnych reguł co do postępowania w tego typu przypadkach. Jest tu też możliwość karencji w opłatach czynszowych. Dobre jest tu to że jesteśmy w stanie bardzo dobrze zabezpieczyć sobie wykorzystanie nieruchomości zgodnie z naszą wolą.

J. Posłuszny – nie dziwi się, dlaczego żadne przedszkole w szczecinie nie zostało do tej pory wybudowane. Uznał, że musimy ustalić takie procedury, które pozwolą na zrealizowanie tego zadania.

P. Kęsik – jeśli chcemy pomóc i przyspieszyć to przedsięwzięcie, powinniśmy ominąć ścieżkę przetargu i przekazać grunt bezprzetargowo.

B. Chochulski - oświadczył, że w sytuacji, gdy mamy zainteresowanie więcej niż jednego podmiotu, zasadnym jest wykorzystanie trybu przetargowego.

J. Wijas – zapytał, jak WOś widzi plany zapotrzebowania na placówki przedszkole w najbliższych latach? Czy analizuje zmianę topografii miasta, migrację mieszkańców itp.? Zapytał, jak to wygląda w kwestii prawnej?Przypomniał propozycje tworzenia małych przedszkoli. Jego zdaniem budowa przedszkoli niepublicznych nie rozwiązuje problemu. Przypomniał też, że prowadzenie przedszkoli jest zadaniem miasta.

M. Kopeć – nawiązując do dotychczasowych zmian, jakie wprowadzono w sieci szkół publicznych uznał, ze koniecznym jest przede wszystkim stworzenie spójnego i przemyślanego programu, planu na przyszłość ,który pozwoli na zabezpieczenie potrzeb mieszkańców w tym zakresie.

A. Karut – zaapelował, by zmobilizować i zachęcić do współpracy TBS-y i spółdzielnie mieszkaniowe, zmobilizować je do wydzielania powierzchni na interesujące nas cele. 

P. Bartnik - uznał, że biznes, jakim jest prowadzenie przedszkola jest ograniczony realiami: przede wszystkim procedura musi być przyjazna inwestorowi. Przypomniał, że funkcjonujące w naszym mieście przedszkola niepubliczne otrzymały "na start" wyremontowane i wyposażone budynki przedszkolne. Należy pamiętać, że wybudowanie nowego przedszkola to koszt ok. 8-10 mln zł i wziąć pod uwagę, że interes powinien się bilansować.

T. Kalina - złożyła wniosek o treści:

Komisja Budżetu i Finansów, Komisja Edukacji i Kultury oraz Komisja Budownictwa i Mieszkalnictwa wnioskują o przygotowanie koncepcji przekazywania prywatnym inwestorom terenów pod nowe placówki przedszkolne w Szczecinie.

Radni, po posiedzenie w dniu 01.10.08 uznali, że najkorzystniejszą formą umowy w tym przypadku jest wieloletnia dzierżawa; w związku z tym wnioskują o przedstawienie warunków przetargu, projektu umowy dzierżawy oraz sposobu jej realizacji.

Materiały, o których mowa powinny być przygotowane we współpracy z Wydziałem Oświaty.


W głosowaniu: za – 15, przeciw - 0, wstrzym - 3

Komisja przyjęła wniosek radnej T. Kaliny.

Ad. Wykaz nieruchomości nr 5/2008 dot. nieruchomości gruntowej położonej przy ul. Duńskiej dz. nr 35/9, obręb 3082 (Nad Odrą 82).

J. Lemm – uznała, że skoro nie ma wypracowanych zasad dot. przekazywania gruntów pod przedszkola niepubliczne, trudno jest opiniować ww. wykaz. Zaproponowała, by połączone komisje odstąpiły od jego zaopiniowania do czasu otrzymania materiału od Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

Obecni na sali jednomyślnie przyjęli propozycję radnej J. Lemm.


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała

Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 
Przewodniczący
Komisji ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa 
 
Piotr Kęsik 
 
Przewodnicząca
Komisji ds. Budżetu i Finansów 
 
Judyta Lemm 
 
Przewodniczący
Komisji ds. Edukacji i Kultury 
 
Paweł Bartnik 
 
udostępnił: BRM, wytworzono: 2008/09/23, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2008/11/21 12:37:06
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2008/11/21 12:37:06 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2008/11/06 12:06:16 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2008/10/06 13:45:58 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2008/09/23 09:28:24 nowa pozycja